WordPress

WordPress 5.8 Beta 2!

WordPress 5.8 Beta 2 sürüm notlarını sizlere bilgilendirme amaçlı anlatacağım. WordPress 5.8 Beta 2 Bu sürüm sanırım benim favori sürüm başlangıcım olacak!

WordPress 5.8 Beta 2 şimdi test için hazır!

Bu yazılım hala geliştirme aşamasında olduğundan,  bu sürümü bir üretim sitesinde çalıştırmanız önerilmez. Onunla oynamak için bir test sitesi kurmayı düşünün.

WordPress 5.8 Beta 2 ‘yi iki şekilde test edebilirsiniz:

 • WordPress Beta Tester eklentisini kurun/etkinleştirin (  Bleeding edge kanalı ve  Beta/RC Onlyakışı seçin)
 • Beta sürümünü doğrudan buradan indirin ( zip ).

Son sürüm için mevcut hedef 20 Temmuz 2021’dir. Bu sadece beş hafta uzakta , bu nedenle son sürümün olabildiğince iyi olmasını sağlamak için yardımınız hayati önem taşıyor.

Bazı Öne Çıkanlar

Yana Beta 1 , 26 hata giderildi. Dahil edilen bazı değişikliklerin bir özeti:

 • Blok Düzenleyici: Birlikte verilen blok kalıplarını kaldırın ve kalıplar dizinini destekleyin. ( #53246 )
 • Blok Düzenleyici: Core’un düzenleyici stillerinin kaynağını tanımlamasına izin vermek için bir tür özelliği ekleyin. ( #53175 )
 • Oluşturma/Test Araçları: Gösterge Tablosuna Hızlı Taslak bölümü için bazı testler ekler. ( #52905 )
 • Yapı / Test Araçları: Değiştirilen @babel/polyfillile core-js/stable. ( #52941 )
 • Kodlama Standartları: WordPress kodlama standartlarını daha iyi takip etmek için toplu menü öğeleri silme kodunu daha fazla güncelleyin. ( #21603 )
 • Dış Kitaplıklar: Alt Çizgiyi 1.13.1 sürümüne güncelleyin. ( #45785 )
 • Genel: Bir dizi blok düzenleyici, şablon modu ve widget ekranıyla ilgili düzeltmeler. ( #51149 )
 • Giriş ve Kayıt: Bilinmeyen kullanıcı adı hata mesajını iyileştirin. ( #52915 )
 • Medya: Medya kitaplığında AJAX yanıt veri şeklini geri yükleyin. ( #50105 )
 • Site Sağlığı: GD kitaplığı tarafından desteklenen dosya biçimlerinin bir listesini görüntüleyin. ( #53022 )
 • Twemoji: Bu yenisi! ( #52852 )
İlginizi çekebilir;  WordPress 3.2 Çıktı. İşte Yenilikler!

Nasıl yardım edebilirsin

Önümüzdeki haftalarda 5.8 ile ilgili geliştirici notları için Make WordPress Core blogunu izleyin, bu ve diğer değişiklikleri daha ayrıntılı bir şekilde anlatacak.

Şimdiye kadar, katkıda bulunanlar , 87 yeni özellik ve geliştirme dahil olmak üzere WordPress 5.8’de 214 bileti düzeltti ve daha fazla hata düzeltmesi yolda.

Biraz test yapın!

Hataları test etmek , beta aşamasında sürümü iyileştirmenin hayati bir parçasıdır ve katkıda bulunmanın harika bir yoludur.

Bir hata bulduğunuzu düşünüyorsanız, lütfen destek forumlarındaki Alfa/Beta alanına gönderin . Sizden haber almak isteriz! Tekrarlanabilir bir hata raporu yazmakta rahatsanız , bir tane WordPress Trac’ta dosyalayın . Bilinen hataların listesini de burada bulabilirsiniz .

WordPress 5.8 sürümüne adım atın.

Bu yeni sürümle, düzenleyici renkleri temizler. Daha önce yapamadığınız birkaç yerde çalışmanıza yardımcı olur; en azından kodlamaya girmeden veya bir profesyoneli işe almadan. Yazı boyutlarını değiştirmek gibi en çok kullandığınız kontroller daha fazla konumda, tam da ihtiyaç duyduğunuz yerde. Ve tam yükseklikte resimler gibi basit olması gereken düzen değişikliklerinin yapılması daha da kolay hale gelir.

Artık editörün kullanımı daha kolay

Daha fazla yerde yazı tipi boyutu ayarlama: artık, liste ve kod bloklarında yazı tipi boyutu kontrolleri tam ihtiyacınız olan yerde. O tek değişikliği yapmak için artık başka bir ekrana gitmek yok!

Yeniden kullanılabilir bloklar: Çeşitli iyileştirmeler, yeniden kullanılabilir blokları daha kararlı ve kullanımı daha kolay hale getirir. Ve şimdi Güncelle düğmesine tıkladığınızda yazıyla birlikte otomatik olarak kaydedilirler.

Ekleyici sürükle ve bırak: Blokları ve blok modellerini ekleyiciden doğrudan yazınıza sürükleyin.

Özel kod yazmadan daha fazlasını yapabilirsiniz

Tam yükseklikte hizalama: Hiç manşet bloğu gibi bir bloğun tüm pencereyi doldurmasını istediniz mi? Şimdi yapabilirsiniz.

İlginizi çekebilir;  WordPress Bağlantılar Menüsü

Düğmeler bloğu: Artık dikey veya yatay bir yerleşim seçebilirsiniz. Ayrıca bir düğmenin genişliğini önceden tanımlı bir yüzde orana ayarlayabilirsiniz.

Sosyal simge bloğu: Artık simgelerin boyutunu değiştirebilirsiniz.

about 57 cover
WordPress 5.8 Beta 2! 4

Daha basit bir varsayılan renk paleti

Eski renk düzenine sahip pano.
Yukarıda, 5.7.’de renk güncellemesi öncesi ve sonrasında Pano.

Bu yeni modern renk paleti, WordPress kaynak kodunda bulunan tüm renkleri, yedi ana renge ve beyaz veya siyaha karşı WCAG 2.0 AA önerilen kontrast oranını karşılayan 56 ton aralığına indirgiyor.

Renkler, her aralıkta açıktan koyuya doğru algısal olarak aynıdır, yani beyazdan başlar ve her adımda aynı miktarda koyulaşır.

Aralığın yarısı siyaha karşı 4.5 veya daha yüksek kontrast oranına sahiptir ve diğer yarısı beyaza karşı aynı kontrastı korur.

Varsayılan WordPress pano renk düzeninde yeni paleti bulun ve onu temalar, eklentiler veya diğer bileşenleri oluştururken kullanın. Tüm ayrıntılar için renk paleti geliştirici notuna bakın.


Tek bir tıklamayla HTTP’den HTTPS’ye

Şu andan itibaren, bir siteyi HTTP’den HTTPS’ye geçirmek tek tıklamayla yapılan bir harekettir. Geçiş yaptığınızda WordPress, veritabanı URL’lerini otomatik olarak güncelleyecektir. Artık avlanmak ve tahmin etmek yok!

Yeni Robots API’si

Yeni Robots API filtre yönergelerini robots meta etiketine eklemenize olanak tanır ve API varsayılan olarak max-image-preview: large yönergesini içerir. Bunun anlamı, arama motorlarının daha büyük resim önizlemeleri gösterebileceği ve bu da trafiğinizi artırabileceği anlamına gelir (web sitesinin not-public olarak işaretlenmediği sürece geçerlidir).

JQuery 3.5.1 güncellemesinden sonra devam eden temizlik

Yıllar boyunca jQuery, temel araçların yapamayacağı şekilde ekrandaki şeylerin hareket etmesine yardımcı oldu; ancak bu değişmeye devam ediyor ve jQuery de öyle.

5.7’de jQuery, konsolda daha az mesaj ile daha odaklı ve daha az müdahaleci hale geliyor.

Iframeleri geç yükleyin

Artık iframe’lerin geç yüklenmesine izin vermek çok kolay. Varsayılan olarak WordPress, hem genişlik hem de yükseklik belirtildiğinde iframe etiketlerine bir loading="lazy" özelliği ekler.

İlginizi çekebilir;  Wp-TR.ORG Hakkında

Daha fazlası için alan rehberine bir bakın!

Son WordPress Alan Rehberini inceleyin. Bu rehberde her değişiklik ile ilgili bilmek isteyebileceğiniz geliştirici notlarını bulabilirsiniz. WordPress 5.7 Alan Rehberi.

Emre Allison

Tam bir teknoloji aşığı, yazılım, donanım meraklısı ve sıkı bir web geliştiricisiyim. Tecrübe ve birikimlerini güncel teknolojik gelişmeler ışığında daha geniş kitlelere ulaştırabilmek adına emreallison.com‘da devam ettiriyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: