Yazılım

Nereye Kayboldu Bu Çubuk?

Daha önce sizlere anlatmaya çalıştığım daha betası bile olmayan Windows 8’den bahsetmiştim. Bildiğiniz gibi, Microsoft, Windows 8 ile köklü değişiklikler yapıyor ve eski kalıpları değiştiriyor. Bazıları bu değişikliklerden nefret edebilir, bazıları ise sevebilir. Fakat kim ne derse desin, Microsoft bu değişiklikleri yapacak. Hafta sonu ortaya çıkan ve 8220 sürümünden alınmış olan görüntülerde dikkat çeken en büyük değişiklik ise, yıllardır alıştığımız, sevdiğimiz o başlat düğmesinin artık olmaması.

 

20120206012835

Gördüğümüz kadarıyla, Windows 7 ile hayatımıza giren “süper çubuk” olduğu yerde kalıyor. Çubuk, uygulamalarınızın kısayollarını koyabileceğiniz bir alan halini almış (zaten yapabildiğimiz bir şeydi bu). En çok kullandığınız uygulamalarınızı bu alana koyarak, metro arayüzüne geçmeden uygulamalarınızı çalıştırabileceksiniz.

Peki ya başlat düğmesine ne oldu, Metro’ya nasıl erişeceğiz? Konuşulanlara göre, fareyi sol alt köşeye getirdiğiniz zaman düğme belirecek. Ayrıca fareyi köşelere götürerek aktif edebileceğiniz charm bar olacak. Gerçekten büyük ve güzel bir değişim.

Söylenene göre, Charm Bar, Metro arayüzünü başlatmak için kullanılacak. Klasik başlat menüsünün yerini tutar mı bilemeyiz ama ilgi çekici olduğu kesin.

Başlat düğmesiz görev çubuğu ile ilgili henüz tüm bildiklerimiz bunlar, daha fazla bilgi elde ettiğimizde sizinle paylaşmaya devam edeceğiz.

İlginizi çekebilir;  Photoshop CS6 Geliyor! İşte Yenilikler Özellikler

Emre Allison

Tam bir teknoloji aşığı, yazılım, donanım meraklısı ve sıkı bir web geliştiricisiyim. Tecrübe ve birikimlerini güncel teknolojik gelişmeler ışığında daha geniş kitlelere ulaştırabilmek adına emreallison.com‘da devam ettiriyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: