Kişisel

Evlenmek İstiyorsanız.

Boşanan arkadaşlarımın hemen hepsinin çocukları var. Çoğu genç yaşta evlilik yapmış ve hemen çocuk sahibi olmuşlar. Çocuk elbette dünyanın en değerli ve kıymetli varlığı, bunu tartışmıyorum. Ben anne değilim, kafama çok uyan biriyle, uzun süreceğine inandığım bir evlilik yapmadan da çocuk sahibi olmayı düşünmüyorum. Bir evladın ne hissettirdiğini ancak dışarıdan bilebilirim.

Dünyaya bir çocuk getirdikten sonra, onun uğrunda her şeyin çekileceğini ve onun için canın bile verileceğini biliyorum. Ancak bütün bu duygulara rağmen, her evlenen kadın çocuk yapmalı mı diye düşünmekten kendimi alamıyorum.

Çevremdeki kadınların hepsi çok güçlü, ayakları üzerinde durabilen, meslek sahibi kadınlar olmalarına rağmen, çok zorlanıyorlar. Cebbar ve iş bitirebilen, bu kadınlar, yaşamlarını toplamak için bunca derdi ve sıkıntıyı çekiyorlarsa; mesleği olmayan, ekonomik özgürlüğüne kavuşamamış ve desteksiz olan kadınların durumları nasıldır?

Bu yazıyı yazmamın en önemli sebebi; bana gelen mektuplarda yaşı çok genç olan kızların, aşkın peşinde sürüklenirken, bütün hedeflerini evliliğe yönelttiklerini görmemdir. Bir kadın ne olursa olsun, ayakları üzerinde durabilecek yeteneğe ve bilgiye sahip olmadan evlenmeyi göze almamalıdır.

Gençlik dediğin hayaldir, elbette pembe dünyada aşk güzel gelecektir. Ancak madalyonun hep diğer yüzü vardır. Liseyi bitirir bitirmez veya okulu bile bitirmeden, aşık oldum diye evliliğe kalkışmak; tüm maddi varlığını kumarda ortaya koymak gibidir.

Aşkın lezzetini yaşamanıza hiçbir sözüm yok. Doya doya aşık olun, delice sevin ve kalbinize sevmeyi mutlaka öğretin. Ancak iş evliliğe geldiğinde, biraz durun ve mantıklı düşünün. İleride bu evliliği bitirmek isterseniz, yaşamınızı nasıl idame ettireceksiniz? Hangi vasıf ve yeteneklere sahipsiniz? Bunları hesaba katın.

Ayrıca evlenir evlenmez çocuk yapmanız gerekmiyor. Biraz bekleyin ve evliliğinizin nasıl gittiğini görün.  Sonradan pişman olacağınız kararlar almadan önce; kalbinizi, aklınızı ve içsesinizi dinleyin. Aşk bitikten sonra geriye kalan sevgi, saygı ve dostluktur. Ciddi ve olgunlaşmış bir ilişki bu üç ayağın üzerinde oturur. İlişkinizden ve kendinizden emin olmadan, hayatınızı değiştirecek kararlar vermeyin. Sonrası çok zor oluyor, benden söylemesi.

İlginizi çekebilir;  Ekran Kartı

Emre Allison

Tam bir teknoloji aşığı, yazılım, donanım meraklısı ve sıkı bir web geliştiricisiyim. Tecrübe ve birikimlerini güncel teknolojik gelişmeler ışığında daha geniş kitlelere ulaştırabilmek adına emreallison.com‘da devam ettiriyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: