Dökümantasyon

Dosya Paylaşım Özelliği Facebookta!

Size yeni güzel bir haberim var ???? İnternetdenilince akla gelen ilk sitelerden olan Facebook‘un ismini son günlerde sıkça duyar olduk. Son dönemde başta halka arz ile uzun bir süre gündemde kalan servis yakın zamanda ise mobil cihazlar için açtığı uygulama mağazası ile dikkatleri birkez daha üzerine çekmeyi başardı.

 

Yayına aldığı ek hizmetler ile artık büyük markalarla rekabetten çekinmediğini açıkça dile getiren M.Zuckerberg yine çok konuşulacak bir adım attı. Buna göre popüler site, kişilerin sosyal ağ üzerinde dosya paylaşabilmelerinin önünü açtı.

 

a11336688309

 

Yaklaşık 380 milyon kişinin kullandığı Facebook grupları için hayata geçirilen özellik ile maksimum 25 MB (Gmail ile aynı oranda) boyutunda dosya yüklenebiliyor. Bu sayede kişilerin içerik paylaşımı için Rapidshare, Dropbox gibi siteler yerine sosyal ağı kullanması amaçlanıyor. Fakat kimi virüslü, zararlı ve telif haklarını ihlal edebilecek içeriklerin paylaşımını önlemek amacıyla *exe ve *mp3 uzantılı dosyaların yüklenmesine izin verilmiyor.

 

Facebook Farklı Denizlere Yelken Açmaya Devam Ediyor

Facebook’un son dönemdeki atılımları adeta savaş ilanı niteliğinde. Zira siteyi sadece arkadaş ortamıyla içerik paylaşımı kalıbından çıkarmayı amaçlayan yetkililer bunun için hayli yoğun çalışıyorlar. Son olarak duyurulan dosya paylaşım özelliği sayesinde veri transferini mümkün kılan sitenin Dropbox‘ı gözüne kestirdği kulislerde konuşulanlar arasında.

 

a21336688293

 

Ekim 2010’da üyelik gerekmeden dosya paylaşımını sağlayan drop.io‘yu bünyesine katan Facebook’un site üzerinde dosya paylaşımında bu servisin altyapısından yararlanması düşünülüyor. Şimdilik sınırlı sayıda grup için aktifleştirilen özelliğin birkaç gün içerisinde tüm kullanıcıların hizmetine sunulması bekleniyor.

İlginizi çekebilir;  Facebook 'da Özel Mesajları Silmek

Emre Allison

Tam bir teknoloji aşığı, yazılım, donanım meraklısı ve sıkı bir web geliştiricisiyim. Tecrübe ve birikimlerini güncel teknolojik gelişmeler ışığında daha geniş kitlelere ulaştırabilmek adına emreallison.com‘da devam ettiriyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: