Kişisel

Oyunuzu Kullanın!

Herhangi bir siyasi parti taraftarı olarak yazmak istemiyorum açıkcası..Bu yazıyı yazma sebebim 42 Milyon seçmenimizden sadece 35 milyonunun oy kullanması..Yaklaşık 7 milyon seçmenimiz oy kullanmamış durumda.. Bu nedemek mi hesaplayalım isterseniz! Seçimlerde eğer kararsız-oy kullanmayan kesimin oylarıyla %20 Lik bir parti çıkartılabilir..Hatta eğer bu 7 milyon insan şu anda bulunan her hangi bir partiyi destekleseler bugün o parti 1.Sırada çıkacaktır.. Peki neden oy kullanmıyoruz?

Herhangi bir siyasi parti taraftarı olarak yazmak istemiyorum açıkcası..Bu yazıyı yazma sebebim 42 Milyon seçmenimizden sadece 35 milyonunun oy kullanması..Yaklaşık 7 milyon seçmenimiz oy kullanmamış durumda..

 

Bu nedemek mi hesaplayalım isterseniz! Seçimlerde eğer kararsız-oy kullanmayan kesimin oylarıyla %20 Lik bir parti çıkartılabilir..Hatta eğer bu 7 milyon insan şu anda bulunan her hangi bir partiyi destekleseler bugün o parti 1.Sırada çıkacaktır..

 

Peki neden oy kullanmıyoruz? Neden bize verilen başımızdakileri seçme hakkını kullanmıyoruz?


Bugün ülkemizde yaklaşık 4-5 Milyon Civarında Üniversite öğrencisi bulunmakta..Fakat bu üniversite öğrencilerinden oy kullananların sayısı oldukça düşük..

Sebep olarak öne sürdüklerine bakarsak;

  • Seçmen kütüğüm farklı yerde..
  • Kim gidip oy kullanacak..
  • Ben oy kullanmasam da ne değişicek.

gibisinden bir sürü konularda bahaneler üretmektedir..

 

Peki 1 Oy’un neleri değiştirebileceğini sizlere anlatsam?

 

Damlaya damlaya göl olur atasözünü hepiniz bilirsiniz..Bu seçim içinde aynen böyledir..Sizin verdiğiniz 1 oy çoğunluğa belki bir etki sağlamaz ama sizin gibi düşünen milyonlarca seçmenin hepsinin oy kullandığını düşünebilirmisiniz? Boş bir parti kurulsa o partiye sırf oy vermeyenler oy verse 100 Lerce milletvekili çıkartabileceğinizin farkındamısınız?

Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün bizlere yani 18 Yaşından büyüklere verdiği bu hakkı 4 senede bir neden kullanmıyoruz?

 

Üstelik oy kullanmayan kesimin okuyan,bilgili,üniversite öğrencisi gençlerin olması ne kadar şaşırtıcı sizce?

İlginizi çekebilir;  Ben Eski Ben Değilim

Oysa bilmeyen insanlarımızın 1 Oy için yüzlerce km gidip oy kullandığını biliyormuydunuz?

Yada uzak olan yerler için seçmen kütüğünüzü değiştirmenin ne kadar kolay birşey olduğunun farkındamısınız?

Oy kullanmanın hayatınızdan çalıcağı 10 dakikadır gençler..Oysa bugün ne kadar basit işler için yada ne kadar gereksiz işler için günlerinizi harcıyorsunuz..Oy kullanmak bu kadar zor mu?

Her hangi bir parti için söylemiyorum bunu..Türkiye’nin Tüm siyasi partilerine oy vermekte özgür olduğunuzu ama bunu kullanmadığınızı söylemek istiyorum..

 

Kendi şehrimde yani Gaziantep’te seçime katılanların sayısı %80..Yani %20 si oy kullanmamış yada geçersiz oy kullanmışlar..

Tahmini olarak hesaplarsak 150 bin oy yapıyor..150 Bin oyla 3-4 Milletvekilinin başka partilerden çıkmasına neden olabileceğinizi biliyormuydunuz?

40-50 Bin oyla bir milletvekilinin çıktığını ve bu milletvekillerinin kaderinizi değiştirdiğini unutmayın..

Oysa referandumda bir oy için taa amerikalardan uçak dolusu insanların geldiğini duymuşmuydunuz?

 

1 Oy’un neler değiştirebileceğinin farkına var Türkiye!

 

Oyunu Kullan Türkiye ve Türk Gençliği..Kararı sen ver!

Emre Allison

Tam bir teknoloji aşığı, yazılım, donanım meraklısı ve sıkı bir web geliştiricisiyim. Tecrübe ve birikimlerini güncel teknolojik gelişmeler ışığında daha geniş kitlelere ulaştırabilmek adına emreallison.com‘da devam ettiriyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: