Kişisel

İnternette Yeni Dönem Sansürle Başlıyoruz

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu BTK’nın hazırladığı filtre sistemi yarından itibaren kullanılmaya başlanıyor. Bu internet filtresi neleri değiştirecek? Detaylar haberimizde.İnternetteki zararlı içerikleri engellemek için hayata geçirilen Güvenli İnternet Hizmeti uygulaması 22 Kasım’dan itibaren kullanılmaya başlanıyor. Tamamen isteğe bağlı olarak verilecek hizmetten yararlanmak isteyenlerin internet hizmeti aldığı firmaya başvuruda bulunması gerekiyor.
 

Profil Seçenekleri

Güvenli internet Hizmeti’nde Aile ve Çocuk olmak üzere 2 farkıl profil bulunuyor. Abone istediği profili seçerek filtreleme hizmeti almaya başlıyor. İşte profillerin içerikleri:

Aile Profili

Aile Profili sadece kanunda belirtilen katalog suçlarını* ihtiva eden siteleri engeller. Sosyal medya, paylaşım ve forum siteleri, sohbet siteleri gibi içeriği karışık sitelerin görüntülenmesini ise seçme imkânı sunar. Daha net ifadeyle sohbet siteleri, sosyal medya ve oyun sitelerini de isteyebilir veya reddedebilirsiniz.
internet filtre haber1321860321

Çocuk Profili

Bu profil seçildiğinde kullanıcılar güvenli olduğu onaylanmış sitelere erişebilecekler. Yeni kurulmuş bir zararlı sitenin de gözden kaçmasının önü alınmıştır.
 
Profillerden nasıl çıkılıyor?
Aynı arayüz üzerinden istediğiniz kadar profil değiştirebilir, ya da istediğiniz anda standart internet kullanımına (hiçbir kısıtlamanın olmadığı şimdiki kullanım) geri dönebilirsiniz. Ya da bu hizmetlerden hiç faydalanmak istemeyip standart internet kullanımınıza devam edebilirsiniz.
Bazı kesimler tarafından sansür olarak nitelendirilen filtre uygulaması dünyanın bazı ülkelerinde halen uygulanıyor. Güvenli internet hizmetini kullanmak için internet sağlayıcınıza başvurmanız gerekiyor. Başvuru yapmadığınız takdirde ise halen kullandığınız internette bir değişiklik ya da filtreleme yapılmıyor.
O kadar ‘Sansür’e hayır‘ desekte anlaşılan yine kafalarına göre gidecekleri belliydi zaten!

Emre Allison

Tam bir teknoloji aşığı, yazılım, donanım meraklısı ve sıkı bir web geliştiricisiyim. Tecrübe ve birikimlerini güncel teknolojik gelişmeler ışığında daha geniş kitlelere ulaştırabilmek adına emreallison.com‘da devam ettiriyorum.

3 Yorum

  1. bence pek sansür değil çocuklar için uygun bir işlem yapılmış çünki küçük yaşta çocuklar çok tehlikeli sitelere girebiliyor 🙁
    ama eğer bu sansür kafalarına göre yandaş siteleri korur yandaş olmayanları kapatırsa
    ozaman işin cılkı çıkar.

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
error: