Kişisel

Stres öğrenmeyi olumsuz etkiler!

Stresin yaşam kalitesi üzerindeki olumsuz etkilerine her geçen gün bir yenisi ekleniyor. Stres ve etkileri üzerinde araştırma yapan bilim adamları akut stresin beyindeki bilgi işleme süreci üzerinde olumsuz etkisinin olduğunu belirlediler… Bilim adamları akut stresin beyincikteki bilgi işleme sürecini etkilediğini belirlediler. New Orleans’ta bulunan LSU Sağlık Bilimleri Merkezi’nde görevli araştırmacılar, stresin hareket

Stresin yaşam kalitesi üzerindeki olumsuz etkilerine her geçen gün bir yenisi ekleniyor. Stres ve etkileri üzerinde araştırma yapan bilim adamları akut stresin beyindeki bilgi işleme süreci üzerinde olumsuz etkisinin olduğunu belirlediler… Bilim adamları akut stresin beyincikteki bilgi işleme sürecini etkilediğini belirlediler.

 

New Orleans’ta bulunan LSU Sağlık Bilimleri Merkezi’nde görevli araştırmacılar, stresin hareket koordinasyonu, öğrenme ve hafıza şekillendirmeden sorumlu bölümü olan beyincikte olumsuz etkilere yol açtığını tespit ettiler.

 

“The Journal of Neuroscience” isimli dergide yayınlanan çalışmaya göre, merkezi sinir sisteminde bulunan AMPA-Rezeptör adı verilen moleküler alıcıların farklılık göstermesi, kişinin strese duyarlı veya duyarsız olmasını belirliyor. Bunların GluR1, GluR2, GluR3, GluR4 olmak üzere dört alt grubu bulunduğunu açıklayan araştırmacılar, sadece 5 dakika yırtıcı hayvan korkusuna maruz kalmanın bile beyinde sinir hücreleri arasındaki bağlantılarda (sinapsis) GluR2 içeren reseptörlerin artışına yol açtığını ifade ettiler.

 

GluR2’nin varlığı beyincikteki elektrik akımlarını değiştiriyor. buna bağlı olarak beyincikte hareketle ve bilişsel fonksiyonlarla ilgili bölüm etkileniyor.

 

Kaynak: Zaman Gazetesi

İlginizi çekebilir;  Sunucu Değiştirdim

Emre Allison

Tam bir teknoloji aşığı, yazılım, donanım meraklısı ve sıkı bir web geliştiricisiyim. Tecrübe ve birikimlerini güncel teknolojik gelişmeler ışığında daha geniş kitlelere ulaştırabilmek adına emreallison.com‘da devam ettiriyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: