Seo

Yandex Arama Motoru Hakkında Düşüncelerim

Herkese selamlar. Bu aralar herkes yandex, yandex demeye başladı. Aslında bu yazıyı sizinle Yandex’i duyunca yazacaktım. Bir şeylerden emin olmak için beklemek zorunda kaldım. Bildiğiniz gibi yandex Türkiye’nin göz dağı olmaya başladı. (size göre) bana göre öyle değil. Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü arkasına alarak, Türkçemize önem verdiklerini söylediler. Bana göre Yandex bu yüzden Türkiye’de tutulan arama motoru oldu ve çoğunuzda böyle düşünüyorsunuz. ????

Ben şunu merak ediyorum. Madem bu kadar Türkçemize önem veriyorlar, madem bu kadar Türkiye’yi önemsiyorlar yandex’in çıkarttığı Yandex browser neden hala Türkçe Geliştirmede kaldı? ???? Wmaracı forumlarında da bu konuyu tartışma altına aldım. Hala Türkçe sunulacak olan Tarayıcı neden es geçiyorlar?Bakınız aşağıdaki resimi urlsi browser.yandex.com.tr uzun zamandırda takip ettiğim bir tarayıcı. Sırf ‘acaba nasıl bir tarayıcı olacak?’ hevesinde takip altına aldım.

 

Yandex Browser

 

Bunun yanı sıra kişisel sitem için yandex’e site haritamı göndermek istedim. Yahoo, Bing ve Goole bu site haritamı kabul etmesine rağmen Yandex’in saçma sapan hatası (gelen mail rusça) otomatik mail cevaplarıda var. Birazdan onuda göstereceğim size.

Bundan bir ay öncesine yandex’e site haritamı gönderdim. Site haritası HATA verdi. Yukarıda da izah ettim. Google, yahoo ve bing arama motorları kabul ederken Yandex’in ne özelliği varda diğer arama motorlarının kabul ettiği şeyi kabul etmiyor? Sana özel site haritası mı yazmamız gerek Yandex?

 

Yandex Site Haritası Hatası

 

Bu benim gördüğüm hatalar onun haricinde yandex.disk bölümünde de bir çok hatalar mevcut. Hadi bunlarıda es geçtim. Benim için önemli olan Atatürk’ümüzü ve Türkçemizi arkalarına alıp bizleri kendilerine çekmeyi başardılar.  Onun haricinde Yandex’de arama kısmında emre yıldırmaz olarak arma yaptığımda ilk sayfanın EN ALTINDA çıkıyorum ???? Facebook, twitter, ve Google hesaplarım hep tepede oluyor. Buda Yandex’in başka bir saçmalığı.

İlginizi çekebilir;  Google Arama Sonuçlarında Yazar Bilgisi

 

Yandex’in WMaracı forumlarında bir bölümü var. Yandex’in çalışanları o bölümde bölüm yetkilerine sahipler. Sorduğumuz soruların cevabını almakta zorluk çekiyoruz. Bir insanın kendisine ayıracak on dakikalık zamanı olmaz mı? ???? Bence yandex torpil geçiyor. Yukarıda site haritamı gönderdikten sonra gelen E-posta cevaplarıda Şu oldu;

 

Yandex Gelen E-Posta

 

Bu mailide görünce artık söyleyecek tek sözüm var. Yandex’de bulunan tüm verilerimi silmek, profil hesabımı kapatmak ve Yandex’in arama motorlarını siteme gelmesini engellemek. Şuan tek derdim bu. Tarayıcıyı yapamadılar (devamlı salladılar), gelen e-postalar Türkçe içerik değil, Arama ve indexleme kapasitesi çok düşük ve daha sayamadığım bir çok neden. Kimse kussura bakmasın yandex’in ‘yalakası’ olmayacağım.

 

Tarayıcının 6-7 aydır türkçesini çıkaratamayıp kendilerini geliştirdikleri konuları saymak gerekirse;

 

Browser kaldı, yandex’de neler geliştirildi?

  • E posta görünümü değişti,
  • Yandex disk alanı barındırma kapasitesi arttırıldı
  • Yandex site sayaç hazırlandı ve bitirildi
  • Yandex tarayıcılar uygulaması geliştirildi
  • Türkiye içi bayram, seyran ve anma günlerine özel sayfada güncelleme yapıldı

 

Bunlar benim bildiklerim. Bilmediklerimi araştırıp extra menüye ilave ederim ???? Bu tarayıcı neden hala bekliyor? Ne geliştirilmez tarayıcıymış ???? Yada sizin tabirinizde ‘geliştire, geliştire hala bitiremediniz’ ne bitmez bir tarayıcıymış! Extra aklıma gelmişken bir şey daha eklemek istiyorum. Yandex’in Türkçe yazılımı Yandeks olacakmış ????

Emre Allison

Tam bir teknoloji aşığı, yazılım, donanım meraklısı ve sıkı bir web geliştiricisiyim. Tecrübe ve birikimlerini güncel teknolojik gelişmeler ışığında daha geniş kitlelere ulaştırabilmek adına emreallison.com‘da devam ettiriyorum.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: