Genel

Facebook'un Bilmediğiniz Gizli Özellikleri!

Çoğumuz Facebook‘u sıkça kullanıyoruz. Ancak sosyal ağın sunduğu seçenekleri çoğumuz ya kullanıyor, ya da bilmiyor. Ancak bu seçenekler, Facebook deneyiminizi kolaylaştırarak daha eğlenceli bir hale getirebilir, aynı anda gizliliğinizi de artırabilir. Bu yazımızda çok fazla bilinmeyen 4 Facebook ipucunu sizlerle paylaşmak istiyoruz.

 

Mesaj iletme: Facebook’daki mesaj dizilerini kopyala/yapıştır yoluyla paylaşmanız, çok da kolay olmayabilir. Bu sorunun farkında olan Facebook, mesaj iletme özelliği sayesinde bir mesaj dizisiniz istediğiniz bölümünü kolaylıkla paylaşmanıza izin veriyor.

 

Tüm yapmanız gereken, İşlemler menüsünden İlet‘e tıklamak. Size hangi mesajları göndermek isediğiniz sorulacaktır. Göndermek istediğiniz mesajların yanındaki kutucuğu işaretleyin ve üst taraftaki İlet düğmesine tıklayın.

 

Bu arada, arkadaşlarınızın mesajlarını iletmeden önce onlardan izin almanız, arkadaşlarınızın gizliliği açısından yerinde bir davranış olacaktır.

 

Kişi listeleri ve “Başkasının gözünden gör”2012062916055877372

Kişi listeleri: Facebook, kişilerinizi gruplandırmanızı sağlayan “Listeler” adında bir özelliğe sahip. Ancak bir ankete göre kullanıcıların yüzde 72’si bu özelliği kullanmıyor. Facebook listeleri ile iş, okul, aile, arkadaşlarınız gibi hayatınızın farklı alanlarında bulunan kişileri ayırabilir, paylaşımlarınızı kimlerle yapacağınızı daha kolay seçebilirsiniz.

 

Facebook’ta bir kişi listesi oluşturmak için sol taraftaki Arkadaşlar‘a tıklayın. Burada Facebook’un size sunduğu bazı listeleri göreceksiniz. Dilerseniz bu listeleri kullanabilir, veya Liste Oluştur’a tıklayarak kendi listelerinizi ekleyebilirsiniz. Ardından tüm yapmanız gereken, bu listelere arkadaş eklemek olacak.

 

“Başkasının gözünden gör”: Profilinizin herkese nasıl göründüğünü merak ediyorsanız, Facebook’un “Başkasının Gözünden Gör” işlevi tam istediğiniz işi yerine getirecek. Profil sayfanızda kapak fotoğrafının hemen sağ alt tarafınada bulunan küçük çark simgesine tıklayın ve açılan menüden “Başkasının Gözünden Gör“e tıklayın.

İlginizi çekebilir;  Üsteğmenden liseli öğrencilerine fuhuş tuzağı!

 

2012062916042417572

 

Etiketlendiğiniz gönderileri yönetin: Facebook’da arkadaşlarınızın sizi görünmek istemediğiniz bir fotoğrafta etiketlemesi veya size şaka yapmaları gibi durumları göz önünde bulundurmanız gerekebilir.

 

Facebook’a her an erişemiyorsanız, etiketlendiğiniz gönderilerin onayınızdan geçmeden yayınlanmamasını sağlayabilirsiniz. Bunun için Gizlilik Ayarları‘na gidin ve Özel’e tıklayın. Şimdi “Zaman Tüneli ve Etiketleme” seçeneğinin karşısındaki “Ayarları Düzenle” bağlantısına tıklayın. Açılan pencerede diğer kullanıcıların herkese açık olarak sizinle nasıl iletişime geçebileceğine dair ayarları düzenleyebileceksiniz.

 

-kaynak-

Emre Allison

Tam bir teknoloji aşığı, yazılım, donanım meraklısı ve sıkı bir web geliştiricisiyim. Tecrübe ve birikimlerini güncel teknolojik gelişmeler ışığında daha geniş kitlelere ulaştırabilmek adına emreallison.com‘da devam ettiriyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: