Datalife Engine

Datalife Engine 9.4 Full Türkçe

Bundan önceki sistemimizin DLE (DataLife Engine) olduğunu bir çoğu arkadaşım biliyor. 9.4 yeni türkçe (LATİN) kodlaması ile yeni versiyon özelliklerinide öyle sıralayalım. Yeni sürüm ile birlikte Dle’de güvenlik ve hız arttırılmış. Performans analizi gibi site performansını yükseltmek için tavsiyeler eklenmiş. Yeniliklerle ilgili özet olarak aşağıda belirtilmiştir. Yeni sürümde arkadaşlar dlematik ekibi olarak Konu Etiketlerindeki Türkçe Karakter problemi tamemen ortadan kaldırılmıştır. Hiç bir problem olmadan kullanabilirsiniz . Sürümde iframe yasağı tamamen kaldırılmıştır. Artık istediğiniz sitedeki videoyu paylaşabilir ve konularınız içinde iframe kullanabilirsiniz. Konu linklerindeki türkçe karakter hatası tamamıyla düzeltilmiştir. Evet arkadaşarlar sitede dağınıklık olmaması amacıyla konu altında dle yeni sürümle gelen özellikleri ve temanızda yapmanız gereken güncellemeleri belirttim. Yeni özellikleri sizde inceleyin. Yeni sürüm farkını hissettiriyor arkadaşlar.

 

Dle Yeni sürümle gelen özelliklere bakarsak:

1) Son 30 günde yönetici panelinde yapılan işlemleri görmek için bölüm eklenmiş;

2) Sitenizi performansını yükseltmek için performans analizi bölümü eklenmiş.

3) Soru-Cevap bölümü eklenmiş. Bu bölümde amaç üye olma işlemlerinde, konu ekleme ve yorum ekleme kısımlarında kullanıcılara bir soru yöneltip doğru cevabı arayabilirsiniz. Yani botlara karşı güzel bir önlem diyebilirim.

4) Hızlı Konu Düzenleme Kısmı Ajax teknolojisi ile pencerede açılması sağlanmış.

5) Benzer haberler modülü ve Popüler Haberler şablon kod yapısı haline getirildi(Başlık için:{title}, Konu Linki İçin:{link} Konu Resmi İçin:{image-x} burda x yerine 1 -2 gibi sayılar gelecek 1 yazarsanız konu içindeki 1. resimi çekecektir, Açıklama içinse {text} kodunu kullanbilirsiniz, Eğer Açıklamanın bir kısmını eklemek istiyorsanız {text limit=”x”} kodunu kullanabilirsiniz burda x sayısı yerine kaç karakter gösterilmesini istiyorsanız sayı olarak belirmeniz gerekiyor.)

İlginizi çekebilir;  Datalife Engine v.9.2 Türkçe Final

6) Sitede kullanıcılar eğer kendi bilgisayarı değilde başka bir bilgisayarda siteye giriş yapıyorsa güvenliği arttırmak amacıyla üye girişi kısmında başka bilgisayardan giriş yapıyorum şeklinde kutucuk eklenmiş. Amaç şifrelerin bilgisayara kaydolmaması .

7) gametrailers.com sitesi için media desteği eklendi. Örnek Kullanımı ise aşağıdaki şekildedir:

[php][media=http://www.gametrailers.com/video/e3-2011-ace-combat/716076][/php]

 

8) Fullstory.tpl dosyası için custom category etiketi eklenmiştir. Örnek Kullanımı:

[php]{custom category=”2,7″ template=”custom” aviable=”global” from=”0″ limit=”10″ cache=”yes”}[/php]

 

9) Üyelik sırasında e-mail adresinde kullanılan boşluk kullanımı hatası düzeltildi.

10) Video player geliştirildi.

11) Bilinen tüm sabit hatalar düzeltildi.

 

Dle 9.3 Temaları Dle 9.4 ile Uyumlu Hale Getirme:

Yeni sürümde dle 9.2 ve 9.3 temalarını sorunsuz bir şekilde kullanabilirsiniz. Ama yeni özellikleri kullanabilmek için aşağıdaki düzenlemeleri yapmanız gerekiyor. İlk olarak yukarıda 3. maddede belirtilen soru-cevap sisteminin alanını eklemek için;

Aç: Temanızda addcomments.tpl, addnews.tpl ve registration.tpl

Bul :

[php][sec_code][/php]

Üstüne Ekle:

[php]            [question]

<tr>

<td>

Soru:

</td>

<td>

<div>{question}</div>

</td>

</tr>

<tr>

<td>

Cevap:<span>*</span>

</td>

<td>

<div><input type=”text” name=”question_answer” id=”question_answer” /></div>

</td>

</tr>

[/question][/php]

 

Başka Bilgisayardayım Kutucuğunu eklemek için;

Kullandığınız temada bulunan login.tpl dosyasını açın [group=5][/group] kodları arasında kalan yerde kutucuğun çıkmasını istediğiniz yere aşağıdaki kodu ekleyin.

[php]<input type=”checkbox” name=”login_not_save” id=”login_not_save” value=”1″/><label for=”login_not_save”>&nbsp;Başkasının Bilgisayarındayım</label>[/php]

Evet arkadaşlar tema güncelleme işlemide bu kadar.

 

Notlar ve Yardımcı Makaleler:

Sürüm yükseltecek üyelerimiz yedek almadan sakın sürüm yükseltme işlemi yapmasınlar kesinlikle yedek alsınlar. Yedek Alma işlemi ile ilgili burdan, sürüm yükseltme işlemi ile ilgili burdan bilgi alabilirsiniz.

Dle ile ilk defa tanışan üyelerimiz Dle ile ilgili kurulum videolarımıza burdan bakabilir ve resimli anlatımlarımız için burdan bilgi alabilirsiniz.

Datalife Engine 9.4 Full TR İndirmek İçin; (Latin5 Sürümü)

İlginizi çekebilir;  DLE 9.0 Shell Açığı!

Datalife Engine 9.4 Full Türkçe İndirmek için BURAYA tıklayın.

 

DLE sistemini en iyi şekilde nasıl öğrene bilirim? diyorsanız DLEmatik.Com adresini ziyaret edin. Bendeki bilgiler size az gelir. Çünki DLE (Datalife Engine) sistemi ile o kadar çok uğraşmadığımdan bilgi yetersizliğim var.

Emre Allison

Tam bir teknoloji aşığı, yazılım, donanım meraklısı ve sıkı bir web geliştiricisiyim. Tecrübe ve birikimlerini güncel teknolojik gelişmeler ışığında daha geniş kitlelere ulaştırabilmek adına emreallison.com‘da devam ettiriyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: