Dökümantasyon

Resim Çekme Ve Optimizasyon

Bunu buraya yazma amacım her defasında bu kodları aramak zorunda kalıyorum o  yüzden buraya yazıyım da belki başkalarında lazım olur..Yada bilgisayarın içinde binlerce php belgesinden değil de google dan arayıp bulurum :) Örneğin herhangi bir botla verilerimizi çekiyoruz..Genelde wordpress için kullanıyoruz ama herhangi bir sistem içinde aynı kodları kullanabilirsiniz.

Bunu buraya yazma amacım her defasında bu kodları aramak zorunda kalıyorum o  yüzden buraya yazıyım da belki başkalarında lazım olur..Yada bilgisayarın içinde binlerce php belgesinden değil de google dan arayıp bulurum :)

 

Örneğin herhangi bir botla verilerimizi çekiyoruz..Genelde wordpress için kullanıyoruz ama herhangi bir sistem içinde aynı kodları kullanabilirsiniz.

 

 

Şimdi bunu anlamayan arkadaşlar için basitçe açıklıyım..Elimizde botla çektiğimiz bir resim veya herhangi bir dosya var..Bunu kendi hostumuza çekip öyle veritabanımıza kaydetmek istiyoruz..

$Resim değişkeni botun bize çektiği url..Bu dosya botu da girip bunu “cekilenler” adındaki klasöre (cekilenler klasörüne 777 verin) dosyayı kaydedip yeni bir isim verip bize $yenidosya koduyla vericek..Ve biz $resim koduyla aldığımız veriyi veritabanımıza kayıt ederken $yenidosya olarak kayıt edicez..

 

Özellikle video botlarında filan thumb resmini çekmek SEO açısından büyük önem teşkil ediyor..Hemde büyük thumbları sitenizde gösterirken video siteleri aşırı derecede cpu tüketimi yapıyorlar.. (500 Pixellik bir resmi küçültürseniz cpuyu kasıcaktır..Hele 20-30 videoda bunu yaparsanız daha fazla yoracaktır serverınızı)

Bu şekilde yaptığınız takdirde resimler hostunuza gelicektir veya ne çektiyseniz artık..Resimler için 500 pixellik bir resmi “timthumb” tarzı resim küçültme araçlarıyla küçültürseniz sitenizin açılmasında %300-400 arasında hızlanma olacaktır..

İlginizi çekebilir;  15 Gündür Ne Yapıyorum?

Mantık olarak şöyle..Örneğin facebookcan sitem için ilk başta facebook resimlerini direk olarak çektiğimde tahmini olarak 22 resim 40 kbdan 880 kblık bir önbellek kullanacaktı..Fakat resimleri servera çekip timthumbla boyutlarını küçültüp cacheleyince 22 resim 4-5 kblık bir halde yaklaşık 88 kb ile sayfa açılmaya başladı :) Yani %1000 gibi bir oranda siteyi hızlandırmış olduk :)

Bana 75/75 Pixellik bir resim gerekirken ben niye gidip 400/500 pixel gibi resimler kullanıyım ki? :)

 

Örnek vericek olursak
Bu adresteki (19,33 KB (19.799 bayt)) resmin sitenizde thumb olarak gösterimi için 20-30 kblık bir download beklemesi yaşıyacaktık.Üstelik facebook üzerinden çekilmesini bekleyecektik..Ama timthumbla küçültünce noldu? :) Bakınız (3,21 KB (3.283 bayt)) a düşürdük :)

 

Böyle hesaplama yaparsak ana sayfada 50 thumb göstersek ve her birinden en az 16 kb kazansak? :) 800 Kblık yani saniye 100 kblık veri indirebilen benim gibi 1 mbit internet kullanan insanlara 8 saniye daha hızlı açmış olacaksınız..Böyle siteleri hem ben hemde google çok seviyor :)

 

Sonra piyasada CPU optimizasyoncusu aramak zorunda kalmayın..Ayrıca gidip güzelim wp ye kasıyor diyosunuz olmuyor böyle :)

Unutmayın bir CPU’yu en çok kasan dışarıdan alınan bağlantılar ve RESİMLERDİR…

 

 

Editör Notu: Bu kod için oluşturduğunuz dizin klasörüne 777 vermeyi unutmayın..Ayrıca sunucunuzun CURL desteklemesi gerekmektedir..(Herhangi bir bot çalışıyorsa tamamdır) Ayrıca timthumb.php kullanan arkadaşlarında thumb için cache klasörü oluşturup onada yazma izni vermeleri gerekmektedir..

 

Konuyla ilgili soru-istek veya görüşlerinizi yorum olarak bildirebilirsiniz..

(Asıl bir bomba kod daha var wordpress için arkadaşın yazdığı ama izin vermedi yayınlamama :) )

Saygılarımla..

Emre Allison

Tam bir teknoloji aşığı, yazılım, donanım meraklısı ve sıkı bir web geliştiricisiyim. Tecrübe ve birikimlerini güncel teknolojik gelişmeler ışığında daha geniş kitlelere ulaştırabilmek adına emreallison.com‘da devam ettiriyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: