Yazılım

Firefox XP için son tekmeyi vurdu!

Her ne kadar XP tükenmez desenizde belirli güncel kullanılan yazıları kestiler mi sizde XP’den geçmek zorunda kalacaksınız. Bir çoğu internet cafe arkadaşlarıma devamlı XP’den vaz geçin artık! demekten bitkinlik noktasına geldiğim günlerde olmuştu. Firefox buna destek mi veriyor desem? Mozilla, gelecek ay yayınlanacak Firefox 12‘nin Windows XP’nin büyük bir kısmı ve Windows 2000 için yayınlanacak son sürüm olduğunu duyurdu.

 

Ayrıca 2010 yılında çıkan Firefox 3.6 için de güvenlik güncellemeleri yayınlamayı Nisan ayında bırakacağını açıkladı.

 

Firefox 13’ten itibaren minimum sistem gereksinimleri arasında Windows XP SP2 olacak. Yani Firefox 13 (ve gelecek nesiller) Windows 2000, Windows XP RTM ve Windows XP SP1 ile çalışmayacak.

 

Firefox 12’nin 24 Nisan’da, Firefox 13’ün ise 4 Haziran’da yayınlanması bekleniyor. Mozilla, resmi blog sitesinde şu açıklamayı yaptı: “Verdiğimiz destekteki bu değişim, Firefox’un Windows performansını daha modern yapı sistemleri kullanarak geliştirmemizi sağlıyor.

 

Microsoft zaten, Windows 2000’e 2010 ortalarında, XP ve XP SP1’e de sırasıyla 2004 ve 2006’da destek vermeyi bırakmıştı. Yani Windows XP SP2’yi Microsoft bile desteklemezken, Mozilla hala Firefox için destek vermeye devam ediyordu. Windows XP SP3 ise 2008 yılında piyasaya sürülmüştü ve Microsoft iki sene sonra ondan da desteğini çekecek.

 

-kaynak-

İlginizi çekebilir;  Firefox XP için son tekmeyi vurdu!

Emre Allison

Tam bir teknoloji aşığı, yazılım, donanım meraklısı ve sıkı bir web geliştiricisiyim. Tecrübe ve birikimlerini güncel teknolojik gelişmeler ışığında daha geniş kitlelere ulaştırabilmek adına emreallison.com‘da devam ettiriyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: