Dökümantasyon

Facebook Hesabınızı Kaptırmayın!

Popüler sosyal ağ portalı Facebook, sahip olduğu milyonlarca kullanıcı yüzünden son yıllarda hacker’ların bir numaralı hedefi haline geldi. En son Facebook profillerine porno fotoğraflar sızdıran hacker’lar, Facebook’un da güvenlik tedbirleri üzerinde daha fazla çalışmasına neden oldu.

Ancak Facebook’un alacağı önlemler bir yana, kullanıcıların düşmemesi gereken çok önemli hatalar da var. Kullanıcıların bunu bilerek profillerini kullanması, Facebook‘un alacağı önlemlerden çok daha fazla etkili olacağı kesin.

Peki biz Facebook kullanıcıları olarak hacker tehdidine karşı nelere dikkat etmeliyiz?

 

 

– Önünüze gelen her link’e tıklamayın:

Facebook profillerine sızmaya çalışanların birçoğu link’leri kullanıyor. Kendini yeni bir Facebook oyunu veya uygulaması olarak gösteren bu tip link’lere asla tıklanmamalı. Bu tip link’ler sizi Facebook hesabınızdan çıkararak güvenilir olmayan sitelere yönlendirebilir.

 

– Tanımadığınız kişileri arkadaş olarak eklemeyin:

Facebook bir arkadaş bulma sitesi değil; varolan arkadaşlarla bütünleşme sitesi olarak da görülebilir. O halde tanımadığınız kişileri Facebook profiline eklememekte fayda var. Zira eklediğiniz kişinin gerçek bir kişi olup olmadığı bir yana, o kişiyi tanımıyorsanız her türlü tehdide açıksınız demektir.

 

– Arkadaşlarınızı yakından izleyin:

Arkadaş listeniz her geçen gün biraz daha kalabalıklaşıyor ve onları takip etmeniz bir hayli güçleşiyor. Her bir arkadaşınızı takip etmeniz elbette mümkün değil; ancak size şüpheli gelen bir arkadaşınız olursa onu yakından izlemeyi deneyin. Örneğin size sürekli “seksi fotoğraf” veya ilintili alakasız link’ler gönderen bir arkadaşınız varsa o arkadaşınızla görüşmenizde fayda var.

 

İlginizi çekebilir;  Facebook'a Yeni Tasarım Mı Geliyor?

– https:// özelliğini açın:

Facebook güvenliğini artırmak adına Hesap Ayarları’na girerek Güvenlik bölümü altında “Secure Browsing”i aktif hale getirmelisiniz.

 

– Kişisel bilgilerinizi paylaşmayın:

Facebook güvenliğini sağlamada temel kural kendinize ait özel bilgilerinizi paylaşmamanız aslında. Kendi elinizle güvenliğinizi tehlikeye sokmak ne kadar mantıklı?

 

– https:// özelliğini nasıl açarım?

 

 

  1. Üst menüden ‘HESAP AYARLARI‘nı seçin.

fb hesap ayarlari

 

  1. Açılan pencerede ‘Güvenlik’ (sol tarafta) bölümüne tıklayın.

fb guvenlik bolumu

 

  1. Güvenli Gezinme‘ bölümünü bulun ‘DÜZENLE‘ (sağında) sekmesine tıklayın

fb guvbenli gezinme

 

 

  1. Bende ‘AÇIK‘ olarak gösteriyor. Eğer sizde ‘KAPALI‘ olarak gösteriyorsa aşağıdaki uygulamayı gerçekleştirerek ‘Değişiklikleri Kaydet‘ diyin.

fb guvenli gezinme aktif

 

 

 

Not: https: özelliği haricinde hiç bir siteye girmemeniz tavsiye edilir. Oynadığınız oyunlar kullandığınız uygulamalarda başlarında https: yoksa uygulamayı veya oyunu kullanmamanız şiddetle tavsiye edilir.

Emre Allison

Tam bir teknoloji aşığı, yazılım, donanım meraklısı ve sıkı bir web geliştiricisiyim. Tecrübe ve birikimlerini güncel teknolojik gelişmeler ışığında daha geniş kitlelere ulaştırabilmek adına emreallison.com‘da devam ettiriyorum.

5 Yorum

    1. Evet paşam ya. Bir çoğu arkadaşım sırf bu yüzden hackleniyor. Özelliklede bayan kısmı çok zarar görüyor. İngilizceleri olmadığı için tıklayıp geçiyorlar. Ertesi gün bir duyuyorum 'Emre hacklendim hesabımı geri alır mısın?' demeye başlıyorlar üzülüyorum. Biraz sert oldu kussura bakmayın artık :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: