Genel

İstanbulda Patlama!

İstanbul pazar sabahına bombalı saldırı haberiyle başladı. Taksim Meydanı’nda sürekli görev yapan çevik kuvvet ekibine saldırı düzenlendi. İddiaya göre erkek canlı bomba Taksim Meydanı’nda görev yapan Çevik Kuvvet ekiplerinin bulunduğu noktaya geldi ve üzerindeki bombanın pimini çekti. Görgü tanıklarına göre 10.38’de yaşandı.

Polis aracına binmek istemiş

Saldırıyı anlatan bir görgü tanığı polis; saldırganın polis aracına girmeye çalıştığını belirtti. Saldırgan polis aracına giremeyince de dışarıda üzerindeki bombayı patlattığını aktardı..

Patlamada ilk belirlemelere 2’i Çevik Kuvvet polisi ağır olmak üzere 15 kişi yaralandı ve yaralılar hastanelere kaldırıldı. Patlamanın ardından olay yerinde bir ceset bulundu.

Olay yerinde bulunan cesedin üzeri gazeteyle örtülürken, çevrede geniş güvenlik önlemi alındı. Cesedin vatandaşlara mı yoksa saldırıyı gerçekleştiren kişiye mi ait olduğu araştırılıyor.

Taksim meydanı  kısmen trafiğe kapatıldı.   Patlama sonrası polisin düzenlediği operasyonlara 6 polis helikopteri de havadan destek veriyor.

Taksim’deki patlama Diyarbakır polisini alarma geçirdi!

Emniyet müdüründen ilk açıklama!

İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, Taksim’deki saldırı ile ilgili olarak ilk resmi açıklamayı yaptı.

Yaşanan olayın çok üzücü olduğunu ifade eden Çapkın, “Canlı bomba olduğu  görülüyor. 6’sı vatandaş, 9’u polis olmak üzere 15 yaralımız var. Ölenimiz,  şehidimiz yok” dedi.

Çapkın, patlamanın meydana geldiği Taksim Meydanı’nda incelemelerde  bulunarak ilgililerden bilgi aldıktan sonra basın mensuplarına açıklama yaptı.

Olayın çok üzücü olduğunu ifade eden Çapkın, “Canlı bomba olduğu  görülüyor. 6’sı vatandaş, 9’u polis olmak üzere 15 yaralımız var. Ölenimiz,  şehidimiz yok. Şu anda bildiklerimiz bunlar. Hepimize, ülkemize geçmiş olsun.  Ağır olan 2 yaralı var gibi gözüküyor. Şimdilik söyleyebileceğim bunlar” dedi.

Çapkın, olayı kimin yaptığının sorulması üzerine, “Şu anda bir bilgimiz  yok. Onlar şu anda araştırılıyor. Canlı bomba. Kendisi parçalanmış gördüğünüz  gibi. Ceset erkek görünüyor” karşılığını verdi.

İlginizi çekebilir;  Facebook'un Gizlilik Ayarları Yine Değişti!

Canlı bombanın polis otobüsüne girip girmediği yönündeki bir soruya da  Çapkın, “Evet polis minibüsüne girmeye çalışmış” dedi.

Görgü tanıkları, çok şiddetli bir patlama sesi duyduklarını, patlamadan sonra polisin patlama bölgesini derhal kapatarak, yaralıların ambulansla hastaneye götürüldüğünü söyledi.  Taksim İlk Yardım Hastanesinde 10, Şişli Etfal Hastanesinde ise 3 kişinin tedavi altına alındığı bildirildi.

 

İKİNCİ BOMBA ŞÜPHESİ

Polis ekipleri ikinci bir saldırı ihtimaline karşı bölgeyi güvenlik çemberine alırken, meydana çıkan tüm yollar kapatıldı.

 

İSTANBUL’DA KIRMIZI ALARM

Patlamanın ardından çevrede geniş güvenlik önlemi alan polis, Vatan Caddesi’ndeki 29 Ekim törenleri için de kırmız alarm verdi.

Uluslararası haber ajansları patlamayı flaş haber olarak duyurdu. Saldırının pazar sabahı erken saatlerde gerçekleşmesi can kaybı ve yaralı sayısını azalttı.

 

SÖZDE EYLEMSİZLİĞİN SON GÜNÜ

Patlamanın PKK’nın daha önce açıkladığı “eylemsizlik” kararının bittiği güne denk gelmesi ise dikkat çekti.

Emre Allison

Tam bir teknoloji aşığı, yazılım, donanım meraklısı ve sıkı bir web geliştiricisiyim. Tecrübe ve birikimlerini güncel teknolojik gelişmeler ışığında daha geniş kitlelere ulaştırabilmek adına emreallison.com‘da devam ettiriyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: