WordPress

WordPress Nasıl Kurulur?

Merhaba yine ben ve yine bir ders. WordPress dünya çapında en iyi bloglama sistemine sahip.Kullandığım bloglama sistemi WordPress üzerine kurulu. (Benzetemediniz mi?) Sizde WordPress kurup böyle güzellikler yaratabilrisiniz! Nasıl mı? Bu makaleyi okudukdan sonra nasıl olduğunu öğrenmiş olacaksınız. Emin olun adım adım ve tane tane anlatacam. Hem resimli olacak hemde sözlü analtım yapacağım.

 

WordPress Nedir?

WordPress şüphesiz web tasarım ile uğraşanların bloglara girip çıkanların sık duyduğu kelimelerden birisidir.Ancak çoğumuzun bu konu hakkında pek bilgisi yok.Wordpress; Joomla (Mambo), Drupal gibi içerik yönetim sistemlerinden birisidir.PHP ile yazılmış harika bir blog yönetim programıdır.Sürekli geliştirilen bir yapıya sahiptir.Eklentiler, temalar ve buna benzer nesneler ile gücüne güç katan ve beni çoğu zaman korkutan mükemmel bir sistemdir.Korkutması ise şundan dolayı sürekli yeni birşeyler bulunuyor, keşfediliyor ????

 

Peki bunu herkes kullanabilir mi?

Öncelikle şunu söylemeliyim ki belki de içerik yönetim sistemleri içinde kurulumundan kullanımına kadar geçen devreleri en kolay olan sistem WordPress’dir.Öyle PHP,CSS veya ileri düzeyli programlama dillerini bilmeniz gerekmiyor.Wordpress ile ilgili forumlardan okuyarak çok rahat bir şekilde kendi blogunuzu kurabilirsiniz.Sitenizin teması içinde çeşitli siteler var.Buralardan indirdiğiniz temaları sitenizde kullanarak klasik görüntüsünden sıyrılabilirsiniz.Ancak kendi temamı yapacağım diyorsanız işte o zaman CSS bilgisine sahip olmanız gerekiyor.Gördüğünüz gibi hiç zor bir tarafı yok!!!

 

Nasıl Kurarım?

WordPress kurmak için WordPress.ORG sitesine girebilirsiniz. İngilizce Kurmak kullanmak istiyorsanız buraya, Türkçe kullanmak istiyorsanız buraya tıklayın.

Emre biz sana güvenmiyoruz. Açık link ver‘ diyorsanız

İngilizce WordPress 3.2.1 : http://wordpress.org/latest.tar.gz

Türkçe WordPress 3.2.1    : http://tr.wordpress.org/wordpress-3.2.1-tr_TR.tar.gz

İndirdiğiniz dosyalarınızı .rar’dan çıkartın. Çıkarttığınız dosyanın içine girip wordpress içine girip gördüğünüz tüm dosyaları ftp programı ile sunucunuza atın.

İlginizi çekebilir;  Knncnl V1.0 Teması

Normal kullanacaksanız : http://www.oemrey.com

Subdomain kullanacaksanız : http://subdomain.eyildirmaz.com

Dosya içersinde kullanacaksanız : http://www.oemrey.com/dosya

Ben sizlere anlatım yapacağım içni wp.eyildirmaz.com olarak açtım. Dosya aktarımı bittiğinde sitenize girdiğinizde karışınıza şu ekran çıkacak;

wp kurulum ekrani

Arkadaşlar burada size wp-config.php dosyasını bulamadığını söylüyor. Zaten Ekranda ‘da okuduğunuz gibi wp-config-sample.php dosyasını wp-config.php olarak değiştirmeden önce dosyamızı düzenlememiz gerekiyor. Nereyi düzenleyeceğiz? Diye soracak olursanızda

15 ile 25’nci satırdaki kodlar;

[php]

// ** MySQL ayarları – Bu bilgileri sunucunuzdan alabilirsiniz ** //

/** WordPress için kullanılacak veritabanının adı */

define(‘DB_NAME’, ‘veritabaniisminiz’);

/** MySQL veritabanı kullanıcısı */

define(‘DB_USER’, ‘kullaniciadiniz’);

/** MySQL veritabanı parolası */

define(‘DB_PASSWORD’, ‘parolaniz’);[/php]

ayarlarınızı doğru girdiğinizde ana sayfanıza dönüp sayfanızı yenileyin. Karşınıza çıkacak olan pencere;

wp kurulum 1 adim

‘veritabaniisminiz’ yazan yere veritabanı isminizi girin, ‘kullaniciadiniz’ yazan yere veritabanı kullanıcı adını yazacaksınız. ‘parolaniz’ yazan yere ise veritabanı şifrenizi gireceksiniz. Bu bilgilerinizi girdikten sonra Sayfanızı yenileyin.

 

wordpress ornek kurulum sayfasi

 

Bu ayarıda yaptıktan sonra WordPress’i kur butonuna tıklayarak kurulumu bitirin.

 

kurulum bitti

 

Giriş butonuna tıkladığınızda WordPress sizi yönetici paneline götürecektir.

 

Bu kamale tamamen bana ait olup başka sitelerde kaynak gösterilmeden yayınlanması dahilinde hakkımı helal etmeyeceğimi bilmenizi isterim!

Emre Allison

Tam bir teknoloji aşığı, yazılım, donanım meraklısı ve sıkı bir web geliştiricisiyim. Tecrübe ve birikimlerini güncel teknolojik gelişmeler ışığında daha geniş kitlelere ulaştırabilmek adına emreallison.com‘da devam ettiriyorum.

2 Yorum

  1. Teşekkürlerr (: bloğumuzdada kurulu olan bu sistemi başarıyla tanıtmışsın abi :) teşekkürler..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: