WordPress

WordPress İle Fan Sitesi Hazırlamak

Merhaba okuyucular, uzun zamandır Soner SARIKABADAYI ‘nın fan sayfası ile uğraşıyorum. Bu yüzden fazla birşeyler ekleyemiyordum siteye. Hazır fan sayfasını yaparken sizleride bilgilendirmek için üç beş şey yazayım dedim. WordPress ile fan sitesi hazırlamak için neler gerekiyor? Yada nasıl şeyler yapmak gerekiyor onları anlatmak istiyorum.  WordPress o kadar esnek, o kadar gelişmiş bir sistem ki hemen hemen her türlü projeye uygun bir altyapı sağlıyor bizlere. Buna bir örnek olarak da sevgili dostum Türk Pop Müziği sanatçısı Soner SARIKABADAYI için hazırlamış olduğum fan sitesi. Her ne kadar kendisine özgü bir tasarım yapacak kadar zaman bulamasam da mevcut bir temayı geliştirerek güzel, ziyaretçi etkileşimli, sanatçıyı ve çalışmalarını ön plana çıkaran bir fan sitesi ortaya çıktığını söyleyebilirim. Bu arada temadaki geliştirme çabalarımın okuyucuların istekleri doğrultusunda olduğunu belirtmeliyim.

Neler Okuyacağım? ↓

EKLENTİLER

Fan sitesinde önemli olan sanatçının çalışmalarını en iyi şekilde sunmaktır. Bu düşünceyle sitenin şu 4 özelliğe sahip olması gerektiğini söyleyebiliriz. Bunlar sanatçının parçalarını dinletebilmek için bir MP3 çalar, videoları izletebilmek için bir Video oynatıcı, etkili bir WordPress Fotoğraf Galerisi ve Ziyaretçi Defteri.

WordPress MP3 Çalar: WordPress günlüklerde MP3 uzantılı dosyaları yani şarkıları/türküleri çalmak için her zaman WordPress Audio Player eklentisini tercih etmişimdir.

WordPress Video Oynatıcı: Aslında bu konuda uzun bir araştırma yaptığımı söyleyebilirim. İsteklerimi tam olarak karşılayan bir video oynatıcı olmasa da aralarında en iyisi Flash Video Player.

WordPress Fotoğraf Galerisi: Bu konuda hiç tereddüt etmeden WordPress yetkililerinin dâhi tavsiye ettiği NextGEN Gallery eklentisinden faydalandım.

Ziyaretçi Defteri: Ziyaretçi defteri konusunu da normal bir WordPress sayfası kullanarak çözdüm.

SUNUCU PROBLEMİ

Bir fan sitesi yapıyorsanız kullandığınız altyapı ne olursa olsun (bizimki WordPress) sitenizin bulunduğu sunucunun size yüksek bir hız ve geniş bant genişliği sağlaması gereklidir. Bu ihtiyacın sebebi ise sitenizde kullandığınız MP3 uzantılı dosyalar (şarkılar) ve videolar. Sunucu probleminde çözümüm ise yakuter.com‘u da bünyesinde barındıran Türkiye lokasyonlu sunucularıyla Manisa Hosting firması. Videoların ve şarkıların yüklenme hızını görünce de doğru kararı verdiğimi anladım.

İlginizi çekebilir;  WordPress Admin Bar Özelliği

SON SÖZ

Bu yazımı tek cümleyle özetlemek gerekirse WordPress ile dilerseniz oldukça etkili bir fan sitesi oluşturabilirsiniz. Tek yapmanız altyapı, özellik (eklenti), sunucu ve elbette sanatçının istekleri doğrultusundan gereken doğru seçimleri yapmak.

Bu konuya el atacak arkadaşlara şimdiden kolay gelsin…

Soner SARIKABADAYI fan sayfasuıı ziyaret etmekten çekinmeyin. Eksikleri yada farklı düşüncelerinize ihtiyacım olacak. Gerekli dökümanları hazırladığımda tekrar konu ile sizlere bildirim sağlayacağım.

Emre Allison

Tam bir teknoloji aşığı, yazılım, donanım meraklısı ve sıkı bir web geliştiricisiyim. Tecrübe ve birikimlerini güncel teknolojik gelişmeler ışığında daha geniş kitlelere ulaştırabilmek adına emreallison.com‘da devam ettiriyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: