Yazılım

Messenger 9 da linkler neden tıklanabilir değil?

Son günlerde Windows Live Messenger 9 sürümlerinde (XP ve altı ile kullanılması uygun olan sürüm) yazışma esnasında karşı tarafa gönderilen linklerin ve karşıdan alınan linklerin tıklanabilir biçimde olmaması çoğu kişiye ”Acaba kullandığım bir Messenger yaması yüzünden (Plus, Discovery vs.) mi, yoksa sadece bana özgü bir program hatası yüzünde mi?” şeklinde düşündürtmüştür.

Hatta programı defalarca silip yeniden kurmasına, hatta ve hatta format dahi atmasına sebep olmuştur.Aslında tüm bunlara gerek yoktur, çünkü bu durum bir güvenlik uygulamasıdır ve Live Messenger yöneticileri tarafından atılmış yeni bir adımdır.

1295105163 2rw48sm

Bu kararın Microsoft ile ortak alınması, Microsoft’un Windows Live web sitesinde, zararlı adı altında güvenlik riskine karşı kullanıcıları uyarması, Live Messenger’da anlık ileti yoluyla otomatik olarak zararlı link gönderen virüslerin önüne geçmek adına bu uygulamanın düşünüldüğünü söylemesi bana biraz yapmacık geldi.Çünkü Windows, Live Messenger 2011′i piyasaya sürdü ve bu sürüm sadece Windows XP üstü yeni işletim sistemlerinde çalışıyor, artı bu sürümde linklerin tıklanılabilirliğinde bir sorun yok ve bu açık açık zaten ifade ediliyor.Yani insanlar yeni bir Windows sürümü almaya itiliyor.Ayrıca yıllardır bu şekilde virüs yayan otomatik link göndericiler zaten mevcut ve şimdi bu durumda mı bu güvenlik riski öne sürülerek böyle bir adım atılıyor?.. Saçmalığın daniskası…

1295105130 windows live messenger

Kısacası; XP kullanıyorsanız ve Live Messenger sürümünüz 9 ise gelen ve giden linkler tıklanılabilir biçimde olmayacak. XP üzeri işletim sistemi kullanıyorsanız Live Messenger 11′i kullanın.XP kullanıyorsanız kaderinize küsüp Microsoft’un kölesi olmaya devam edin ????

İlginizi çekebilir;  Windows 10 BEDAVA Olacak!

Emre Allison

Tam bir teknoloji aşığı, yazılım, donanım meraklısı ve sıkı bir web geliştiricisiyim. Tecrübe ve birikimlerini güncel teknolojik gelişmeler ışığında daha geniş kitlelere ulaştırabilmek adına emreallison.com‘da devam ettiriyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: