Genel

Facebook Gönderilerinde Karakter Sınırı Arttı

Facebook, gönderilerinizi paylaşmak için Twitter gibi 140 karakterle sınırlı bir alan sunmuyor. Ancak karakter sayısını yazmayan Facebook’un gönderileri de sınırsız değil. Hatta uzun bir süredir de oldukça sınırlıydı. Facebook, kullanıcılardan gelen yoğun şikayetlerden bıkmış olacak ki bu konuda oldukça radikal bir değişikliğe gitmişler.

 

Facebook açıldığı zaman aslında Twitter’dan ufak bir farkla kullanıcıların gönderilerini 160 karakter ile sınırlıyordu. Kuruluşundan beri olan bu sınır Mart 2009′da 420′ye çıkarılmıştı. Uzun gözükse de aslında gönderileri oldukça sınırlayan karakter sayısı bu yıl içerisinde birçok kez değişti. Öncelikle Temmuz ayında 500′e çıkarıldı. Kullanıcılar değişikliği çok az bulunca Eylül ayında 5 bine çıkarıldı. Ancak Facebook bu işle bir daha ilgilenmek istemiyor olacak ki geçtiğimiz gün sınırı 60 bin karaktere çıkararak sınırı oldukça yukarı taşıdı.

 

Bizim yazdığımız uzun incelemelerin de ortalama 15 bin karakter olduğunu düşünürsek, bir gönderi için 60 bin karakter sınırı aslında pek de sınır sayılmayacak bir rakam diyebiliriz.

Facebook’un bu değişikliği yapmasındaki sebebin Google+ olduğu tahmin ediliyor. Google, kullanıcıların gönderilerine bir sınır koymadıklarını, istedikleri kadar uzun yazı yazabileceklerini açıklamıştı. Yapılan denemede ise aslında 100 bin karakter sınırının olduğu ortaya çıkmıştı.

 

Artık Facebook’da istediğiniz kadar uzun gönderiler yazabilirsiniz. ????

İlginizi çekebilir;  Lezbiyenler İsrail'i Karıştırdı!

Emre Allison

Tam bir teknoloji aşığı, yazılım, donanım meraklısı ve sıkı bir web geliştiricisiyim. Tecrübe ve birikimlerini güncel teknolojik gelişmeler ışığında daha geniş kitlelere ulaştırabilmek adına emreallison.com‘da devam ettiriyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: