Dökümantasyon

Güncel Windows Elde Etmenin Sırrı!

Merhaba değerli okurcular; Sizlere güzel bir makale hazırlamaya karar verdim. Windows kullanıcılarının format sonrası çektiği sıkıntılardan birisi, güncel olmayan (sürekli güncelleme alan) sürümleri kurmanız oluyor. Güncelleme esnasında yüzlerce güncelleme almak yerine 10/20 adet güncelleme almaya ne dersiniz?

 

Windows kurulumlarının en sevmediğim tarafı, çok vaktimi alması. Kurulumlar birkaç basit ayar için bizi bilgisayar başında beklemeye mahkum ediyor.

 

Beklediniz kurdunuz diyelim. Kurulumun ardından güncelleştirmeler var. Sistemi güncelliyor, bilgisayarınızı yeniden başlatıyorsunuz. Artık işime bakayım derken, yeni bir güncelleme yükleniyor ve yeni bir restart talebi geliyor…

 

Sonuçta, bilgisayarı ayağa kaldırmak bir dert. Eğer bu işlemi sık sık yapıyorsanız, yada 50 bilgisayar için ayrı ayrı yapmanız gerekiyorsa kaybedeceğiniz süreyi siz düşünün.

 

Neyse ki bu kayıptan kurtulmanın bir yolu mevcut. Güncelleştirmeleri kurulum DVDsine entegre etmek. Hatta bir adım ileri giderek kurulum DVD’sini tam otomatik kurulum yapacak şekilde özelleştirmek.

 

Windows’un bu şekildeki kurulumuna, katılımsız kurulum deniyor. Sizin kurulum esnasında tek yapmanız gereken DVDyi yerleştirmek ve kurulumun yapılacağı harddisk sürücüsünü seçmek oluyor.

 

Update Entegrasyonu/Katılımsız Kurulum… Neden?

 

Katılımsız kurulum, sık sık format atanlar ve birden çok bilgisayara Windows kurulumu yapacak kişiler tarafından zamandan ve internet kullanımından tasarruf etmek için kullanılıyor.

 

Ayrıca bu yöntemle kurulum dosyasında yüzlerce ayarı değiştirmek, kullanmayacağınız bileşenleri kaldırmak ve daha fit bir Windows elde etmek mümkün.

 

İsterseniz windows’a donanım sürücülerinizi de entegre edebiliyorsunuz. Böylece hepsi bir arada bir DVD sahibi oluyorsunuz.

 

Nasıl Yapılır?

 

Bu işi yapmanın manuel yöntemleri mevcut. Ama ben daha kolay bir yöntem kullanıyorum; WinReducer ve Win Toolkit. Bu iki yazılım ile yüzlerce Windows ayarını değiştirmek, update entegrasyonu yapmak ve katılımsız kurulum hazırlamak çocuk oyuncağı.

İlginizi çekebilir;  WordPress 3.2 Çıktı. İşte Yenilikler!

 

Şimdi bu iki yazılım ile sırasıyla birer örnek yapalım. Örneklerde Windows kurulumlarına güncelleştirmeleri ekleyeceğim ve otomatik kurulum yapılabilir hale getireceğim. Yazılımların yeteneklerini daha fazla kullanıp yüzlerce değişik konfigürasyonu yapmak ise sizin elinizde.

 

WinReducer ile güncelleştirme entegrasyonu ve katılımsız kurulum

 

WinReducer, Windows 8.1/8/7 işletim sistemlerine destek veren bir kurulum özelleştirme yazılımı. Yazılımın 3 farklı işletim sistemi için 3 farklı versiyonu mevcut. 3 versiyonda da kullanım biçimi %99 aynı.

 

Ben bu örnekte, Windows 8.1 ile çalışacağım. Windows 8.1 için güncelleştirme entegrasyonu yapıp katılımsız kurulum hazırlayacağım. Bunun için Windows 8.1 DVD sini masaüstündeki Windows 8.1 klasörüne kopyalayalım ve devam edelim;

Emre Allison

Tam bir teknoloji aşığı, yazılım, donanım meraklısı ve sıkı bir web geliştiricisiyim. Tecrübe ve birikimlerini güncel teknolojik gelişmeler ışığında daha geniş kitlelere ulaştırabilmek adına emreallison.com‘da devam ettiriyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: