Yazılım

Photoshop CS6 Geliyor! İşte Yenilikler Özellikler

2012 yılının beklediğim yazılımlardan birisi olan Adobe’nin Photoshop adlı yazılımının sonunda CS6 sürümü yayınlandı. Benden kaçar mı? :) İnidirp bir test yapayım dedim ve elde ettiğim bilgiler doğrultusunda kendi bilgisayarımdan da bir kaç resim ekleyerek sizlere bilgi vermeye çalışacağım. Adobe Photoshop CS6′nın çıkışının yaklaşmasıyla birlikte yavaş yavaş kulaktan kulağa yenilikleri ve asılsız yayınlandı haberleri şimdiden kendini göstermeye başladı. Creative Suite 6.0 (CS6)’nın koyu bir arayüzü temaya sahip olacağı, yeni 3D yetenekleri ekleneceği, otomatik kaydetme özelliğinin bulunacağı, kullanılmayan araçların kapalı göstermenin mümkün olacağı kesinleşmiş bilgiler arasında.
 

Yeni Arayüz Tasarımı

Şuan en çok tartışılan konulardan bir tanesi arayüz renklerinin değiştirilmesi ve arayüzde yapılan değişiklikler kimi kesim bunun oldukça kullanışsız olduğunu düşünse de yenilikçi kişiliğe sahip kişiler ise olumlu olarak değerlendiriyorlar, Photoshop ise yıllardır aynı arayüzün üzerine geliştirerek sunduğu tasarımını biraz değiştirme taraftarı gibi görünüyor. Fakat endişelenecek bir durum yok çünkü Photoshop CS6′da kullanıcılara eski görünümüde sunacak.
 
photoshop cs6 yeni arayuz tasarimi1
 

Yeni 3D Yetenekleri

Hepimiz biliyoruz ki 2008 yılında Adobe, Photoshop CS4 sürümü ile beraber kullanıcılarına bazı 3D yetenekleri sunmuştu, kullanıcılar tarafından bu özellik belli ki beğenilmiş çünkü Adobe, Photoshop CS6 versiyonu ile çok daha kapsamlı bir hale getirmeyi düşünüyor.
 
cs6 menulerde 3d secenekleri
 
Photoshop CS6 ile beraber Adobe, araç çubuğunda 3D seçeneklerine oldukça yer açmış gibi görünüyor, fakat 3D tasarımı çok sık kullanmayan kullanıcıları için ayarlar menüsünden 3D araçlarını kaldırmak mümkün. Bununla da kalmıyor ayarlar menüsünde 3D yetenekleriyle ilgili detaylı bir ayar menüsü mevcut.
 
cs6 3d secenekleri1
 
Adobe’un geliştirmeleri tabi ki sadece 3D ile kısıtlı değil, “Spot Healing Brush”, “Patch”, “Red Eye” gibi araçlara kardeş olarak, yeni iyileştirme özellikli fırça paleti olan “Remix Tool” aracını da ekleyecek.
Ayrıca, kırpma için, yeni bir “Perspektif Kırpma Aracı” Photoshop CS6′da yeni olarak bahsedebileceğimiz özelliklerden.
 
cs6 remix tool kullanimi
 

İlginizi çekebilir;  İşte benim Anakartım

Otomatik Kaydetme

En dikkat çekici özelliklerinden biride şüpesiz “otomatik kaydetme” özelliği, Photoshop CS6 sizin istediğiniz formatta ve belirlediğiniz aralıklarla çalışmanızı otomatik olarak kaydedecek böylece bilgisayarınız kilitlense dahi çalışmalarınız kaybolmayacak.
 
photoshopta otomatik kaydetme
 
Anlattıklarımızın yanında daha bir çok özelliğe sahip olacak yeni sürümün yayınlanması ile ilgili bahsedecek olursak; daha önceki sürümlerine baktığımızda Nisan-Mayıs aralığındaki yeni sürüm yayınlama tarihini değiştireceklerini zannetmiyoruz, tam bir tarih vermek gerekirse yayınlama tarihi olarak tüm Photoshop meraklıları Mayıs 2012 tarihine odaklanmış durumda…
 
Herkeze hayırlı grafiklemeler :)

Emre Allison

Tam bir teknoloji aşığı, yazılım, donanım meraklısı ve sıkı bir web geliştiricisiyim. Tecrübe ve birikimlerini güncel teknolojik gelişmeler ışığında daha geniş kitlelere ulaştırabilmek adına emreallison.com‘da devam ettiriyorum.

10 Yorum

  1. Adobe Photoshop C4 ya da C5 nasıl nereden indirebilirim. Yardımcı olur musunuz lütfen arkadaşlar ?

  2. koyu bir arayüz , beyaz temiz sayfanın arkasına iyi gider, ancak bana yardımı olacak şey otomatik kaydetme olucak gibi , pc kilitlenmese de elektirik kesintisi emeklerimi ciddi ciddi boşa götürüyor , üzücü bi durum buda benim için

  3. Cs4 kullanmıştım daha önce ama bir süre kullandıktan sonra key istemişti ne yaptıysam bulamamıştım bende kullanmaktan vazgeçmiştim ondan sonra ps ye yaklaşmadım :D

  4. Way be. Ben photoshop ile uğraşırken cs si falan yoktu. Şimdilerde cs'nin 6 sından bahsediliyor. 2002 nere 2012 nere. Dolayısı ile photoshop'un bu kadar gelişmesi doğal. Bu kadar zaman diliminde değişmeyen tek şey bizim tofaş arabaların tasarımları.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: