Kişisel

'Yasak' Kelimesi Yasak!

BTK tarafından hazırlanan yasaklı kelimeler ortaya çıktı..Kelimelerde erotik kelimelerin yanı sıra halk arasında kullanılan bir çok kelimeninde yasaklanması dikkatleri BTK’nın üzerine çekti.. Yasaklı kelimeler arasında bir çok adult kelime bulunurken kulot, haydar, animal, baldiz, yasak, nefes, yerli, liseli, sicak, itiraf gibi bir çok kelimede yasaklanmış durumda.. Bu durumda erotik ve uyuşturucu bazındaki önlemleri anladık ama Haydar,Yasak gibi kelimeleri hangi anlamda neden yasakladıklarını

BTK tarafından hazırlanan yasaklı kelimeler ortaya çıktı..Kelimelerde erotik kelimelerin yanı sıra halk arasında kullanılan bir çok kelimeninde yasaklanması dikkatleri BTK’nın üzerine çekti..

Yasaklı kelimeler arasında bir çok adult kelime bulunurken kulot, haydar, animal, baldiz, yasak, nefes, yerli, liseli, sicak, itiraf gibi bir çok kelimede yasaklanmış durumda..

Bu durumda erotik ve uyuşturucu bazındaki önlemleri anladık ama Haydar,Yasak gibi kelimeleri hangi anlamda neden yasakladıklarını halen çözebilmiş değilim.

Ayrıca amaç DNS i yaygınlaştırmaksa eğer çok güzel bir liste hazırladıklarını düşünüyorum..

 

Eğer verdiğim linkteki kelimelere sahip domainlere sahipseniz ve bu domainleri Türk firmalarında barındırıyorsanız (isimtescil,turkticaret) hemen domainlerinizi godaddy,name.com gibi uluslararası alanda iş yapan şirketlere taşıyın.

Hostlar içinde aynı durum söz konusu olduğu için hostlarınızı da yabancı firmalara taşımaya çalışın..

Ceza olarak ne uygulanacaktır bilmiyorum ama şimdiden eşşeği sağlam kazığa bağlamak şart oldu..Türk interneti Çini de geçicek gibi görünüyor..

DNS Sitesi şart gibi..

 

İlgili Madde;

 

Sayın YETKİLİ,
Bilindiği üzere, 04/05/2007 tarih ve 5651 sayılı “İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve BuYayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun”a dayanılarak çıkarılan“Telekomünikasyon Kurumu Tarafından Erişim Sağlayıcılara ve Yer Sağlayıcılara Faaliyet Belgesi Verilmesineİlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik”, 24 Ekim 2007 tarihli ve 26680 sayılı Resmi Gazetedeyayımlanarak yürürlüğe girmiştir.İnternete açık hizmet ve içerikleri barındıran sistemleri sağlayan/işleten gerçek veya tüzel kişiler yer sağlayıcıdır. Yer Sağlayıcılığı hizmetini ticari olarak yapmasa bile web sitelerini kendi sunucularında barındırangerçek veya tüzel kişilerin Yönetmelik gereğince Yer Sağlayıcılığı Faaliyet Belgesi almaları gerekmektedir.İlgili Kanunun 8 inci maddesinin birinci fıkrasında; “26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununda yer alan; İntihara yönlendirme (madde 84), Çocukların cinsel istismarı (madde 103, birinci fıkra), Uyuşturucu veyauyarıcı madde kullanılmasını kolaylaştırma (madde 190), Sağlık için tehlikeli madde temini (madde 194),Müstehcenlik (madde 226), Fuhuş (madde 227), Kumar oynanması için yer ve imkân sağlama (madde 228)suçları ile 5816 sayılı Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar Hakkında Kanunda yer alan suçlar,” erişiminengellenmesi konusu olabilecek suçlar olarak katalog halinde sayılmıştır.İlgili Yönetmeliğin 4 üncü maddesinin birinci fıkrasında ise;Yayınlar; a) İnsan onuruna, temel hak ve hürriyetlere saygılı olmalıdır. b) Gençlerin ve çocukların fiziksel,zihinsel ve ahlakî gelişimini zedeleyecek türden içeriklere yer vermemelidir. c) Ailenin huzur ve refahınısağlayan hususlara zarar verecek nitelikte olmamalıdır. ç) Kişileri, uyuşturucu madde bağımlılığı, fuhuş,müstehcenlik ve kumar gibi kötü alışkanlıklara teşvik edici olmamalıdır.Şeklindedir.Buna göre barındırdığınız alan adlarında İlgili kanun ve yönetmeliğe aykırı içeriklerin bulunmamasıgerekmektedir. Aşağıda İlgili kanun ve yönetmeliğe aykırı içerik bağlamında değerlendirilebilecek kelimegurupları verilmiştir. Bu kelime guruplarını barındıran içeriklerin çıkarılması ile ilgili alan adlarının hizmetineson verilmesi ve son durumun mail ile tarafımıza iletilmesi gerekmektedir. Bu yükümlülüklerin yerinegetirilmemesi durumunda ilgili CEZAİ müeyyideler ile karşı karşıya kalınabileceği unutulmamalıdır.
Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı
Tüm kelimeler ve gönderilen yazı ise burada..
İlginizi çekebilir;  Fındık Kabuğundakilere!

Emre Allison

Tam bir teknoloji aşığı, yazılım, donanım meraklısı ve sıkı bir web geliştiricisiyim. Tecrübe ve birikimlerini güncel teknolojik gelişmeler ışığında daha geniş kitlelere ulaştırabilmek adına emreallison.com‘da devam ettiriyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: