Dökümantasyon

Youtube videolarını arkaplanda oynatın

Dün kafam biraz güzeldi..Tabi alışkanlık gereği direk fizy e girip melankoli bölümünde biraz takılmaktı..Fakat kapandığını unuttuğum için çıkıp youtube’a girmek zorunda kaldım.. Fizy’e girdiğimde eyvah eyvah’ın videosunu görünce dedim bunlar bunu nasıl yapmışlar :)

Dün kafam biraz güzeldi..Tabi alışkanlık gereği direk fizy e girip melankoli bölümünde biraz takılmaktı..Fakat kapandığını unuttuğum için çıkıp youtube’a girmek zorunda kaldım..

Fizy’e girdiğimde eyvah eyvah’ın videosunu görünce dedim bunlar bunu nasıl yapmışlar :) Tabi merak her zaman iyi değildir ama böyle şeyleri görünce merak edip aynısını yapamasam da benzerini yapamazsam uyuyamam..Hiçbir yerde kullanmasam bile sistemi öğrenmek gerekli diye düşündüm :)

 

Bu amaçla iki tane jquery video background sistemi buldum..İlki pek kesmedi beni ama ikincisi oldukça güzeldi.

 

Yani sistem bu şarkıya yaptığım gibi arkaplanda youtube videolarını oynatmak ama flashla değil :) Onun yerine jqueryle oynatmaktı..

 

Youtube videolarını arkaplanda oynatın

 

Bu sayfada sistemin asıl demosu bulunuyor..Ben şarkının 480p lik versiyonunu bulduğumdan ekranı tam fitlemiyor :) Olsun siz yerine sağlam bir hd koyarsanız daha iyi olacaktır..

 

Öncelikle sistemi buradan indirelim.

 

Ardından çıkan dosyaların içerisinden demo_background.html dosyasından

 

<a id=”bgndVideo” class=”movie {isBgndMovie:{width:’window’,mute:false}, ratio:’16/9′,quality:’default’}” href=”http://www.youtube.com/watch?v=FQ3slUz7Jo8″>Emre</a>

 

Href bölümüne youtube video adresimizi yazıp gönderdiğimiz zaman demodaki gibi izleyebiliyoruz..Fakat localde nedense html olmasına rağmen çalışmadı :) Server üzerinde çalışıyor sanırsam kodlar..

Ayrıca eğer videonun üzerindeki yazıyı video başladığında gözüksün istiyorsanız movie tagına “opacity:.8, ” değerini de eklerseniz görünecektir..Ben gereksiz diye o kodu kaldırdım..

 

Mute değerini true yaparsanız arkaplanda video oynar ve ses çıkmaz..Yani background olarak kullanabilirsiniz o zaman sitelerinizde..

 

Ratio değeri ise monitör genişliğiyle alakalı..İki tane bildiğimiz monitör genişliği vardır..Biri 4/3 oran diğeri ise 16/9 dur..Geniş ekran kullandığımızdan genelde 16/9 kullanıyoruz.

İlginizi çekebilir;  Sitenize Kar Yağdırın!

 

Diğer bilgileri ytplayer‘ın wiki sayfasından bakabilirsiniz..

 

Birazdan eğer bir işim vs çıkmazsa basit bir wordpress teması üzerinden kolay kullanımını yapmayı düşünüyorum :)

Emre Allison

Tam bir teknoloji aşığı, yazılım, donanım meraklısı ve sıkı bir web geliştiricisiyim. Tecrübe ve birikimlerini güncel teknolojik gelişmeler ışığında daha geniş kitlelere ulaştırabilmek adına emreallison.com‘da devam ettiriyorum.

2 Yorum

  1. Emre temadaki dleimages klasöründeki watermark_dark.png ve watermark_light.png’yi düzenle. Sunucuna resim yüklediğinde DLE-News’in watermark’ı çıkıyor :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: