Dökümantasyon

Reklamları Kaldırın!

İster internetten bir dizi açalım, ister internetten araştırma yapalım, ama ne yaparsak yapalım hemen hemen her girdiğimiz internet sitesinde sürekli bir reklam saldırısı altındayız. Bunaltıcı hale gelen bu reklam saldırılarını tarayıcılarımıza ekleyeceğimiz bazı eklentiler ile veya daha başka yollar ile engellemek mümkün. İşte sizler için değerlediğim en iyi ve en kullanışlı reklam engelleme yöntemleri.

Reklamları Kaldırın! COVID-19 günümüze geldi geleli evde internet kullanımımız da arttı. Siteler neredeyse reklamdan geçmiyor! Hangi siteyi gezerseniz gezin sağ, sol, orta, alt, üst, her tarafı reklamla dolu siteleri gezmekten artık sıkılanlara harika bir haber!

İster internetten bir dizi açalım, ister internetten araştırma yapalım, ama ne yaparsak yapalım hemen hemen her girdiğimiz internet sitesinde sürekli bir reklam saldırısı altındayız. Bunaltıcı hale gelen bu reklam saldırılarını tarayıcılarımıza ekleyeceğimiz bazı eklentiler ile veya daha başka yollar ile engellemek mümkün. İşte sizler için değerlediğim en iyi ve en kullanışlı reklam engelleme yöntemleri.

İnternette web sayfalarını görüntülerken reklamların tarayıcımızı kapladığına, istenilmeyen sitelere yönlendirdiğine ya da bilgisayarımıza zorla program indirme girişimlerine hepimiz şahit olmuşuzdur. Google’ın amansızca mücadele ettiği hileli reklamlar, kullanıcıların sinirlerini alt üst etme ve bilgisayarlara zarar verme konusunda oldukça başarılılar. Google, yayınladığı bir raporda 2016 yılında 1.7 milyar kötü amaçlı reklam içeriğini engellediğini açıkladı. Raporda, geçtiğimiz yıl engellenen reklam içeriklerinin 2015 yılına oranla çok daha fazla sayıda olduğu vurgulandı.

Görmek istemediğiniz reklamların hedefi oluyorsanız, bu noktada tarayıcınızı can sıkıcı reklamlardan kurtarmak istiyorsanız ne yapmanız gerekiyor?

reklam engelle
Reklamları Kaldırın! 7


Öncelikle birkaç hususu aklınızın bir köşesine not etmekte fayda olacaktır. Reklam engellemek sadece sizi rahatsız ettiğinize inandığınız reklamları değil topyekun, tüm reklamları engelleme manasına gelmektedir. Birçok reklam kullanacağınız eklenti ya da programlarla engellenecek, istisnai olarak bazı reklam içerikleri yine de tarayıcınızda belirecektir. Bu da yine problem teşkil edecektir. Beğenin ya da beğenmeyin web sayfaları mevcudiyetlerini devam ettirmek için gelire ihtiyaç duymaktadır.

Markalaşmış, bilinirliği yüksek, büyük web siteleri sponsor içerikler, ortaklıklar vb yöntemlerle gelir ihtiyaçlarını karşılarken küçük olarak niteleyebileceğimiz sayfalar aynı imkanlarına sahip olmayabiliyorlar. Reklam gelirlerindeki büyük düşüşler site hasılatlarını olumsuz etkilediğinde söz konusu web sayfaları yayınlarını sürdüremez hale geliyorlar.

İlginizi çekebilir;  Facebook Zaman Tünelini Aktifleştirin
reklamlari kaldirin 1
Reklamları kaldırın – Adblock Plus

Reklamları Kaldırın!

Tarayıcı kullanıyorsanız, kuracağınız birkaç eklenti ile reklamlardan kurtulmanız mümkün!

Adblock Plus – ücretsiz reklam engelleyici

GET ADBLOCK PLUS FOR CHROME” düğmesine tıklayın. Karşınıza gelen ekran aşağıdaki gibi olacak.

Chrome’a ekle” düğmesine tıklayın. Karşınıza yine küçük bir kutu bildirimde “uzantıyı ekleyin” düğmesine tıklayıp kurulumu başlatın ve bitirin.

reklamlari kaldirin 2
Adblock Plus

Kurulum bittiğinde açılan sayfaları kapatın. Tarayıcının yanında bulunan “Kullanıcı” profil resminizin hemen solunda eklenti düğmesi çıkacak. Düğmeye tıklayın ve “Adblock Plus” eklentisini bulun.

Sağ kısmında bulunan dikey üç nokta simgesine dokunun ve “Seçenekler” bölümüne geçin.
Karşınıza gelen ön sayfa ekranında “Kabul edilebilir reklamlara izin ver” tıklanmış mavi baloncuğun işaretini kaldırın. Ankete katılmak istiyorsanız katılın. Ben ankete katılmak istemediğim için bu isteği yok saydım.

reklamlari kaldirin 3
Adblock Plus

Not: Yaptığınız işlem Google reklamları dahil olmak üzere Adblcok plus üzerine eklenen süzgeç filtre siteleri dahil tüm sitelerin reklamları engellemiş olacaksınız!
Bir kaç sitenin ekran görüntüsünü ileteyim.

Google’da arama yaparken çıkacak olan Reklamlar artık yok!

reklamlari kaldirin 4
Adbock Plus

Youtube videoları izlerken artık reklam yok!

Tebrikler! Artık hiç bir sitede reklam görmeyeceksiniz. İster film izleyin, isterseniz youtube videoları izleyin, isterseniz facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinde gezin. Hiç bir şekilde hiç bir sitede reklam görmeyeceksiniz! :-)

Emre Allison

Tam bir teknoloji aşığı, yazılım, donanım meraklısı ve sıkı bir web geliştiricisiyim. Tecrübe ve birikimlerini güncel teknolojik gelişmeler ışığında daha geniş kitlelere ulaştırabilmek adına emreallison.com‘da devam ettiriyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: