Dökümantasyon

Yeni sürümlere güncelleme (upgrade) nasıl yapılır?

Sürekli aynı sorular.. Sürekli ‘nasıl güncellerim?’ soruları… Msn üzerinden sürekli bana sorulan sorulardan birisi oldu. Sinir bozucu olmaya başlayan bu soru artık beni buralara kadar sürükledi..

Sürekli aynı sorular.. Sürekli ‘nasıl güncellerim?’ soruları… Msn üzerinden sürekli bana sorulan sorulardan birisi oldu. Sinir bozucu olmaya başlayan bu soru artık beni buralara kadar sürükledi..

 

Yönetici Panelinden Yükseltme
Güvenlik güncellemeleri ve diğer ufak güncellemer yönetici panelin’in Paketler bölümünden otomatik olarak indirilip kurulabilmektedirler. Bu tür güncellemeleri bu şekilde yapmanız tavsiye edilir (mesela 1.1.11’den 1.1.12’ye).

Notlar:

  • Yönetici panelinden upgrade işlemi genelde modifikasyon ve diğer değişikliklere zarar vermez.

Upgrade Paketi ile Yükseltme
Bu yöntem ile herhangi bir SMF veya YaBB SE sürümden son SMF sürümüne geçiş yapabilirsiniz. Lütfen “X sürümünden, Y sürümüne geçiş yapılabilir mi?” diye sormayın. Cevabı evettir.
1) Downloads bölümünden yükseltme yapmak istediğiniz sürüme ait upgrade paketini indirin. Dikkat edin, update değil, upgrade. Mesela forum sürümünü 1.0.5’ten 1.1 RC1’e güncellemek istiyorsunuz. Örnek dosya adımız budur: smf_1-1-rc1_upgrade.zip
2) Daha sonra dil dosyaları bölümünden güncelleme yapmak istediğiniz sürüme ait Türkçe dil dosyalarını indirin. (Forumu Türkçe kullanıyorsanız tabi) Örneğimizdeki dosya adı: smf_1-1-rc1_turkish.zip
Şimdi elimizde iki adet paket var. Bunları dilersek bilgisayarımızda paketten çıkarabilir, dilersek de (cPanel’i olanlar için) sitemize yükleyip doğrudan sunucu üzerinde paketten çıkarabiliriz.
Şimdi en basiti olan birinicisini yapalım. Bu iki paketin içindekileri Winzip veya benzeri yardımıyla bilgisayarımıza çıkartıyoruz. Sonra aynen olduğu gibi sitemize yüklüyoruz. (FTP veya benzeri ile)
Eski dosyaların üzerine yazıyoruz.
3) Son olarak upgrade.php isimli dosyayı çalıştırıyoruz.

 

Ör:

 

http://www.site.com/forum/upgrade.php

 

Bunu açınca bir tane düğme çıkacak. Ona basın yeter smile
Yeni sürümünüz hayırlı olsun. upgrade.php dosyasını silmeyi unutmayın.

Notlar:

  • Güncelleme işlemi ileriye doğru olur. 1.1.x sürümlerinden 1.0.x sürümünlerine veya 2.0 sürümlerinden 1.1 sürümlerine geri dönemezsiniz!
  • Bu işlemle kessinlikle forumununzdaki mesajlar, konular, bölümler, vs. silinmez, kaybolmaz.
  • Kurulu modifikasyonlar çalışmaz, modifikasyonların konularını okumanız ve güncelleme işlemi öncesinde bütün modifikasyonlarınızı kaldırmanız tavsiye edilir. Upgrade işleminden sonra tekrar kurabilirsiniz.
  • Kurulu temalar için de aynı şey geçerlidir.
  • Önemli güvenlik güncellemeleri (mesela 1.1’den 1.1.1’e veya 1.1.1’den 1.1.2’ye) modifikasyon paketi olarak da yüklenebilir. Paketler sayfasındaki uyarıyı izleyin.

Lütfen artık Messenger üzerinden bu soruyu bana bir daha sormayın.! Eğer Güncelleme esnasında sıkıntı / sorun yaşarsanız buraya yazın

Daha Fazla Göster

Emre Allison

Tam bir teknoloji aşığı, yazılım, donanım meraklısı ve sıkı bir web geliştiricisiyim. Tecrübe ve birikimlerini güncel teknolojik gelişmeler ışığında daha geniş kitlelere ulaştırabilmek adına emreallison.com‘da devam ettiriyorum.

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
error: