Yazılım

Messenger Kapanıyor! Yerini Skype ile Yenileyecek!

Evet yanlış duymadınız. Uzun zamandır takibe aldığım konuyu açıklığa kavuşturayım. Bildiğiniz gibi Windows 8 çıktıktan sonra Hotmatil.com mail servisi Outlook.com ile bütünleştirildi. Yani Hotmail.com kalktı, yerine Outlook.com geldi. Microsoft’dan ilk program değişimide Windows Live Messenger (sohbet yazılımı) kaldırılacağını duyurdu. Windows Live Messenger kullanan kişilerin oturum açma isteklerini artık Skype yazılımı ile bütünleştirileceği açıklandı.

 

Peki Windows Live Messenger mailleri Skype ile giriş yapılabilecek mi?

Evet. Windows Live Messenger adresiniz varsa bunu Skype sohbet yazılımı ile açıp Messenger kullanıyormuşsunuz gibi kullanmaya devam edeceksiniz. Ben sizin için ufak bir çalışma hazırlamıştım. Konunun devamına ekleyeceğim. Microsoft’un eski adıyla MSN Messenger yeni adıyla Windows Live Messenger olan anında mesajlaşma yazılımının sonu gözüktü. Artık Microsoft kullanıcıları Skype’a yönlendirecek.

 

Skype adresinizi almak için BURAYA tıklayabilirsiniz. Üyelik kayıtlarınızı tamamladıktan sonra otomatik indirme işlemi başlayacaktır. Program kurulumu aşşağıdaki gibi olacaktır.

 

Skype Messenger Kurulumu

Devam et butonuna tıklayarak diğer adıma geçin. Burada değiştirmeniz gereken her hangi bir yer bulunmamakta.

 

Skype Messenger Kurulumu

Burada isterseniz dil ayarınızı değiştirebilirsiniz. Türkçe kullanacak olan arkadaşlar dil ayarını değiştirmesine gerek yok. Hiç bir ayarı değiştirmeden devam ediyoruz.

 

Skype Messenger Kurulumu

Skype tıkla ve konuş explorer gibi diğer tarayıcılara extra yazılım kurmakta. Bir sitenin üzerinde her hangi bir telefon numarası varsa o telefon numarasını Skype tesbit edip aramanızı sağlıyor. Şahsen ben bu yazılımı kullanmıyorum. Çünki Tarayıcımı açılışını ve çalışma prensibini yavaşlatıyor. İsterseniz sizde kurmayabilirsiniz. Devam et diyerek diğer adıma geçelim.

 

Skype Messenger Kurulumu

Bing’i arama motoru ve MSN’i ana sayfa yapmak istiyorsanız seçenekleri iptal etmeden kurabilirsiniz. Bir çoğumuzun açılış sayfasını GOOGLE yer tuttuğu için ben ikisinide iptal ederek devam ettim. İsterseniz sizde öyle yapın.

İlginizi çekebilir;  Photoshop CS6 Geliyor! İşte Yenilikler Özellikler

 

Skype Messenger Kurulumu

Skype kurulumunu bu şekilde yapıyor. Bağlantı hızına göre kurulum süreci değişebilir. Benim kurulum sürecim 5 ile 10 saniyelik kısa süreci almakta.

 

Skype Messenger Kurulumu

Bu gördüğünüz ekran Windows Live Messenger kullanıcılarının eski kullandıkları Mail adreslerini girerek eskisi gibi Windows Live Messenger kullanmalarına yarıyor. Aşşağıda Farklı bir hesao ile oturum açın diye bir bölüm göreceksiniz. O kısım ise skype adınızı yazarak sadece Skype için kullanmanız için ayarlanmış. Ben burayı eski kullandığım Messenger adresimi yazdım.

 

Skype Messenger Kurulumu

Yukarıdaki gibi e posta adresinizi yazarak giriş yapabilir eskisi gibi Windows Live Messenger kullanıyormuş gibi arkadaşlarınız ile görüşme yapabilirsiniz.

 

Skype Messenger Kurulumu

Ben farklı oturum açmayı denedim. Kullanıcı adım oEMREy olarak almıştım. Uzun zamandırda kullanmaktayım. Çünki skype hem kameralı hemde sesli göüşmelerde hızlı oluyor. Windows Live Messenger gibi takılma / donma gibi zayıf özelliklere sahip değil..

 

Giriş yaptıktan sonra gözükecek olan listeniz ise şu şekilde olacak.

Skype Messenger Kurulumu

 

Ben diğer sosyal ağ sitelerini Skype’ye bağladığım için listem biraz kalabalık ????

 

Windows Live Messenger yerini Skype ile Dolduracak!

İki yazılım hakkında değerlendirmem;

İşin aslı Windows Live Messenger’in kaldırılması benim hoşuma gitti. Çünki Windows Live Messenger son çıkarttığı Essentials sürümünde bilgisayarımın özellikler iyi olmasına rağmen açılış hızını ve Kapatılış gibi saçma sapan sorunları vardı. Skype’de böyle bir sorun bulunmuyor. Kullanımı oldukçada basit. İsterseniz Twitter arkadaşlarınız ile Dilerseniz Facebook veya +Google arkaaşlarınız ile tek bir yazılım üzerinden rahatça kullana biliyorum. Bana kalsa sizde Skype Geçin derim ???? Skype kullanan arkadaşlarım varsa beni eklemekte özgürsünüz ????

 

Skype adresim: e.yldrmz

 

Bu adres haricinde başka bir adresim yoktur. Herkese hoş sohbetler dilerim ????

Emre Allison

Tam bir teknoloji aşığı, yazılım, donanım meraklısı ve sıkı bir web geliştiricisiyim. Tecrübe ve birikimlerini güncel teknolojik gelişmeler ışığında daha geniş kitlelere ulaştırabilmek adına emreallison.com‘da devam ettiriyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: