Simple Machines

SMF Neden Bedava?

Merhaba arkadaşlar, Bağzı arkadaşlara çok güzel bir makale hazırlanmış Aslında makale tamamen ‘ingilizce’ olarak yazılmış. Makaleyi Türkçeye çeviren sanırım ‘Alpay’ arkadaşımız. Makale öyle bir güzel yazılmış ki ben okurken ‘vay be!’ dedim ve Simplemachines forumlarına bir kez daha aşık oldum :) Bağzı arkadaşlarınız ‘SMF’yi neden ücretsiz yapmışlar? vBulletin gibi ücretli yapsalardı ya’ diyen 3-4 arkadaşım olmuştu zamanında. Umarım onlarda bu makaleyi okur. İşte Simplemachines forumlarında yazılan o muhteşem yazı!

Neler Okuyacağım? ↓

TÜRKÇE

Ücretsiz: Daha İyi
Bir zamanlar basit makinelerle ilgili bir efsanede derdi ki , eğer ücretsiz bir program birşeyin karşısında ayakta kalabiliyorsa bu yüzlerce dolar eder demektir.Cevap basit : kesinlikle!!! Fakat bu küçük kelimelerle ifade edilenden çok daha fazlası var..bu nedenle neden ücretsiz daha iyidir?
Açık kodun ana mantığı son derece basit ve şirin : açık kodun mantıgı,komunizm veya sosyalizm gibi bir mantık değildir..Onlar sadece onun kritiklerinden bahseder.
Görüldüğü üzere,reklam veya para getiren şeylerden öte,bunu paraya çevirebilecek insanların sahip oldugu bir kaç önemli şey daha var :
1- Müşteri iyi muamele görüyor ve belki sırf bu nedenle geri gelecektir ve ürünü veya servisi tanıdıklarına tavsiye edecektir.
2-Daha çok insanın ürünü bilmesi ( reklam) daha çok kullanılma sağlar.
Ek olarak,aşağıdaki noktalar ile de maddi olarak sonuçlandırılabilir :
1-Programda değişiklik yapabilme özelliği ile istemediğiniz kısmı değiştirrisiniz ve bu sizi motive eder.
2-Ürünü mümkün olan en düşük fiyata veya ücretgsiz sahip olunabilme imkanı sunar.
Bu 2 nokta neden çok önemlidir? Çünkü eğer bir yazılım ücretsiz ise, herkes onu indirebilir. Eğer herkes indirebiliyor ise, kullanabilecek herkesin onu kullanma şansı var demektir ve bu da daha çok para sahibi olmaları demektir ve bu sayede bu insanlar diğer insanlara referans olurlar (yine ücretsiz indirmek için) aşağıdaki sebepler vasıtası ile :
1- Diğer insanların problemlerine modifikasyon gibi yine ücretsiz geliştirme veya oluşturma çözümleri sunulmuştur.
2- Ürünün yandaşlarını arttırır çünkü iyi yazılmış ve güzel korunmuştur.
Bir başka deyişle, yazılıma yüklenme olmadan, insanların indirmesine izin vermek… getirimizi arttırır.Satış stratejisi. Böylece savunmamızı daha iyi ve güçlü kılarız(programlara para vermiş insanlar da var).böylece projemize yakıt sağlamış oluyorz.
Küçük firmaların çoğu, ilk bir kaç yılda genel kayıba bakmadan yönetim gösterir, bu bilinen bir yöntemdir. Para kazanmak istiyorsanız, bu uzun bir vadedir. Açık kod şunu genişletir: eğer 1 milyon kullanıcımız varsa ( yüzde 0,5 i ödemne yapmış olsun) sizin ise ödeme yapan sadece 100 kullanıcız olsun ve bizim sizden çok paramız olacak demektir ( 100×100 < 5000X50)
Desteğin bir başka noktası daha var… Burada yaptıgımız gibi açık kod gelişmiş bir destek sistemine sahiptir. Ancak bu herkes için değildir, bu nasıl para kazanıldıgını açıklar. Ana fikir, küçük ödeme yapan kullanıcı sayısını arttır ve bu sana gelir olsun,benim rakamlarım yukarıda..
Bir başka önemli ve ihmal edilen konu ise eğitim… Program marketine girmek ne kadar zordur? Bazı sebeplerden dolayı kolay değildir. Emin olun siz google dan kolayca girip öğrenebilirsiniz.. Fakat hala çok çok acemi kişiler var. Kimse sizi bunun için kiralamaz. Açık kod, henüz yeterli tecrübeye sahip olmayan insanların bilgili ve cazip müşteriler halkine gelmesini sağlayan yollardan birisidir. Evet onlar bir süre sonra size ücretsiz kendi programlarını sunmaktadırlar. Fakat siz onlara  kullanım, test etmekve yasallık sunmaktasınız hemde ücretsiz… Onlar size ürünlerini veriyor siz onların devamını sağlıyorsunuz…
Bu bir takastır ve gezegenin heryerinde yapılmaktadır. Çünkü açık kod bunu yapmaktadır ve paralı firmaların ( mesela microsoft) tehditlerinin bu noktada başlaması, aslında stratejinin ne kadar iyi oldugunun bir ıspatıdır. Eğer değilse, eğer insanlar kazanmıyor ise, bu tehditler olmayacaktı..
Bizler çıldırmış hippiler değiliz…açık kod insanlarıyız…bizler programcıyız ve ben ücretsiz yazılım marketciliğnini en büyük taraftarıyım…
[Unknown], former Simple Machines Lead Developer
Link : WHYFREE?

İlginizi çekebilir;  SMF Forum Güncellemesi 1.X'den 2.X'e

İNGİLİZCE:

Free: it’s better!
Some time ago one of the legends of Simple Machines was asked if a free program could stand it’s ground against something that costs hundreds of dollars. The answer in short: for sure! But there’s more to it then just those little words. So why is free better?
The idea of open source is simple and sweet; it is not an idea of communism or socialism like its critics sometimes say.
You see, throughout commerce and money-making, there are a few important things people have found make them money:
1.The customer being treated well, such that they will come back and recommend the product and/or services to their friends.
2.More people knowing about the product (advertising) and being able to get use out of it.
Further, it has been concluded that the following contribute to those goals:
1.Being able to modify the code such that you can change anything you don’t like about the product, given motivation.
2.Having the opportunity to receive the product and/or service for free or at the least possible cost.
Why are these two things important? Because if the software is free, anyone can download it. If anyone can download it, then anyone who could possibly get use out of the product has a chance to use it, however much money they may have. These people then contribute by referring other people (who can also get it for free) and by:
1.Creating and developing solutions to other peoples problems, such as modifications, which are also open source.
2.Developing advocacy for the software because it is well written and well maintained.
So, in other words, by not charging for the software, and by even letting anyone download it… we increase the yield. Marketing strategy. We also develop advocacy much better and stronger (there are people who like paid products too, just not as strongly in most cases) than otherwise. We’re adding significant fuel to the fire that is the project.
Most small business that don’t fail in their first few years operate on a net loss, as is commonly known. If you want to make money, it’s going to be in the long run not the short. Open source is just a widening of this; if we have a million users (0.5% of which paid), and you have only 100 ones (who all paid, and more) we still got more money than you did. 100 * 100 < 5000 * 50.
There’s also the point of support. As we do here, most open source projects charge for advanced support. While this isn’t for everyone, this is how they make money. The idea is to grow the client base from which the few paid ones come; again my numbers above.
Another very important and often ignored point is education. How hard is it to enter the programming market? Not that easy in some cases. Sure, you can go on Google and learn some things… but you’re still a yellow novice. No one would hire you like that! Open source is a way people who aren’t quite experts yet can grow and expand their knowledge such that they can become attractive employees. Yes, they’re offering their software to you for free…. but you’re offering to use and test it, and give them legitimacy for free too! They’re giving you products, and you’re increasing their resume.
It’s barter, and it’s done everywhere on this planet. Just because open source does it so well that it’s starting to threaten “paid” companies like Microsoft only proves how good a strategy it is. If it weren’t, if it weren’t a gain to people… it wouldn’t happen.
We’re not crazy hippies, us open source people… we’re programmers and I at least am a big fan of the free market.
[Unknown], former Simple Machines Lead Developer
Özenmekte Ücretsiz :)

İlginizi çekebilir;  SMF 2.X Forum Kurulumu Resimli Anlatım
Kaynak: Simplemachines.ORG

Emre Allison

Tam bir teknoloji aşığı, yazılım, donanım meraklısı ve sıkı bir web geliştiricisiyim. Tecrübe ve birikimlerini güncel teknolojik gelişmeler ışığında daha geniş kitlelere ulaştırabilmek adına emreallison.com‘da devam ettiriyorum.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: