Dökümantasyon

Joomla Kurulumu – Resimli Anlatım

Joomla! sistem olarak bir CMS’tir. CMS, yani açılım olarak, Content Managment System (İçerik Yönetim Sistemi). Joomla şuanda dünya üzerinde en çok tercih edilen ve alanında ödüller kazanmış içerik yönetim sistemidir. Bu sistem sayesinde hayal edebileceğiniz her türlü siteyi oluşturabilir, yayınlayabilir ve geliştirebilirsiniz. Yani Joomla ile ticari bir siteden, topluluk sitelerine; kişisel sitelerden, haber sitelerine her türlü siteyi oluşturabilirsiniz.
Joomla, Açık Kaynak (Open Source) mantığı gereği ücretsiz olarak tüm dünyaya hizmet vermektedir. Bunun yanında dünya çapında milyonlarca gönüllü taraıfından geliştirilmekte ve kusursuz bir sistem haline getirilmeye çalışılmaktadır. Joomla sayesinde PHP, HTML vb. kodlama dilleri hakkında bilgisi olmayan kişiler dahi profesyonel görünümlü ve yapıda web siteleri oluşturabilir.
Joomla her geçen gün yeni bileşenler, modüller ve eklentiler sayesinde daha da gelişmekte ve daha geniş kitlererin ihtiyaçlarına karşılık vermektedir.

Joomla indir

  • Joomla 1.6.5 kurulum paketini indirmek için buraya tıklayın.
  • Joomla 1.6.5 ‘e yükseltme paketini indirmek için buraya tıklayın.

Joomla! 1.6.5joomla165

Bu yeni Joomla sürümü daha fazla güç, denetim ve seçenek içerir. Uygulama yeniden oluşturulmuştur. Bu son Joomla dağıtımı küçük, orta ve büyük boyutta işletmeleri memnun etmek üzere yapılandırılmış, modern ve güçlü bir içerik yönetim sistemidir.

Nasıl Kurulur?

İndirdiğiniz dosyayı .rar’dan çıkartın. Çıkarttığınız dosyaları ftp programı ile yüklemek istediğiniz bölüme atın. Ben joomla.emreyildirmaz.com.tr olarak yükleme yapacağım. İşte adım adım joomla yüklemesi. Yükleme yavaş / ağır olabilir. Sunucunuzun işletim sistemi ve donanım özelliklerine bağlı birşeydir bu. Dosyaları sunucuya transfer ettikten sonra ;
İlk adımı TÜRKÇE olarak kuracağınız için SONRAKİ diyip geçiyoruz.Ön denetim bölümü gelecek karşınıza. Bu bölüm sunucunuzun joomla destekleyip desteklemediğini gösterir. SONRAKİ diyerek yine bu adımı atlayalım. Joomla lisans bölümünüde atlayacağız. Tekrar SONRAKİ diyerek devam edelim.

İlginizi çekebilir;  Facebook Gizlilik Ayarı

Veritabanı Yapılandırması

veritabani yapilandirmasi
Sunucu ismi * : localhost (sabit kalır)
Kullanıcı Adı* : Veritabanı kullanıcı adını yazınız
Parola * : Veritabanı parolanızı yazınız
Veritabanı İsmi * : Vertabanı ismini yazınız
Tablo Ön Eki * : jos_ (aynen kalsın)
Adımları doldurduktan sonra SONRAKİ diyerek devam edin. Eğer SONRAKİ dedikten sonra hata alırsanız bilgilerinizi yanlış giriyorsunuz demektir. Bilgilerinizi kontrol ederek tekrar deneyin.

FTP Yapılandırması

ftp yapilandirmasi
Yukarıdaki resimde FTP bilgilerinizi girerek FTP Yolunu Otomatik Bul diyerek devam edelim. Ben bu ayarı atlayıp geçeceğim. İsterseniz siz kendinize göre düzenleyebilirsiniz.

Ana Yapılandırma

joomla ana yapilandirma
Yukarıdaki resimde Yönetici bilgilerinizi gireceksiniz.
Site ismi * : Siteadi.COM olarak girebilirsiniz.

E-posta adresiniz * : Genelde hotmail.com harici bir mail kullanmanız sizler açısından daha iyi olacaktır.

Yönetici Kullanıcı Adınız * : Kullanıcı adınızı yazın.
Yönetici Parolanız * : Yönetici şifrenizi girin.
Yönetici Parolanızı Doğrulayın * : Yönetici şifrenizi tekrar girin
Başka bir ayar yapmanıza gerek yok. Bu ayarları yazdıkdan sonra SONRAKİ diyerek kurulumu bitirin.

SONUÇ

joomla sonuc
FTP Sınaması yapmadığım için bu ayarı bana manuel olarak yapmamı istiyor. Yapılandırma dosyanız veya klasörünüz yazılabilir değil ya da yapılandırma dosyası oluşturmada bir sorun var. Belirtilen kodları elle yüklemelisiniz. Tüm kodu seçmek için metin alanına tıklatınız ve yeni bir metin dosyasına yapıştırınız. Yeni dosyanıza ‘configuration.php‘ ismini veriniz ve sitenizin kök klasörüne yükleyiniz.  Altdaki kodu kopyalayın. Bir metin belgesi açın. İçersine yapıştırın. Daha sonra FARKLI KAYDET diyerek ismini configuration.php olarak kaydedin. Ve ana dizine kaydettiğiniz dosyayı gönderin. Kurulum klasörünüz olan installation klasörünüzü kaldırmayı unutmayın!

Joomla Kurulumu Tamamlandı!

joomla kurulum bitti
Kurulum bu kadardı. Sonunda joomlayıda sizlere öğrettim :) Hep resimli anlatıyorum. Çünki seviyorum. Videolu anlatımlarımı kısa bir zaman sonra videolu ile anlatım yapmaya başlayacağım. Hem sesli hem görüntülü daha iyi olur diye düşünüyoruum.
Alıntı yapacak arkadaşlar istedikleri gibi davrana bilirler.Nasıl olsa (ç)alıntı yapacağınız resimlerin üzerinde sitemin adı yazılı. Artık sıkıldım sizi emek çalıp index almanızdan. Bundan sonra bende böyle çalışırım. İstediğiniz yerde yayınlamanız serbest!

İlginizi çekebilir;  Facebook Messenger Kurulum ve Kullanımı

Emre Allison

Tam bir teknoloji aşığı, yazılım, donanım meraklısı ve sıkı bir web geliştiricisiyim. Tecrübe ve birikimlerini güncel teknolojik gelişmeler ışığında daha geniş kitlelere ulaştırabilmek adına emreallison.com‘da devam ettiriyorum.

7 Yorum

  1. eline prtscn sağlık güzel bir resimli anlatım çalışması olmuş ilerde yarıyıcak bana dleden joombla ya geçmeyi düşünrsem :D

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: