Kişisel

Twitter Yüzünden Başı Kesilecek!

Okuyunca kanım dondu! Yani sevmek zorunda değim(liz) ki? Dua etmek yada etmemek insanın içinden gelen birşey. Duat etmedi yada sevmiyor diyede adamın kafası mı kesilir! Efendim Mevlit Kandili’nde attığı bir tweet sonrasında kendisine karşı başlatan kampanya sonucunda yakalanan 23 yaşındaki Suudi genç, başı kesilerek idam edilecek.

 

İnternet ve sosyal medya denilince birçoğumuzun aklına, fikirlerin görüşlerin özgürce paylaşılması gelebilir. Ancak dünyanın her ülkesinde durum böyle değil.Suudi Arabistan’da bir yerel gazete çalışanı olan 23 yaşındaki Hamza Kaşgari, Mevlid Kandili kutlanırken gönderdiği bir tweet yüzünden hayatından olmak üzere.

 

Twitter’aSenin hakkında sevdiğim şeyler de var nefret ettiğim şeyler de… Ayrıca senin hakkında anlayamadığım çok şey de var. O yüzden senin için bu gece dua etmeyeceğim.” tweet’ini gönderince Suudi Twitter kullanıcılarının tepkisiyle karşılaştı.

 

hasimic1328961104

 

Gönderdiği tweet’i silip pişman olduğunu belirtse de ülke çapında nefret toplayan ve Suudi yetkililere hakkıda binlerce şikayet gönderilen Kaşgari hakkında yetkililer kendisinin kafir olduğunu ve ölüm cezasına çarptırılması gerektiğine karar verdi. Hükümet de bu karar üzerine harekete geçti.

Enformasyon Bakanı tarafından çalıştığı gazeteden işten çıkarılması sağlanan Kaşgari’nin diğer gazetelerde çalışması yasaklanırken Suudi Kralı Abdullah tarafından da  Kaşgari için yakalama kararı çıkarıldı.

Olayların bu noktaya gelebileceğini tahmin eden Kaşgari Malezya’ya kaçmaya çalıştıysa da Suudi Kralın yakalama emri üzerine Malezyalı yetkililer tarafından havaalanında yakalanan Kaşgari ülkesine teslim edecek. Teslim edildikten sonra da Kaşgari’nin kafir olduğu için başı kılıçla kesilerek idam cezasına çarptırılacağı açıklandı.

İlginizi çekebilir;  Twitter ve YouTube neden yasaklandı?

Emre Allison

Tam bir teknoloji aşığı, yazılım, donanım meraklısı ve sıkı bir web geliştiricisiyim. Tecrübe ve birikimlerini güncel teknolojik gelişmeler ışığında daha geniş kitlelere ulaştırabilmek adına emreallison.com‘da devam ettiriyorum.

7 Yorum

  1. Bu adam bu twit 'i atmadan önce, vatandaşı olduğu ülke kurallarına göre bunun suç olabileceğini bilmesi gerekirdi. Ben %99 'u müslüman olan bir ülkede yaşıyorum, bu twit 'i atarsam ceza alırım diye düşünmeliydi. Ancak bunun İslamiyet 'te cezası nedir bunu bilmeden yorum yapmak zor olur. Yinede Allah yardımcısı olsun..

    1. Kötü olmasından ziyade, saçma. Sevmek zorunda değil ki? Yada dua etmek zorunda değil. Zorla birşey yaptırılmaz bir insana. Hangi devirde yaşıyoruz..?

  2. Gebersiz pislik ,provakötör ,fitne fesat adi herif .Bir mikrop temizlenir fena mı olur .Bak bir daha yapıyorlar mı sapıklar .Herkes haddini bilecek .

    1. zeynep niye öyle tepki gösteriyorsun ki? adam orda aslinda dine bile kötü birsey dememis canim :) sadece bir kisi icin dua etmicegini belirtmis. ona bakilirsa suan sen bile beddua okuyorsun :) kafiriz o halde hepimiz :) islamda kimseyi öldürmek yoktur, allahin verdigi cani sadece allah alir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: