WordPress

WordPress 5.8.1 Yayınlandı

WordPress 5.8.1 Yayınlandı! Büyük güncellemede 60 dan fazla hata ve güvenlik düzeltildi! İşte WordPress 5.8.1 ile birlikte gelen yeni özellikle ve düzeltilen hataların listesi!

WordPress 5.8.1

WordPress 5.8.1 Yayınlandı!
WordPress 5.8.1 Yayınlandı 10

Bakım ve güvenlik dağıtımları

5.8.1 sürümü bir güvenlik açığı için çıkartıldı ve 60 hatayı düzeltti. Daha fazla bilgi için dağıtım notlarına bakın.

Üç Temel Güç Merkezi

Bilşenleri Bloklarla Yönetin

Bilşenleri Bloklarla Yönetin

Aylarca süren sıkı çalışmanın ardından, blokların gücü hem blok bileşenleri düzenleyicisine hem de özelleştiriciye geldi. Artık hem sitenizdeki bileşen alanlarına hem de özelleştirici aracılığıyla canlı önizleme ile bloklar ekleyebilirsiniz. Bu, içerik oluşturmak için kodsuz mini düzenlerden geniş çekirdek kütüphanesine ve üçüncü taraf bloklara kadar yeni olanaklar açar. Geliştiricilerimiz için bileşen geliştirme notunda daha fazla ayrıntı bulabilirsiniz.

Yeni Bloklar ve Desenlerle Yazıları Görüntüle

Yeni Bloklar ve Desenlerle Yazıları Görüntüle

Sorgu döngüsü bloğu, yazıların kodu olmayan bir PHP döngüsü gibi belirtilen parametrelere göre görüntülenmesini sağlar. Portföy veya beğendiğiniz tariflerle dolu bir sayfa oluşturmak gibi şeyler yapmak için belirli bir kategorideki yazıları kolayca görüntüleyin. Bunu daha karmaşık ve güçlü bir Son Yazılar Bloğu olarak düşünün! Ayrıca, desen önerileri, istediğiniz tasarıma sahip bir yazı listesi oluşturmayı hiç olmadığı kadar kolaylaştırır.

Yazıların çevresindeki temaları düzenleyin

Yazıların çevresindeki temaları düzenleyin

İçeriğinizi tutan kalıpları düzenlemek için tanıdık blok düzenleyiciyi kullanabilirsiniz. Bunun için bu özelliği etkinleştirmiş bir blok temasını veya temayı etkinleştirmeniz yeterlidir. Tanıdık bir blok düzenleyici kullanırken yazılarınızı düzenlemekten sayfalarınızı düzenlemeye geçip geri dönebilirsiniz. Uyumlu temalarda 20 üzerinde yeni blok bulunuyor. Sürüm notlarında bu özellik ve bunu nasıl deneyeceğiniz hakkında daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

İlginizi çekebilir;  WordPress Nasıl Kurulur?

Üç İş Akışı Yardımcısı

Sayfa Yapısına Genel Bakış

Sayfa Yapısına Genel Bakış

Bazen basit bir açılış sayfasına ihtiyaç duyarsınız, ancak bazen biraz daha sağlam bir şeye ihtiyacınız olur. Bloklar arttıkça, kalıplar ortaya çıktıkça ve içerik oluşturma kolaylaştıkça, karmaşık içerikte gezinmeyi kolaylaştırmak için yeni çözümlere ihtiyaç duyulmaktadır. Liste görünümü, içerik katmanları ve iç içe bloklar arasında geçiş yapmanın en iyi yoludur. Liste görünümü size içeriğinizdeki tüm bloklara ilişkin bir genel bakış sunduğundan, artık ihtiyacınız olan kesin bloğa hızlı bir şekilde gidebilirsiniz. Tamamen içeriğinize odaklanmaya hazır mısınız? İş akışınıza uyacak şekilde açın veya kapatın.

Bloklar İçin Önerilen Desenler

Bloklar İçin Önerilen Desenler

Bu sürümden başlayarak, desen dönüşümleri aracı, kullandığınız bloğa dayalı olarak blok desenleri önerecektir. Şu anda sorgu bloğu ve sosyal simge bloğunda deneyebilirsiniz. Daha fazla desen eklendikçe, editörden hiç ayrılmadan sitenizi nasıl şekillendireceğiniz konusunda ilham alabileceksiniz!

Görselleri Biçimlendirin ve Renklendirin

Görselleri Biçimlendirin ve Renklendirin

Görselinizi renklendirin ve çift ton filtrelerle blokları kaplayın! Çift ton, tasarımlarınıza bir renk patlaması ekleyebilir ve görsellerinize (veya manşet bloğundaki videolara) temalarınızla iyi bir şekilde entegre olacak şekilde stil verebilir. Çift ton efektini siyah beyaz bir filtre olarak düşünebilirsiniz, ancak gölgelerin siyah ve vurguların beyaz olması yerine, gölgeler ve vurgular için kendi renklerinizi seçersiniz. Belgelerde nasıl çalıştığı hakkında öğrenilecek daha çok şey var.

Geliştiricilerin Keşfetmesi İçin

about theme json

Geliştiricilerin Keşfetmesi İçin

Genel Biçemler ve Genel Ayarlar API uygulamaları hazırlandı: Etkin temada bir theme.json dosyası kullanarak düzenleyici ayarlarını, geçerli özelleştirme araçlarını ve biçem bloklarını denetleyebilirsiniz. Bu yapılandırma dosyası, özellikleri etkinleştirir veya etkisizleştirir ve hem bir web sitesi hem de bloklar için varsayılan biçemleri ayarlar. Temalar oluşturuyorsanız, kullanışlı bir yeni özelliğin bu öncü sürümünü deneyebilirsiniz. Şu anda nelerin var olduğu ve nasıl çalıştığı hakkında ayrıntılı bilgi almak için bu geliştirme notuna göz atabilirsiniz.

İlginizi çekebilir;  WordPress JW Player Eklentisi

Internet Explorer 11 Desteği Bırakılıyor

Bu sürümden itibaren Internet Explorer 11 desteği kaldırılmıştır. Bu, sitenizi yönetmede gelecekte çözülmeyecek sorunlar yaşayabileceğiniz anlamına gelir. Şu anda IE11 kullanıyorsanız, daha modern bir tarayıcıya geçmeniz şiddetle önerilir.

WebP desteği ekleme

WebP, ağdaki görseller için geliştirilmiş kayıpsız ve kayıplı sıkıştırma sağlayan modern bir görüntü formatıdır. WebP görüntüleri JPEG veya PNG eşdeğerlerinden ortalama 30% daha küçük boyuta sahiptir ve bu da daha hızlı ve daha az bant genişliği kullanan siteler oluşturabilmenizi sağlar.

Ek blok destekleri ekleme

WordPress 5.8, WordPress 5.6 ve 5.7‘de daha önce uygulanan blok desteklerini genişleterek, kayıtlı bloklarınızı özelleştirmek için birkaç yeni blok destek bayrağı ve yeni seçenekler sunar. Daha fazla bilgi Blok destekleri geliştirme notunda bulunabilir.


Daha fazlası için alan rehberine bir bakın!

WordPress Alan Rehberininin son sürümünü inceleyin. Bu rehberde her değişiklik ile ilgili bilmek isteyebileceğiniz geliştirici notlarını bulabilirsiniz. WordPress 5.8 Alan Rehberi.

Emre Allison

Tam bir teknoloji aşığı, yazılım, donanım meraklısı ve sıkı bir web geliştiricisiyim. Tecrübe ve birikimlerini güncel teknolojik gelişmeler ışığında daha geniş kitlelere ulaştırabilmek adına emreallison.com‘da devam ettiriyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: