WordPress

WordPress 5.7 Yerini Aldı!

Dünya'nın en çok tercih edilen ücretsiz sitemi WordPress 5.7 sürümünde yapılan yeniliklerden sizlere yeni haberlerim var!

Hikayelerinizi daha temiz, daha net ve yolunuzdan çekilmek için daha fazlasını yapan bir düzenleyicide canlandırın.

WordPress 5.7 sürümüne adım atın.

Bu yeni sürümle, düzenleyici renkleri temizler. Daha önce yapamadığınız birkaç yerde çalışmanıza yardımcı olur; en azından kodlamaya girmeden veya bir profesyoneli işe almadan. Yazı boyutlarını değiştirmek gibi en çok kullandığınız kontroller daha fazla konumda, tam da ihtiyaç duyduğunuz yerde. Ve tam yükseklikte resimler gibi basit olması gereken düzen değişikliklerinin yapılması daha da kolay hale gelir.

Artık editörün kullanımı daha kolay

Daha fazla yerde yazı tipi boyutu ayarlama: artık, liste ve kod bloklarında yazı tipi boyutu kontrolleri tam ihtiyacınız olan yerde. O tek değişikliği yapmak için artık başka bir ekrana gitmek yok!

Yeniden kullanılabilir bloklar: Çeşitli iyileştirmeler, yeniden kullanılabilir blokları daha kararlı ve kullanımı daha kolay hale getirir. Ve şimdi Güncelle düğmesine tıkladığınızda yazıyla birlikte otomatik olarak kaydedilirler.

Ekleyici sürükle ve bırak: Blokları ve blok modellerini ekleyiciden doğrudan yazınıza sürükleyin.

Özel kod yazmadan daha fazlasını yapabilirsiniz

Tam yükseklikte hizalama: Hiç manşet bloğu gibi bir bloğun tüm pencereyi doldurmasını istediniz mi? Şimdi yapabilirsiniz.

Buttons block: now you can choose a vertical or a horizontal layout. And you can set the width of a button to a preset percentage.

Social Icons block: now you can change the size of the icons

İlginizi çekebilir;  WordPress Kitabı Çıktı!
WordPress 5.7 sürümüne adım atın.

Daha basit bir varsayılan renk paleti

Bu yeni modern renk paleti, WordPress kaynak kodunda bulunan tüm renkleri, yedi ana renge ve beyaz veya siyaha karşı WCAG 2.0 AA önerilen kontrast oranını karşılayan 56 ton aralığına indirgiyor.

Renkler, her aralıkta açıktan koyuya doğru algısal olarak aynıdır, yani beyazdan başlar ve her adımda aynı miktarda koyulaşır.

Aralığın yarısı siyaha karşı 4.5 veya daha yüksek kontrast oranına sahiptir ve diğer yarısı beyaza karşı aynı kontrastı korur.

Varsayılan WordPress pano renk düzeninde yeni paleti bulun ve onu temalar, eklentiler veya diğer bileşenleri oluştururken kullanın. Tüm ayrıntılar için renk paleti geliştirici notuna bakın.

Geliştirilebilir renk paneli
Geliştirilebilir renk paneli

Tek bir tıklamayla HTTP’den HTTPS’ye

Şu andan itibaren, bir siteyi HTTP’den HTTPS’ye geçirmek tek tıklamayla yapılan bir harekettir. Geçiş yaptığınızda WordPress, veritabanı URL’lerini otomatik olarak güncelleyecektir. Artık avlanmak ve tahmin etmek yok!

Yeni Robots API’si

The new Robots API lets you include the filter directives in the robots meta tag, and the API includes the max-image-preview: large directive by default. That means search engines can show bigger image previews, which can boost your traffic (unless the site is marked not-public).

JQuery 3.5.1 güncellemesinden sonra devam eden temizlik

Yıllar boyunca jQuery, temel araçların yapamayacağı şekilde ekrandaki şeylerin hareket etmesine yardımcı oldu; ancak bu değişmeye devam ediyor ve jQuery de öyle.

In 5.7, jQuery gets more focused and less intrusive, with fewer messages in the console.

Iframeleri geç yükleyin

Now it’s simple to let iframes lazy-load. By default, WordPress will add a loading="lazy" attribute to iframe tags when both width and height are specified.

İlginizi çekebilir;  WordPress Admin Bar Özelliği

Daha fazlası için alan rehberine bir bakın!

Son WordPress Alan Rehberini inceleyin. Bu rehberde her değişiklik ile ilgili bilmek isteyebileceğiniz geliştirici notlarını bulabilirsiniz. WordPress 5.7 Alan Rehberi.

Emre Allison

Tam bir teknoloji aşığı, yazılım, donanım meraklısı ve sıkı bir web geliştiricisiyim. Tecrübe ve birikimlerini güncel teknolojik gelişmeler ışığında daha geniş kitlelere ulaştırabilmek adına emreallison.com‘da devam ettiriyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: