Dökümantasyon

phpBB Nasıl Kurulur? Resimli Anlatım

Tekrar merhaba. Can sıkıntısından phpBB kurmak istedim.Hem bilmeyen arkadaşlara öğretmek hemde can sıkıntısını giderip zaman öldüreyim diye birşeyler yapmak istedim. Kısmet phpBB konusu oldu ???? Bundan önce SMF 2.X Forum Kurulumu Resimli Anlatım anlatmıştım. Şimdide phpBB belki ilerde myBB gibi diğer ücretsiz yazılımları nasıl kuracağınızı anlatırım ???? Dedim ya can sıkıntısından phpBB kurmak istedim. Sizlere göstermek için. Hadi başlayalım o zaman ????

phpBB Nedir?

İlk oluşturulduğu sene olan 2000’den beri phpBB™, bir çok web sitesi sahibi tarafından kullanılan açık kaynak kodlu forum yazılımı çözümü olmuştur. Eskiden olduğu gibi şu anki phpBB™ 3.0 “Olympus” sürümü de kolay kullanılan bir yönetim paneline ve kullanıcı dostu bir kurulum ara yüzüne sahiptir. Bu nedenle dakikalar içerisinde kurulum yaparak siteniz için bir forum yazılımına sahip olabilirsiniz.

İhtiyaca göre düzenlenebilen, geniş ve yüksek derecede ayarlanabilen anahtar özellikleri ile standart, yumuşak bir arayüze sahip olan phpBB™ sayesinde web siteniz gelişecek ve beğenilecektir. Dünya çapında milyonlarca kişinin yüklediği phpBB™, hiç şüphesiz bir topluluk desteği ve oluşumu için kullanılan en popüler forum yazılımdır.

 

phpBB Kimdir?

phpBB, uluslararası açık kaynak kodlu forum yazılımı geliştiren başlı başına bir gruptur. Yazılım, 2000 yılının Haziran ayında yapımcılar tarafından ücretsiz olarak dağıtılmıştır. Yapımcıların hedefi, bu yazılımdan vazgeçmeden ve iptal etmeden, ücretsiz ve açık kaynak kodlu olarak yazılımı geliştirmek ve destek vermeye devam etmektir.

 

PhpBB Türkçe Nerden İndirebilirim?

PhpBB’nin Türkiye sayfasıda var. phpBBTurkey.com adresine girerek indirebilirsiniz. Size tavsiyem phpBB.com sitesine girip önce ingilizce versiyonunu indirip ardından phpBBTurkey sitesinde sadece Türkçe dil dosyasını indirip sunucunuza atmak olur.

PhpBB indirmek için önce : Download phpBB 3.0.9 (zip) buraya tıklayın! (ingilzice)

PhpBB Türkçe dil paketi için : Buraya tıklayın.

NOT: İndirdiğiniz sıkıştırılmış zip dosyasının içerisinde subSilver2 (konumu; /styles/subsilver2/imageset/tr/) ve prosilver (konumu; /styles/prosilver/imageset/tr/ temalarının Türkçe dil resim dosyaları da bulunmaktadır.

 

phpBB Kurulumu Resimli Anlatım:

İndirdiğiniz dosyaları rardan çıkartın.Önce phpBB-3.0.9 dosyasının içindekilerini sunucunuza atacaksınız.Daha sonra turkish_1_0_2 dosyasının içindekilerini üzerine yazdıracaksınız. Karşınıza çıkacak olan Soruya ‘EVET‘ diyin.

Ben phpBB dosyalarını sunucuma attım. Şimdi sıra Türkçe dil dosyasını atmak olacak.

 

Türkçe Dil Dosyasını Nereye Atacağım?

İndirdiğiniz sıkıştırılmış zip dosyasının içerisinde subSilver2 (konumu; /styles/subsilver2/imageset/tr/) ve prosilver (konumu; /styles/prosilver/imageset/tr/) temalarının Türkçe dil resim dosyaları da bulunmaktadır.

Dosya atımları bittikten sonra forum dizininiz hangisi ise onla giriş yapacaksınız.

 

Örneğin;

http://forum.eyildirmaz.com ( Subdomain kullanıyorsanız )

http://www.oemrey.com/forum (Alt klasördeyse)

http://www.oemrey.com (Direk forum kuracaksanız)

 

Ben subdomain açtım.phpBB.eYILDIRMAZ.com olarak yaptım. Resimli anlatım olacağı için böyle yaptım.Siz farklı yapabilirsiniz.Karşınıza hoş geldin bölümü gelir. Hemen yanında ‘KUR‘ bölümüne tıklayarak ilk adıma geçelim.

İlk adımda yapacağınız bir izleme yok.Bu yüzden resim koymama gerek yok. Sonraki adıma ilerle diyip geçelim.

İkinci adımda size yükleme uyumluluğunu gösterir.Burada kendi Sunucunuzda phpBB’nin çalışıp çalışmayacak olan özelliklerini sizlere gösterir. Bende normal. Ben sadece burada CHMOD değeri uygulayacağım. En altda zaten göstermiş,

 

Hangi dosyalara CHMOD Uygulayacağım?

 • cache
 • files
 • store
 • config.php
 • images/avatars/upload

Bu dosyalara yazma izni 777 olarak vereceksiniz arkadaşlar.

Yazma iznini verdikten sonra Tekrar Test Et diyerek devam edelim.

 

testet

 

CHMOD değerlerinizi verdikten sonra tekrar test et diyin. Test sonunda alt kısımda yine Yükleme’ye Başla seçeneği çıkacaktır. Ona tıklayın. Karşınıza Veritabanı ayarları gelicek. Veri tabanı ayarlarınızı kendinize göre ayarlayın.

Örnek verecek olursak benim veritabanını şöyle ayarladım

 

veritabaniayari

 

Sonraki adıma ilerle dediğiniz zaman Bağlantı başarılı diye bir yazı göreceksiniz. Tekrar sonraki adıma ilerle dediğinizde Admin için kullanılacak kullanıcı adınızı ve şifrenizi gireceksiniz.

Örneğin

 

adminkullaniciadi

 

Sonrali adıma ilerle diyip devam edelim.Test başarıyla geçti diye bir bilgi geldi.Sonraki adıma ilerle diyerek tekrar devam edelim.Ayar dosyasına yazıldı. Şimdi kurulum için bir sonraki adıma g
eçebilirsiniz.Sonraki adıma ilerle diyip geçelim.Çıkan sayfada bir ayar yapanıza gerek yok. Zaten ayarlarınız yapılmış şekilde veriyor.Sonraki adıma ilerlediğinizde artık son aşamaya gelmiş bulunuyorsunuz.phpBB 3.0 tarafından kullanılan veritabanı tabloları oluşturuldu ve bir kısım önceki veriyle beraber yerleştirildi. phpBB yüklemesini bitirmek için sonraki ekrana ilerleyin.Hayırlı uğurlu olsun diyorum ???? Sonunda bir phpBB forum sahibi oldunuz!

 

phpbbkurulumbitti

 

Forum istatistiklerini phpBB yapımcılarına bildirmeniz sizler açısından daha iyi olur. Lütfen phpBB İstatistiklerinizi bildirin.

 

Uyarı

Lütfen mesaj panonuzu kullanmadan önce install klasörünü silin, taşıyın veya yeniden adlandırın. Eğer bu klasör mevcutsa, sadece Yönetim Kontrol Paneline (YKP) erişilebilinecektir.

Dikkat

Ayar dosyanız (config.php) şu anda genel-yazılabilir (world-writable) şeklindedir. Bu dosyanın izinlerini 640 olarak ya da en az 644 olarak değiştirmenizi şiddetle öneriyoruz (örnek: chmod 640 config.php).

 

eyildirmaz com phpbb kurulumu

 

Alıntı yapacak arkadaşlara! kaynak belirtmek koşulu ile yayınlayınız!Herkeze başarılar!

Kaynak : http://www.oemrey.com/phpbb-nasil-kurulur-resimli-anlatim

İlginizi çekebilir;  Imageshack Domain Kayıt

Emre Allison

Tam bir teknoloji aşığı, yazılım, donanım meraklısı ve sıkı bir web geliştiricisiyim. Tecrübe ve birikimlerini güncel teknolojik gelişmeler ışığında daha geniş kitlelere ulaştırabilmek adına emreallison.com‘da devam ettiriyorum.

10 Yorum

 1. selam öncelikle teşekkürler güzel anlatmışsın.. ama bi sorun var veritabanı oluşturma kısmında yazıyorum oradakileri ama;
  Veritabanına bağlanılamıyor, hata mesajı için alta bakın.
  Access denied for user 'phpbb'@'localhost' (using password: YES)
  bu hata geliyor ve sizde MySQL ve MySQL uzantısı yazıyo ama bende sadece MySQL var.. yardımınızı bekliyorum Teşekkürler..

  1. Merhaba @Oğuzhan
   Gösterdiğiniz mySQL hatası: 'Access denied for user 'phpbb'@'localhost' (using password: YES) ' Veritabanı kullanıcı adı ve/ya şifrenizin hatalı olduğunu belirtmektedir. Lütfen mySQL bilgilerinizin doğru girildiğinden emin olunuz.

 2. Ben bir şey sorucam
  Ben phpBB yi indirdim ama hiç bir exe uzantılı dosya çıkmadı.Bu olay nasıl olcauk.Subdomain alıp bu dosyaları subdomaine geçircez kısa bir bilgi verirseniz sevinirim.

  1. Merhaba @ozan,
   İndirmiş olduğun dosya zaten .exe olmayacak .rar olarak olacak. bunuda winrar programı ile açabilirsin. Eğer ücretli hosting kullanıyorsanız paketinizin içersinde size verilen subdomain (alt alanadı) oluşturup dosyaları transfer edebilirsiniz. Kurulumun subdomain, alt klasör yada direk forum (root) olması o kadar önemli değil. Çünki kurulum standrat ve aynı kalacaktır. İyi çalışmalar.

 3. ya ben kuramıyorum bi sıkıntı var wordpress joomla ve birçok forum kurdum bunu kuramıyorum çıldırıcam yaa .. bi yardımcı olun arkdaşlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: