Yazılım

CSS Giriş

Öncelikle CSS Giriş makaleleriyle CSS yani stil şablonlarını tanımaya başlıyalım. Öncelikle stil şablonlarını style.css ve xhtml olarak iki farklı grupta işleyeceğiz..B Style.css Bu kısım tamamen css kodlarından oluşmakta ve amacımız buradaki yazılı kodları xhtml sayfamızda göstermektir.Öncelikle bilmemiz gereken iki üç önemli nokta var..

Öncelikle CSS Giriş makaleleriyle CSS yani stil şablonlarını tanımaya başlıyalım. Öncelikle stil şablonlarını style.css ve xhtml olarak iki farklı grupta işleyeceğiz..B Style.css Bu kısım tamamen css kodlarından oluşmakta ve amacımız buradaki yazılı kodları xhtml sayfamızda göstermektir.Öncelikle bilmemiz gereken iki üç önemli nokta var. Style şablonunda tanımlı kodlar vardır..Bunlar body,p,a,hover gibi sabit değerlerdir.. Öncelikle stil şablonlarını style.css ve xhtml olarak iki farklı grupta işleyeceğiz..

 

 

Style.css Bu kısım tamamen css kodlarından oluşmakta ve amacımız buradaki yazılı kodları xhtml sayfamızda göstermektir.Öncelikle bilmemiz gereken iki üç önemli nokta var. Style şablonunda tanımlı kodlar vardır..Bunlar body,p,a,hover gibi sabit değerlerdir..Birde bizim kendi isimlendirdiğimiz özel tablolar vardır header,footer,content gibi.
Öncelikle özel tabloların kullanımını anlatmayı düşünüyorum: 2 Farklı kod yazma yöntemimiz vardır.. #tablo1 işaretiyle başlamak bu

.tablo1 işaretiyle başlamak bu

Bunlardan istediğiniz birini kullanabilirsiniz..Fakat ben class olanı yani .tablo1 şeklinde başlamayı seçiyorum ve bundan sonraki yazılarımızda class kodunu kullanarak anlatım yapıcağım.
XHTML Sayfa Hazırladığımız style şablonlarını gösterme sayfamızdır..

 

Deneme1

 

şeklinde yazarak Deneme1 yazısına renk,border,pozisyon vs gibi birçok özelliğimizi style.css’deki tablo1 kodu sayesinde sağlayacağız..

 

<style type=”text/css” media=”screen”><!– @import url( style.css ); –></style>

 

Kodu sayesinde style.css şablonunuzu temanıza entegre edebilirsiniz. Head kısmından önce gelmesi gerekiyor..Ayrıca

 

<style type=”text/css”>
.tablo1 {
    text-align: center;
}
</style>

 

Şeklinde de style.css sayfası oluşturmadan aynı sayfa içerisinde style kodlarını girebilirsiniz.Fakat tavsiye olarak style.css kullanmanızı öneririm.
Ayrıca üstte gördüğünüz gibi .tablo1 kodundan sonra {css kodları } şeklinde bir kodlama yapılmıtştır…
Kodlar bu şekilde yazılmak zorundadır. Ve her biçim kodunun sonuna “;noktalı virgül konulup bir sonraki koda geçilmelidir.

Emre Allison

Tam bir teknoloji aşığı, yazılım, donanım meraklısı ve sıkı bir web geliştiricisiyim. Tecrübe ve birikimlerini güncel teknolojik gelişmeler ışığında daha geniş kitlelere ulaştırabilmek adına emreallison.com‘da devam ettiriyorum.

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
error: