Dökümantasyon

xenForo Kurulumu (Detaylı Anlatım 2017)

Merhaba değerli okurcular. Bildiğiniz gibi Simplemachines (SMF) ‘den sonra hayran kaldığım yazılımlardan biri haline gelen xenForo ile bir başlık açılışı ile tekrar sizlerleyim. Konuyu fazla uzatmadan sizlere xenForo hakkında detaylı bilgi ve kurulum yörüngelerini anlatacağım. Haydi başlayalım :)

Merhaba değerli okurcular. Bildiğiniz gibi Simplemachines (SMF) ‘den sonra hayran kaldığım yazılımlardan biri haline gelen xenForo ile bir başlık açılışı ile tekrar sizlerleyim. Konuyu fazla uzatmadan sizlere xenForo hakkında detaylı bilgi ve kurulum yörüngelerini anlatacağım. Haydi başlayalım :)

xenForo 2.2.4 Yayınlandı!
xenForo Kurulumu (Detaylı Anlatım 2017) 3

xenForo nedir?

XenForo, PHP programlama dilinde yazılan sosyal bir forum script yazılımıdır. Altyapı olarak Zend Framework kütüphanesi kullanılmıştır. Performans için optimize edilmiş zend kütüphanesi, css & javascript & ajax teknolojilerini kullanır ve seo dostudur.

Bu yazılım dünyaca ünlü vBulletin forum yazılımın başlıca geliştiricilerinden Kier Darby ve Mike Sullivan tarafından üretilmiştir. XenForo’nun ilk deneme sürümü Ekim 2010′da yayınlanmıştır. Yaklaşık 5 aylık bir geliştirme sürecinden sonra 8 Mart 2011 tarihinde ilk stabilize çalışan sürümünü piyasa çıkarmıştır. XenForo forum yazılımı içerisinde SEO özelliklerini barındırmaktadır. XenForo forum yazılımı her geçen gün çeşitli topluluk forumlarından ve internet günlüklerinden gelen geri bildirimlere göre geliştirilmeye devam etmektedir.

XenForo $140 usd lisans ücreti ile bir çok forum scriptlerine göre uygun bir forum yazılımdır. XenForo’yu diğer forum yazılımlarından ayıran en büyük özelliği ise arama motoru optimizasyonu seo eklentisinin lisans içinde ücretsiz sunulmasıdır.

Türkçe dil desteğide olan XenForo için kullanıcı arayüzünün %99′unu, yönetici kısmının %80′ini kapsayan bir çeviri mevcuttur.

vBulletin’in en büyük rakibi ve alternatifi olan xenForo’ya  vBulletin 4.0 ya da 3.8 serisinden herhangi bir kayıp olmadan geçiş kolaylıkla yapılabilir. Bunun için XenForo ile birlikte gelen migration (veri göçü) özelliğinin kullanılması yeterli, aynı zamanda vBSeo arama motoru eklentisini kullananlar da indexlenen linklerini kaybetmeden 301 yönlendirme yöntemi ile gerçekleştirebilmektedir

İlginizi çekebilir;  Facebook Hesabınızı Tamamen Silmek!

xenForo Kurulumu

  1. xenForo indirmek için xenForo sitesinde bulunan Customer bölümüne giriş yapın. Size ait lisanslı sürümü indirin.
  2. İndirdiğiniz dosyaları zipden çıkartın ve kurmak istediğiniz bölmeye yükleyin.
  3. Dosya transferiniz bittikten sonra “internal_data” ve “data” klasörü oluşturun ve kurulum için adımları ilerleyin.

Adım 1

Begin Installation” düğmesine tıklayın sonraki adıma geçin.

Adım 2

mySQL ayarlarınızı yapılandırın.

Continue with Installation düğmesine tıklayıp diğer adıma geçin.

Begin Installation düğmesine tıklayın

Bu kısımda beklemeniz gerekiyor. İlerleme devam edecek. Bu işlem bittiğinde aşağıdaki ekran karşınıza gelecek.

Bu bölüm yönetici kullanıcı bilgilerinizi gireceğiniz bölüm.Username: Kullanıcı adı

Password: Kullanıcı şifresi

Confirm Password: Şifre tekrarı

Email: E-posta adresi (Sizlere tavsiyem kişisel kullandığınız eposta girmeniz. Forum e-postasını kullanmamanız)

Yukarıdaki resimde Home Page URL ve Board URL bölümü haricinde istediğiniz yeri kendinize göre düzenleyin.

Yukarıdaki resimi size örnek olsun diye ekledim. Bu işlemi de bitirdiğinizde “Setup Options” düğmesine tıklayarak kurulumu tamamlayın.

Kurulumu başarılı bir şekilde tamamladınız. Enter Your Control Panel düğmesine tıklayarak yönetim paneline gidin ve düzenlemeye başlayın.

Bir sonraki makalemde görüşmek dileğiyle..

Emre Allison

Tam bir teknoloji aşığı, yazılım, donanım meraklısı ve sıkı bir web geliştiricisiyim. Tecrübe ve birikimlerini güncel teknolojik gelişmeler ışığında daha geniş kitlelere ulaştırabilmek adına emreallison.com‘da devam ettiriyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: