Yazılım

Windows 8 İçin Mükemmel Gizli Ayarlar!

Chip sitesinde gezerken şöyle bir makale gözüme çarptı ve uyguladım ???? Sizin de seveceğinize eminim. Windows 8‘in kutucuklu tasarımı, bize temiz, programlarımızı hızla bulabildiğimiz bir arayüz sunuyor. Ancak yeni arayüzün sadeliği, seçeneklerinizin azaldığı anlamına gelmiyor. Arayüzü yenilenmiş olsa da Windows 8’i en az önceki Windows’lar kadar kurcalamanız ve çeşitli ayarlarla özelleşirmeniz mümkün.

 

Aero’yu özlediyseniz Aero Lite’ı deneyin

Windows 8’de varsayılan olarak seçemediğiniz Aero Lite temasını etkinleştirmek için aşağıdaki adımları izleyin.

 

Win+R‘ye basın, Resources yazıp Enter’a basın. Themes > Aero yolunu izleyin ve aerolite.msstyles dosyasını bir üst klasör olan Themes’e kopyalayın (ekrana gelen uyarıyı kabul edin).

Aero.theme dosyasını masasütünüze kopyalayın. Şimdi masaüstünüze kopyaladığınız dosyayı Birlikte aç komutunu kullanarak Not Defteri ile açın ve aşağıdaki değişiklikleri yapın.

5. satırı şu şekilde değiştirin: DisplayName= Aero Lite

[VisualStyles] bölümünü bulun ve konum girdisini şu şekilde değiştirin: Path=%ResourceDir%ThemesAeroAerolite.msstyles

Dosyayı tekrar kaydedin ve Denetim Masası > Temayı değiştir yolunu izleyerek Aero Lite temasını etkinleştirin. Aero Lite çok farklı görünmese de bazı düğmeleri ve diğer öğeleri değiştiriyor ve size farklı bir görünüm sunuyor.

 

Giriş ekranı animasyonunu açın

Windows 8’e ilk oturum açtığınızda kutucuklarınız hoş bir animasyonla ekrana geliyor. Ancak bu animasyon siz Windows’u baştan başlatana kadar sadece bir kez gösteriliyor. Animasyonun Metro ekranını her açtığınızda görünmesi için şu yolu izleyin:

Win+R’ye basın ve regedit yazarak Kayıt Defteri Düzenleyicisi‘ni açın.

HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoftWindowsCurrentVersionImmersiveShellGrid anahtarını genişletin ve sağ tarafta yeni bir Dword (32-bit) değeri oluşturun. Bu değere Launcher_SessionLoginAnimation_onshow adını verin. Şimdi bu değere çift tıklayarak onu açın ve değer verisi olarak 1 yazarak Tamam’a tıklayın.Windows 8'deki 5 gizli ince ayar

İlginizi çekebilir;  Ve nihayet Windows 8!

Artık Windows tuşuna bastığınızda giriş ekranınız animasyonlu olarak ekrana gelecek.

Giriş ekranınızdaki satır sayısını ayarlayın

Windows 8’in giriş ekranı, varsayılan olarak 4 satır kutucuk gösteriyor. Bunu değiştirmek için regedit’i çalıştırın ve

KEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoftWindowsCurrentVersionImmersiveShellGrid anahtarına gidin. Layout_MaximumRowCount değerini bulun, eğer yoksa oluşturun (DWORD – 32-bit). Bu değere çift tıklayın ve “taban” olarak Ondalık‘ı seçin. Şimdi değer verisi olarak 5 yazın. Tamam’a tıklayıp Windows 8 oturumunuzu tekrar açtığınızda satır sayınızın arttığını göreceksiniz. Yeni görünümü sevmezseniz, az önce oluşturduğunuz DWORD değerini silmeniz yeterli.

Hangi uygulamalarda arıyorsunuz?

 

Windows8’de arama ekranını açtığınızda sağ tarafta hangi uygulamaların aranacağını görüyorsunuz. Arama yaptıktan sonra sonuçlarınızı bu uygulamalara göre filtreleyebiliyorsunuz.

Hangi uygulamalarda arama yapacağınızı Charms çubuğu > Ayarlar > Bilgisayar ayarlarını değiştir > Arama yolunu izleyerek seçebilirsiniz. Burada hiç kullanmadığınız aramaları kapatarak arama işlemini daha temiz ve verimli bir hale getirmeniz mümkün.

Hızlıca ekran görüntüsü alın

Windows8’de üçüncüparti araçlara başvurmadan, uğraşsız bir şekilde ekran görüntüsü alabilirsiniz. Win+PrintScreen tuşlarına bastığınızda (tabletlerde Win+Ses kısma) ekran görüntüsü Resimler kitaplığınıza PNG biçiminde kaydedilecektir.

 

-[Kaynak]-

Emre Allison

Tam bir teknoloji aşığı, yazılım, donanım meraklısı ve sıkı bir web geliştiricisiyim. Tecrübe ve birikimlerini güncel teknolojik gelişmeler ışığında daha geniş kitlelere ulaştırabilmek adına emreallison.com‘da devam ettiriyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: