Yazılım

Windows 7 hızlı başlat çubuğunu aktifleştirin

Windows 7 çıktığından bu yana sinir bozucu olan ve windows kullanıcılarını rahatsız eden genel sorunlardan birisi windows Quick Launch ( hızlı başlat ) çubuğu. Sırf bu yüzden windows 7 ‘yi istemeyen/kullanmayan var ???? Kim ne derse desin, windows 7 işletim sistemi şu güne kadar ki en güvenli işletim sistemidir.Bu yazımda sizlere hızlı başlat çubuğunu nasıl aktifleştirirsiniz onu anlatacağım.

Windows 7 çıktığından bu yana sinir bozucu olan ve windows kullanıcılarını rahatsız eden genel sorunlardan birisi windows Quick Launch ( hızlı başlat ) çubuğu. Sırf bu yüzden windows 7 ‘yi istemeyen/kullanmayan var ???? Kim ne derse desin, windows 7 işletim sistemi şu güne kadar ki en güvenli işletim sistemidir.Bu yazımda sizlere hızlı başlat çubuğunu nasıl aktifleştirirsiniz onu anlatacağım.

 

Hemen başlayayım:

1- Başlat manüsünde sağ tuş ‘araç çubukları’ sekmesinden, ‘Yeni araç çubuğu‘ sekmesine tıklayın.

 

1295190708 1

 

2- Karışınıza çıkan menüde ( Yeni araç çubuğu – Klasör seç ) kısmındaki ‘Klasör’ bölümüne altdaki kodu yazın.

 

%SystemDrive%Users%username%AppDataRoamingMicrosoftInternet ExplorerQuick Launch

 

1295190920 2

 

ardından ‘Klasör seç‘ butonunu tıklayarak devam edin. Sağ tarafınızda dikkatinizi çekerse ‘Quick Launch‘ diye bir yazı göreceksiniz.

 

1295191090 3

 

Bu Hızlı başlat bölümünün artık araç çubuğunuza eklendiğini gösteriyor. Hızlı başlat çubuğumuzu çıkarttık. Ama XP de sol tarafta başlat simgesinin yanındaydı. Hemen oraya alacağız şimdi.Hemen araç çubuğumuzun üzerinde tekrar sağ tuş yapıp ‘Görev çubuğunu Kitle‘ seçeneğini kaldıralım. Eğer zaten tıklı değil ise dokunmanıza gerek yok.

 

1295191175 4

 

İşlemi yaptıktan sonra hemen sağ ve sol kısımlarda dikey olarak noktalı noktalı işaretler göreceksiniz. Orası araç çubuğunuzdaki hızlı başlat bölümünü kısatmanıza yada uzatmanıza yardımcı oluyor. Ama bir başlat çubuğunun yanına ekleyeceğimizden mausemizin taşıma imleci üzerine gelerek sol tuş yardımı ile tıklı bir şekilde sol doğru çekerek hareket ettirelim.

İlginizi çekebilir;  Nereye Kayboldu Bu Çubuk?

 

1295191386 5

 

Hızlı başlat çubuğumuzu başlat menüsü yanına getirdiğimiz zaman geriye kalıyor ince ayarları. Hemen yine boş bir yerde sağ tuş yapalım. Ardından ‘Metni Göster‘ , ‘Başlığı göster‘ seçeneklerini iptal ederek devam edelim.

 

1295191456 6

 

İptal ettikten sonra araç çubuğunuzdaki ‘hızlı başlat‘ bölümü alt resimdeki gibi olacak.

 

1295191499 7

 

Geriye sadece hızlı başlat bölümünün hemen sağındaki ‘taşıma imleci’ olan kısmı (sadece sol kısım) sola doğru yavaş bir şekilde çekerek kendimize göre ayarlamak. Ben şu şekilde yaptım. Xpde ilk 3 program gösteriyordu.Ben 2’den biraz fazla bıraktım.

 

1295191577 8

 

Yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi. Ardından tekrar araç çubuğunda boş bir yerde tıklayıp ‘Görev çubuğunu kitle‘ seçeneğine tıkladığınızda artık hızlı başlat çubuğunu aktif etmiş olacaksınız!

 

Şekil -A

1295191687 9

 

Aslında konu bitti. Fakat ben tam XP ye göre anlatmadım. Sadece Hızlı başlat çubuğunuzu aktifleştirip başlat menüsü kısmına nasıl alırsınız onu anlattım.Normalde dersimiz bitti ???? Ama ben tam XP gibi özentisi olmasını istiyorsam aşşağıdaki ufak ayrıntıyı yaptığınızda %100 XP gibi bir görünüm kazandırmış olacağım.

 

Hızlı başlat çubuğumun hemen sağında bulunan 3 kocaman büyük büyük simgeli ‘İnternet Exploerer‘ , ‘Dosya klasör‘ ve ‘Windows Media Player‘ dosyalarını göreceksiniz. Onlarıda kaldıralım.

Bu üç dosyanın her hangisinde üzerine gelip sol tuş yapalım ardından ‘Bu programı görev çubuğundan ayır’ sekmesini tıklayarak programı oradan kaldıralım.

 

1295191921 10

 

Bu işlemi 3 dosya üzerinde de uygulayın.

 

1295191960 11

 

Gördüğünüz gibi.. Ama sol tarafta çalışan programlarımın sim
geleri büyük? Küçültelim ???? hem RAM açısından cihazınız zorlanmamış olur. Hemen Yine başlat çubuğunun boş bir yerinde sağ tuş yapalım. Ardından ‘Özellikler‘ sekmesine tıklayalım.

İlginizi çekebilir;  Windows 10 2017 Güncellemesi ve Yenilikler!

 

1295192064 12

 

Karşımıza çıkan ‘Görev çubuğu ve Başlat menüsü Özellikleri‘ bölümünde ‘Küçük simgeler kullan‘ seçeneğini aktifleştirdiğinizde artık XP gibi araç çubuğunuzu elde etmiş olacaksınız ????

 

1295192140 13

 

İşte sonuç!

 

1295192216 14

 

Bir makalenin sonuna gelmiş bulunuyoruz yine ???? Diğer derste görüşmek dileğiyle. Esen kalın..

Emre Allison

Tam bir teknoloji aşığı, yazılım, donanım meraklısı ve sıkı bir web geliştiricisiyim. Tecrübe ve birikimlerini güncel teknolojik gelişmeler ışığında daha geniş kitlelere ulaştırabilmek adına emreallison.com‘da devam ettiriyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: