Dökümantasyon

Windows 7 Hızlı Başlat Çubuğunu Aktifleştirin (Quick Launch)

Windows 7 kullanıcıları için hızlı başlat araç çubuğu genelde sorun olma haline geldi. Windows 7’de hızlı başlatmayı XP ‘deki gibi isteyen arkadaşlarım gün geçtikçe sayıları artıyor. Dün 3 arkadaşım ard arda bu sorunu yazarken tek tek cevapladım. Cevaplarkende başka arkadaşlarımda yapmak ister diye makale olarak hazırladım. Windows 7 gelişmiş özellikleri olan Görev Çubuğu üzerinde, Hızlı Başlat araç çubuğu bulunmuyor.

 

Windows 7’yi ilk yükledeğinizde Görev Çubuğu üzerine Hızlı Başlat’ı eklemek isteyebilirsiniz. Bu işlemi yapmak istediğinizde izlediğiniz adımlar sizi hayal kırıklığına uğratacaktır. Windows 7 ile beraber yeni bir başlangıç çubuğu kullanımımıza sunuldu. Gelişmiş Görev Çubuğu özellikleri olan Windows 7 üzerinde, Hızlı Başlat araç çubuğu bulunmuyor.

 

Eğer Windows Vista ve Windows XP üzerindeki alışkanlıklarınızdan vazgeçemiyorsanız, Windows 7 üzerine Hızlı Başlat‘ı aşağıdaki adımları izleyerek ekleyebilirsiniz. Böylece Masaüstünü Göster (Show Desktop) ve Pencereler Arası Geçiş (Switch Between Windows) özelliklerine kavuşabilirsiniz.

 

Hızlı Başlat (Quick Launch) çubuğunu eklemek için öncelikle Görev Çubuğu (Taskbar) üzerine Sağ-tuş yapıyoruz ve Araç Çubukları (Toolbars) –> Yeni araç çubuğu… (New Toolbar…) adımlarını izliyoruz.

 

wlmw

 

Açılan pencere üzerinde Adres Çubuğuna aşağıdaki adresi yapıştırıyoruz ve Klasör Seç (Select Folder) seçeneğine tıklıyoruz.

 

[php]%appdata%MicrosoftInternet ExplorerQuick Launch[/php]

 

hzlbalat11r

 

Daha sonra Araç Çubuğu üzerinde boş bir yere Sağ-tuş yapıyoruz ve Görev çubuğunu kilitle (Lock the Taskbar) seçeneğinin yanındaki onay işaretini kaldırıyoruz.

 

hzlbalat14

 

Bu işlemden sonra eklemiş olduğumuz Hızlı Başlat araç çubuğunun düzenlenebilir hale geldiğini göreceksiniz. Burada aşağıdaki adımları uygulayarak araç çubuğunuzu düzenleyebilirsiniz.

 

Ads%C4%B1z

 

Öncelikle araç çubuğumuzun üzerine basılı tutarak Başlat Menüsü (Start Menu)‘nün olduğu bölüme taşıyoruz. Daha sonra aşağıdaki işlemleri uyguluyoruz.

 

  1. Sağ-tuş –> Metni Göster (Show Text) – Yanında bulunan işareti kaldırıyoruz
  2. Sağ-tuş –> Başlığı Göster (Show Title) – Yanında bulunan işareti kaldırıyoruz
  3. Sağ-tuş –> Görünüm (View) –> Büyük Simge (Large Icons)

 

hzlbalat13

 

Yapmış olduğumuz bütün bu işlemlerden sonra yeni araç çubuğumuzun görünümü aşağıdaki gibi oluyor.

 

h b c son

 

Sonuç olarak böyle olacak arkadaşlar. ‘Küçük’ simgeler kullan demeyi seçmeyi unutmayın ????

 

[kirmizi]Lütfen sorularınızı buraya sorun[/kirmizi]

İlginizi çekebilir;  phpBB Nasıl Kurulur? Resimli Anlatım

Emre Allison

Tam bir teknoloji aşığı, yazılım, donanım meraklısı ve sıkı bir web geliştiricisiyim. Tecrübe ve birikimlerini güncel teknolojik gelişmeler ışığında daha geniş kitlelere ulaştırabilmek adına emreallison.com‘da devam ettiriyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: