Dökümantasyon

myBB Kurulumu Resimli Anlatım

Nedir bu myBB? MyBulletinBoard (MyBB) PHP kodlama dili ile yazılmış, MySQL veritabanı ile kullanılan eklentiler ile geliştirilebilen, CSS ile kodlamasına ayrıcalık katan, SEO uyumlu ücretsiz bir forum sistemidir. MyBB ekibi tarafından kodlanarak kullanıma sunulan forum paketi, yapımcı grubun güvenlik ağırlıklı güncelleştirmeleri ve gönüllü destekçilerin yaptıkları tema ve eklentilerle sistem hızla gelişmektedir. MyBB 1.6 versiyonu ile gelecek geliştirme ve yeniliklerle forum sistemleri arasındaki yerini yükseltme gayretinde olan MyBB; Türkiye’de binlerce üyesi olan iki destek sitesi ile Türk internet kullanıcılarına MyBB’yi tanıtmakta ve hizmet vermektedir.

 

myBB ‘de Desteği nerden Alırım?

MyBBDestek, Mybb forum sistemi Türkçe Destek Sitesi olarak, Türk kullanıcılara yardım ve destek vermmdek için kurulmuş bir webmaster destek sitesidir. Sitemiz üzerinden MyBB hakkında genel bilgiler, Kurulum ve güncellemeleri, mybb eklentileri, mybb temaları, mybb kullanım ipuçları gibi bilgilendirmelerin yanında soru ve sorunlarınız için destek alabilirsiniz. MyBBDestek.com Sitesi üzerinden MyBB Forumlarınız hakkında destek ve yardım alabilirsiniz. MyBB Temalarınızı Tema Demo Sitemizden inceleyip, indirebilirsiniz. Ücretsiz olarak sunduğumuz Toplist Sayfalarına sitelerinizi ekleyebilir, ve sitelerinize hit kazanabilirsiniz. Sitelerinizin tasarım ve kodlamalarınızda yardımcı olacak Webmaster araçlarını kullanabilirsiniz.

 

Kolay Kullanımı ile Mybb 1.6

MyBB Forum Editör ResmiMybb bir çok forum sisteminden daha kolay bir kullanıma sahiptir. Bunun sebebi forum yöneticilerinin MyBB forumlarını sitelerinin ihtiyaçlarına göre diledikleri gibi rahatça düzenleyebilmeleri ve bunun sonucu olarak ziyaretçilerin forum içerisinde sıkıntı çekmemesidir. Forumlarınızda Yeni Konu editörleri yardımıyla konularınızı hızlı ve kolay bir şekilde oluşturabilirsiniz. Mesajlara cevap verme seçenekleri ise gelişmiş cevap ve Ajax sistemi ile geliştirilmiş Hızlı Cevap sistemi ile konulara hızlı şekilde cevaplar yazılabilir. Geliştirilebilir Editör Sistemi ile Yazılarınıza MyCode sistemi yardımı ile birçok Düzenleme yapabilirsiniz. Mesajlarınızda kelime filtreleri, Resimler için kısayol kalıpları, Ayrıntılı düzenlemeler için HTML izinleri vererek gelişmiş yazı düzenleri sağlayabilirsiniz.

İlginizi çekebilir;  Windows XP Update Size Özel Anlatım!

 

Yönetim ve Kontrol Artık Daha Kolay

MyBB Kontrol ve AyarlarMyBB yönetim paneli forumunuzu dilediğiniz gibi kontrol etmenize izin verir. Seçenekleri, görüntüyü ve tarzı istediğiniz gibi rahatça belirleyebilirsiniz. Yönetim Panelinize Hızlı erişim linkleri ekleyebilir, Kolay bir şekilde Forum ayarlarını Yapılandırabilir, Forum yönetimi, Kullanıcı ayarları, Araçlar ve Sistem Bakımı, Moderator Kontrol Paneli, Eklentiler, Temalar gibi sistem özelliklerinizi düzenleyebilirsiniz. MyBB yönetim araçlarının daha kolay olabilmesi için Yeni arayüzü ile Admin Kontrol Paneli yenilenmiştir. Forum ayarlarınızı, Kullanıcı Ayarlarınızı, Tema ayarlarınızı ve daha birçok seçeneği yeni tasarlanmış modeli ile çok daha hızlı kullanabileceksiniz.

 

Plugin Sistemi artık daha güçlü ve güvenilir

MyBB Eklenti, Plugin ve GeliştirmelerMyBB bugüne kadarki forum sistemlerinin en gelişmiş Plugin sistemine sahip olanlarından birisidir. Plugin yüklemesi sadece bir kaç dakikanızı alır. Aktif ve arkadaşça olan MyBB topluluğu bir çok plugin hazırlamaktadır. Forumunuza eklediginiz pluginlerini de Türkçe desteği ile sorunsuz bir şekilde kullanabilirsiniz. Mycode ve diğer bileşenler ile forum sisteminiz üzerinden farklı yayınlarda yapabilirsiniz. Yönetim Panelinizden Kurmuş olduğunuz Eklentileri, dilediğiniz gibi düzenleyebilir, kaldırmak istediğinizde sorunsuz bir şekilde forumunuzdan kaldırabilirsiniz. Bir yeni özellikte Eklentilerinizin Yeni sürümlerinin çıkıp çıkmadığını otomatik olarak takip edebilirsiniz.

 

myBB Nasıl Kurulur?

myBB Türkçe son sürümünü indirmek için Buraya tıklayınız. İsterseniz UTF-8 isterseniz LATİN-5 dosyasını indirebilirsiniz.İndirdiğiniz dosyaları .rar yazılımı ile dışarı çıkartın. Sunucunuzun kurulmasını istediğiniz yere dosyalarınızı atın.Ben yine SubDomain açtığım için size öyle anlatacağım. Kurulum farklı subdomain, diz kurulum, yada a
lt klasör olduğunda kurulumun değişmeyeceğini unutmayın.Ben mybb.eyildirmaz.com olarak açtım. Öyle kurulum yapacağım. Dosya atımınız bittikten sonra tarayıcınızın adres çubuğuna attığınız urlyi gireceksiniz

 

Örneğin;

  • Eğer Subdomain kullanıyorsanız : subdomain.siteadi.com/install
  • Eğer Alt klasör kullanıyorsanız    : siteadi.com/forum/install
  • Eğer düz kurmak istiyorsanız        : siteadi.com/install (Site açılışta forum sayfası istiyorsanız)

Giriş yaptığınızda karşınıza ilk kurulum sayfası gelecektir. Kurulumun altında bulunan

Send anonymous statistics about your server specifications to the MyBB Group (What information is sent?) seçeneğini kaldırın. İkinci sayafada sözleşme çıkacaktır Next diyerek devam edin. Şimdi bizden yazdırılmasını istediği dosyalar var. Bunlara CHMOD değeri uygulayacağız. CHMOD değeri uygulamadan önce config.default.php dosyasını config.php olarak değiştirin.

 

Hangi dosyalara CHMOD değeri verilecek ?

  • inc/config.php
  • inc/settings.php
  • cache
  • uploads
  • uploads/avatars

chmod

 

Klasörlerine CHMOD 777 uygulamanız gerekmektedir.CHMOD değeri verdikten sonra Alt kısımda bulunan Recheck butonuna tıklayın. Bir sonraki sayfada direk NEXT diyerek diğer adıma geçin

mybb sql ayari

 

Database Server Hostname: Aynen kalsın

Database Username:  Değiştirin (Veritabanu Kullanıcı adınızı yazacaksınız)

Database Password: Şifrenizi girin (Veritabanı şifrenizi yazın)

Database Name: Değiştirin (Veritabanı adını gireceksiniz)

Table Encoding: UTF-8 Unicode (İsteğinize bağlı. İsterseniz değiştirebilirsiniz)

Ben şu keilde ayarladım.

 

ornek mybb ayari

 

Next diyip devam edin. Eğer hata alırsanız veritabanı bağlantısını yanlış yapmışsınız demektir.Doğru bilgileri gerçekleştirdiğinizde mySQL olarak SQL bilgilerinizi verdiğiniz mySQL ‘e entegre edecektir. Tekrar Next diyerek diğer bir adıma geçelim.Çıkacak pencerede herhangi bir işlem yapılamayacağı için sadece Next diyerek bu adımıda atlıyorsunuz.Diğer sayfada Temanızı kurduğunu belirtiyor. Yine Next diyorsunuz.Önünüze çıkan Board Configuration ayarlarında ( Forum Ayarlarınız) kendinize göre düzenleyebilirsiniz. Ben şu şekilde düzenledim.

 

mybb forum ayari

Değiştirmeniz gereken yerler

Forum Name: Forum ismi

Website Name: Site Adınız

Contact Email: e posta adresiniz

Ayarlarınızı yaptıkdan sonra yine NEXT diyerek devam ediyorsunuz.Önünüze gelen ekran Sizin kullanıcı adınız ve şifreniz için kayıt bölümü. Bu bölüm hem siteyi yönetmek için (Admin/Yönetici) gireceğiniz k.adınız ve şifreniz olacaktır.Ben bilgilerimi şu şekilde girdim. Hep şu şekilde girdim demek zorundayım. Çünki tek tek resim eklemek hem sunucumu dolduruyor hemde gereksiz oluyor site ayarlarımı bozuyor ????

 

mybb admin kullanici adi ayari

 

Bu ayarlarımızıda yaptıkdan sonra yine NEXT diyerek kurulumu bitirmiş oluyoruz.Çıkacak pencerede size şöyle bir yazı gösterecektir. Your copy of MyBB has successfully been installed and configured correctly. Güvenli bir şekilde myBB kurduğunuzu söylüyor. Hemen tarayıcınızın adres çubuğundaki install/index.php dosyasını silip entere basın. Merak etmeyin o hata install dosyasını silmediğinizden kaynaklanır ???? Programınızla sunucunuzda bulunan install dosyasını silin.Ardından sitenizin sayfasını yenileyin (F5 yapabilirsiniz)

 

myBB kurulumuda böylelikle bitti. Bir sonraki derste görüşmek dileğiyle Esen kalın.. ????

 

Bilgileri paylaşacak arkadaşlarımın lütfen kaynak gösterilmeden paylaşım yapmamaları önemle RİCA olunur!

 

Örnek istiyorsanız size GEÇİCİ bir örnek sayfası vereyim. myBB.eyildirmaz.com adresine giriş yapabilirsiniz.

Teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.

Emre Allison

Tam bir teknoloji aşığı, yazılım, donanım meraklısı ve sıkı bir web geliştiricisiyim. Tecrübe ve birikimlerini güncel teknolojik gelişmeler ışığında daha geniş kitlelere ulaştırabilmek adına emreallison.com‘da devam ettiriyorum.

4 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: