WordPress

WordPress 5.6.1 Yayınlandı!

WordPress 5.6.1 Yayınlandı! İşte WordPress 5.6.1 Kapatılan 27 Açık ve Yeni Gelen WordPress 5.6.1 Özellikleri!

WordPress5.6.1 sürümü, fikirlerinizi özgür bırakarak hayata geçirmeniz için size sayısız yol sağlıyor. Tuval olarak yepyeni bir varsayılan tema ve fırçalarınız gibi sürekli büyüyen bir blok koleksiyonu sunuyor. Tuvalinizi sözcüklerle, görsellerle, seslerle veya zengin gömülü ortamlar çeşitleriyle boyayabilirsiniz.

WordPress 5.6.1 Yayınlandı!

Bakım dağıtımı

5.6.1 sürümü 27 açığı kapatıyor. Daha fazla bilgi için dağıtım notlarına bakın.

Daha fazla görünüm düzeni esnekliği

Kod kullanarak ya da kullanmadan görünüm düzenini oluşturmanızı sağlayan yeni araçlarla öykülerinizi canlandırın. Tek sütunlu bloklar, farklı genişlikler ve sütunlar kullanan tasarımlar, tam genişlikte başlıklar ve kapak bloğunuzda videolar — küçük değişiklikler ya da büyük vurgular fark etmez. Hepsini aynı kolaylıkla yapın!

Daha fazla blok deseni

Belirli temalardaki hazır blok desenleri, sitenizde standart sayfalar oluşturmayı çocuk oyuncağı haline getirir. İş akışınızı kolaylaştırmak için desenlerin gücünden yararlanın ya da bu gücün bir kısmını müşterilerinizle paylaşarak kendinizi birkaç fazla tıklamadan kurtarın.

Video altyazılarını doğrudan blok düzenleyici içinden yükleyin

Artık yazınıza veya sayfanıza yükleyeceğiniz altyazıları videolarınıza ekleyebilirsiniz. Böylece daha önce hiç olmadığı şekilde, altyazı kullanma gereksinimi olan ya da altyazıları kullanmayı yeğleyen herkes için videolarınızı daha erişilebilir kılabilirsiniz.


Yirmi Yirmi-Bir burada!

Yirmi Yirmi-Bir, fikirleriniz için boş bir tuvaldir ve blok düzenleyici en iyi fırçadır. Bu tema blok düzenleyici için tasarlanmıştır ve yalnız varsayılan temalarda bulabileceğiniz yepyeni blok desenleriyle doludur. Birkaç saniye içinde farklı görünüm düzenlerini deneyerek temanın göz alıcı ve zamandan bağımsız tasarımının emeğinizi parlatmasını sağlayın.

İlginizi çekebilir;  WordPress 5.8 Beta 2!
WordPress 5.6.1
WordPress 5.6.1 Yenilikleri

Dahası var. Bu varsayılan tema, erişilebilirliği web sitenizin kalbine yerleştiriyor. WordPress erişilebilirlik uyumluluğu rehberi ve daha özel bir kaç uygulama için AAA düzeyinde Web İçeriği Erişilebilirliği Rehberi (WCAG) 2.1 ile uyumlu. Böylece erişilebilir içerikler oluşturmanıza ve erişilebilir eklentileri seçmenize yardımcı olacak ve en yüksek uluslararası erişilebilirlik standartlarına ulaşmanızı sağlayacak.

Yumuşak pastellerden oluşan bir gökkuşağı

Yeni bir yıl için mükemmel olan Yirmi Yirmi-Bir, tümü karşıtlık için AAA standartlarını karşılayan çeşitli hazır pastel renk paletleri sunuyor. Ayrıca tema için kendi arka plan renginizi de seçebilirsiniz. Ek olarak tema erişilebilirlik farkındalığına sahiptir ve metin renklerini sizin için otomatik olarak seçer!

Bundan daha fazla esnekliğe gerek duyuyorsanız, renk seçiciden kendi renk paletinizi seçebilirsiniz.

Yumuşak pastellerden oluşan bir gökkuşağı
Yumuşak pastellerden oluşan bir gökkuşağı

Herkes için iyileştirmeler

Kapsamı genişletilmiş otomatik güncellemeler

Yıllardır otomatik WordPress güncellemelerini yalnız geliştiriciler yapabiliyordu. Artık doğrudan panonuzdan bunu yapma olanağınız var. Bu ilk siteniz ise, hemen şimdi kullanabileceğiniz otomatik güncellemeleriniz var! Var olan bir siteyi mi yükseltiyorsunuz? Sorun değil! Her şey eskisi gibi.

Erişilebilirlik durumu kalıbı

Uzman olmasanız bile, sitenizin erişilebilirlik durumu hakkında bilgileri bir düğme tıklaması ile herkese sunabilirsiniz! Yeni özellik eklentisinde farklı kapsamları ve yasal yükümlülükleri destekleyecek şekilde yazılmış olan ve isteğinize göre güncelleyip yayınlayabileceğiniz bir kalıp kopyası bulunuyor.

Yerleşik desenler

Henüz blok desenleriyle oynama şansınız olmadıysa, tüm varsayılan temalar, en az çabayla karmaşık görünüm düzenlerini ustalıkla oluşturmanızı sağlayan çeşitli blok desenleri sunar. Öykünüze ya da markanıza uygun bir deseni kopyaladıktan sonra, görseller ve renklerle istediğiniz gibi özelleştirebilirsiniz.


Geliştiriciler için

Uygulama Parolaları ile REST API kimlik doğrulaması

API tarafından sunulan yeni Uygulama Parolaları kimlik doğrulaması özelliği sayesinde, üçüncü taraf uygulamalar sitenize sorunsuz ve güvenli bir şekilde bağlanabilir. Bu yeni REST API özelliği, sitenize hangi uygulamaların bağlandığını görmenizi ve ne yaptıklarını kontrol etmenizi sağlar.

İlginizi çekebilir;  WordPress 4.2 Beta 3 Yayınlandı! Kurulumu ve Ayrıntıları

Daha fazla PHP 8 desteği

5.6 sürümü, PHP 8 için WordPress Core desteğine giden ilk adımları içeriyor. WordPress ürün, hizmet ve sitelerinizin en son PHP sürümünü nasıl destekleyebileceğini planlamaya başlamanın tam zamanı. Bundan sonra neyle karşılaşacağınız hakkında ayrıntılı bilgi almak için PHP 8 geliştirici notunu okuyabilirsiniz.

jQuery

WordPress içindeki jQuery güncellemeleri üç sürümde yapılmaktadır: 5.5, 5.6 ve 5.7. Bu sürecin ortasına geldiğimizden, sitelerinizdeki sorunları önceden denetlemek için güncelleme sınaması eklentisini çalıştırın.

Sitenizin görünümü ile ilgili sorunlar bulursanız (kaydırıcı çalışmıyor, bir düğme işlemiyor gibi), jQuery Migrate eklentisini kurun.


Daha fazlası için alan rehberine bir bakın!

Son WordPress Alan Rehberini inceleyin. Bu rehberde bilmek isteyebileceğiniz her değişiklik ile ilgili geliştirici notlarını bulabilirsiniz. WordPress 5.6 Alan Rehberi.

Emre Allison

Tam bir teknoloji aşığı, yazılım, donanım meraklısı ve sıkı bir web geliştiricisiyim. Tecrübe ve birikimlerini güncel teknolojik gelişmeler ışığında daha geniş kitlelere ulaştırabilmek adına emreallison.com‘da devam ettiriyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: