Kişisel

Sansüre Karşıyım! Haydi Türkiye El Ele!

Dün klasik sansür vakalarından birisi daha yaşandı..Fakat bu sefer Dünyanın en büyük blog dağıtma sitelerinden birisi olan Blogger’a ait blogspot.com sitesi kapatıldı.Kapatma sebebi olarak illegal maç yayını yapıldığı öne sürülse de 3-5 lig tv canlı yayını yapan site nedeniyle binlerce kişisel yada alternatif fikirlerde blog tutan site ne yazık ki sansüre kurban oldu..Bu nedenle Sosyal Medya siteleri üzerinden başlatılan Blogumadokunma hareketini desteklemek amacıyla aşağıdaki bildiriyi yayınlamak istedim.Bizim gibi wordpress, dle kullanıcılarına herhangi bir zararı olmasa da yinede blogcu dostlarımıza destek olmak amacıyla bu yazıyı yayınlamak ve diğer blog kullanıcılarınında bu konuya hassas

Dün klasik sansür vakalarından birisi daha yaşandı..Fakat bu sefer Dünyanın en büyük blog dağıtma sitelerinden birisi olan Blogger’a ait blogspot.com sitesi kapatıldı..Kapatma sebebi olarak illegal maç yayını yapıldığı öne sürülse de 3-5 lig tv canlı yayını yapan site nedeniyle binlerce kişisel yada alternatif fikirlerde blog tutan site ne yazık ki sansüre kurban oldu..

Bu nedenle Sosyal Medya siteleri üzerinden başlatılan Blogumadokunma hareketini desteklemek amacıyla aşağıdaki bildiriyi yayınlamak istedim.

Bizim gibi wordpress kullanıcılarına herhangi bir zararı olmasa da yinede blogcu dostlarımıza destek olmak amacıyla bu yazıyı yayınlamak ve diğer wordpress kullanıcılarınında bu konuya hassas yaklaşmalarını diliyorum..

 

Bildiğiniz gibi dünyanın en çok kişisel düşünce özgürlüğü sınırlandırılması ülkemizde yapılıyor..Binlerce websitesi birkaç yasanın eksikliği nedeniyle istenilen kişiler tarafından kapatılıyor..Oysa ki burada yapılan kurunun yanında yaşı da yakmaktadır..Tıpkı mangal yakmak için ormanı yakmak gibi..

İnternet bildiğimiz gibi kişilerin özgürce kullanabileceği ve düşüncelerini rahatlıkla paylaşabileceği bir ortamdır..Fakat bu ortamlar ufacık sebeplerle tamamen engellenmek istenmekte..Bu düşünce özgürlüğüne yapılan saygısızlığa karşı sessiz kalmamız olamaz..

 

Aşağıdaki yazı BlogumaDokunma hareketinin bildirisidir..Okuyup alternatif tüm ortamlarda paylaşıp sesimizi duyurmak gerektiğine inanıyorum..

İlginizi çekebilir;  Çekme abi annem beni Erzurumda biliyor

Sansüre HAYIR!

——–

Bir ülkenin internet deneyimi ve tarihinin sansürlerle anılması çok  trajikomik bir durumdur. İnternetin özü olan birey haklarının ve  bireysel özgürlüklerin kısıtlanması, sosyal medya dünyasının özüne  tamamen aykırıdır.

Bizler; Türkiye’nin dört bir yanından profesyonel veya amatör olarak  blog tutanlar, internette günlük yaşantılarını ve birikimlerini ve  deneyimlerini diğer insanlarla paylaşma hevesiyle tutuşan herkes,  gelişmeleri endişe içinde izlemekteyiz.

5651’nci no’lu kanunun esnekliğinden mütevellit, 1 Mart 2011 günü,  Google’a ait olan ücretsiz blog servisi Blogspot, Digiturk grubunun  açmış olduğu dava sebebiyle erişime kapatılmıştır. Süper Toto Süper  Lig’in yayın haklarının sahibi olan Digiturk bu davada, korsan olarak  LigTV yayını yapan kişilere karşı kendi haklarını savunmak amacıyla  hukuki süreç başlatmıştır. Ancak ilgili kanun gereği yasaklamaların,  sitelerin adresleri ve alt-domainleri üzerinden değil; IP adresleri  üzerinden yapılması sebebiyle Blogspot’a ait birçok ilişkili IP aralığı  erişime kapatılmıştır. Böylelikle de binlerce blogger’ın kişisel sitesi  sansür kurbanı olmuştur. Bazı bloglara bazı anlarda girilmesinin sebebi  ise aynı IP üzerinde birçok blogun yer alması ve aslında her IP’nin  yasaklanmamış olmasıdır.

İlgili kanunun esnekliğini ve nelere yol açtığını geçmişte birçok kez  görmüşken, devlet sansüründen dolayı binlerce site yasaklanıyorken,  Digiturk ve Google’dan daha duyarlı davranmalarını beklemek tüm  blogger’ların hakkıdır. YouTube’daki korsan maç yayınlarını kaldırmak  için yapılan özel yetki anlaşmasının bir benzerinin de Blogspot için  yapılması ihtimal dışı değildir. Bugüne dek Digiturk ve Google bu konuda  masaya niçin oturmamışlardır? Google kendi kullanıcılarının hakkını  neden savunmamaktadır? Digiturk böyle bir topyekün sansürün yaşanacağını  bile bile neden hâlâ, tek amaçları düşüncelerini diğer insanlarla  paylaşmak olan bloggerları mağdur etmektedir? Öte yandan, Türkiye  Cumhuriyeti’nin yasa koyucuları, vatandaşlarının ifade özgürlüğü  hakkının gasp edilmesine neden hâlâ göz yummaktadır?

Kaldı ki bu korsan yayınları yapan kişiler, teknik bilgileri yüksek  olduğundan bu yasaktan etkilenmemektedir. Tam tersine bu sansür, tek  amacı blog tutmak olan internet kullanıcılarını etkilemektedir.

Digiturk, Google ve Türkiye Cumhuriyeti devletini artık bu sansür  ayıbına karşı duyarlı olmaya, tüm sansür karşıtı internet  kullanıcılarını bu harekete katılmaya ve tüm basın mensuplarını ifade  özgürlüğüne destek vermeye davet ediyoruz.

Tüm Blogger’lar adına,

Bloguma Dokunma

——–

Aşağıdaki adreslerden de bu gruba destek olabilirsiniz.

İlginizi çekebilir;  phpBB Nasıl Kurulur? Resimli Anlatım

Linkler yenilenecektir!

 

http://twitter.com/#!/search/%23blogumadokunma

 

—-

Sansürsüz  ve gerçeklerin,duyguların,düşüncelerin ÖZGÜRCE yazılabileceği bir ülke için..

Emre Allison

Tam bir teknoloji aşığı, yazılım, donanım meraklısı ve sıkı bir web geliştiricisiyim. Tecrübe ve birikimlerini güncel teknolojik gelişmeler ışığında daha geniş kitlelere ulaştırabilmek adına emreallison.com‘da devam ettiriyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: