Yazılım

Ram Düşmanı Olan Firefox Sorununa Veda Ediyor!

Chip sitesinde okuduğum bir haberde Firefox oyunlarda olsun site gezintilerinde olsun RAM (Bellek) düşmanı olarak bilinir. Özelliklede Facebook üzerinden oynanan Framville gibi oyunlara giriş yaptığınızda eğer windowsun araç çubuğunu kullanıyorsanız Ram’in %5 veya %15 arası sabit kalan ısısı yükselir. Sanırım bu tür sorunlara Firefox artık vedasını çekecek.

 

Birkaç ay önce Firefox‘un bellek tüketimi üzerinde çalışmaya başlayan Mozilla, eklentilerin bellek tüketimini azaltmak için de çalıştığını duyurdu.

 

Mozilla geliştiricisi Nicholas Nethercote, blog gönderisinde “sızıntı yapan eklentiler büyük bir sorun” dedi. Yeni bir yama, Nethercote’un “chrome-to-content” adını verdiği sızıntıları ortaya çıkarmakta oldukça başarılı. Nethercote, yama için “teoride neredeyse tüm eklentilerin zombi alanlarını engelleyebilir” diyor ve ona göre yama “fevkalade bir biçimde çalışıyor.” Nethercote, yeni yamanın bellek kullanımını yüzde 400‘e kadar azaltabildiğini söylüyor. Bu ise donanım özelliklerinden bağımsız olarak çok daha hızlı gezinme performansı anlamına geliyor.

Nethercote, bol miktarda RAM’e sahip olan uç nokta makinelerin bile sızıntılardan yavaşlayabileceğini itiraf ediyor. Yama hakkındaki bilgiler, onu yazan Kyle Huey‘in blog yazısında bulunabiliyor.

 

Ancak bu denli önemli bir geliştirme sağlayan yamanın bir yan etkisi de yok değil. En azından bir eklenti, yamadan sonra doğru çalışmıyor (Wallflower eklentisi). Nethercote, bunun eklenti SDK’sının eski sürümüyle meydana getirilen eklentilerde gerçekleştiğini söylüyor.

 

Umarım diğer sürümünde çözümü giderilmiş olarak karşımıza çıkar. Bizde rahatça dolaşmaya devam ederiz ????

Hemen kaynak belirtelim: – Kaynak –

İlginizi çekebilir;  Windows 8 İndirin! Deneyin

Emre Allison

Tam bir teknoloji aşığı, yazılım, donanım meraklısı ve sıkı bir web geliştiricisiyim. Tecrübe ve birikimlerini güncel teknolojik gelişmeler ışığında daha geniş kitlelere ulaştırabilmek adına emreallison.com‘da devam ettiriyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: