Oyunlar

Crysis 2

New York sokaklarını uzaylılardan temizlemek için gün sayıyoruz! Bundan üç yıl önce, daha doğrusu 2007 yılının sonlarına doğru piyasaya çıkan Crysis’in en büyük başarısı, takdir edersiniz ki görsel kalitesine aitti. Aslında bu kalite, oyun dünyasının dikkatini Crytek markasının üzerine çeken Far Cry zamanına kadar uzanıyordu ama Crysis

Bundan üç yıl önce, daha doğrusu 2007 yılının sonlarına doğru piyasaya çıkan Crysis’in en büyük başarısı, takdir edersiniz ki görsel kalitesine aitti. Aslında bu kalite, oyun dünyasının dikkatini Crytek markasının üzerine çeken Far Cry zamanına kadar uzanıyordu ama Crysis, özellikle Türk oyun severler tarafından Far Cry’a nazaran daha bir coşkuyla karşılanmıştı. Nomad ve efsanevi kamuflajı Nanosuit ile Kuzey Kore’nin balta görmemiş ormanlarında uzaylılara karşı ölüm kalım mücadelesi vermek, üstüne üstlük bu macerayı Türkçe dublaj eşliğinde yaşamak bir hayli keyifliydi. Crysis’le böylece tanışmış olduk ve haklı olarak bu maceranın devamını beklemeye koyulduk. Aradan geçen üç yılın ardından beklenen gerçekleşti ve Crysis 2, yepyeni bir maceranın kapılarını aralayan ilk haberleriyle gün ışığına çıktı.

 

Crysis 2

 

Crysis 2 ile ilgili şimdiye kadar ortaya çıkan haberlerin belki de en önemlisi, oyunun bu kez yeni nesil konsollarla, yani PlayStation 3 ve Xbox 360 platformlarıyla tanışacak olması. Crytek’in patronu Cevat Yerli, oyunun tasarım aşamasından itibaren bu konunun üzerine yoğun bir şekilde eğildiklerini, Sony ve Microsoft ile sürekli bilgi alışverişinde bulunduklarını belirtiyor. Bu yoğun sürecin sebebiniyse yeni nesil konsollarda bir oyun projesi üzerinde çalışmanın beraberinde getireceği çeşitli sınırlamalar olarak tanımlıyor. Oyunun yapımında kullanılan CryENGINE 3 grafik motoru sayesinde bu süreci sancısız bir şekilde atlattıklarını da özellikle vurguluyor. Crysis 2’nin en iyi grafik performansını beklenildiği üzere yine PC platformu sunacak ki yeterli donanıma sahip PC donanımları için geçerli bir durum bu ama PS3 ve Xbox 360 platformlarına ait görsel performans da farkı fark ettirmeyecek kadar kaliteli olacak.

İlginizi çekebilir;  Crysis 2'yi deneme vakti geldi!

 

Crysis 2

 

Oyunun hikaye tarafındaki derin detaylarsa hala perde arkasında duruyor. İlk oyunda Kuzey Kore’yi hedef alan uzaylılar, bu sefer gözlerini New York’a dikiyor. Böylece Crytek’in orman saplantısı da sona eriyor ve gökdelenlerin yükseldiği, ağaçlar yerine taşın ve metalin hakim olduğu, dünyanın en büyük şehirlerinden birine konuk oluyoruz. New York’u yerle bir olmuş vaziyette buluyoruz Crysis 2 macerasında. Bu güzelim şehri bu hale sokan şeyin ne olduğuysa henüz belli değil ama ortalıkta cirit atan uzaylılar varken suçu başkasına atmak yakışık almaz herhalde. Cevat Yerli, New York’un böyle bir konu için en uygun şehir olduğunu düşünerek “Eğer uzaylılardan korumak için bir şehir seçecek olsaydım, bu şehir kesinlikle New York olurdu.” diyor. Projede yer alan bir diğer önemli isim, Nathan Camarillo da şöyle devam ediyor: “Eğer New York’u kurtaramazsanız, dünyayı hiç kurtaramazsınız!”

 

İlk oyunun bir FPS olarak oyuncularına “sandbox” tecrübesi sunması da önemli artılarından bir tanesiydi hatırlarsanız. Olaya bir de benzerine zor rastlanır bir yapay zeka seviyesi girince Crysis, sabit bir güzergahta ilerleyen bir oyun olmaktan çıkıyordu. Crysis 2, aynı tecrübeyi bu sefer ormanlık arazi yapısından alıp şehir atmosferine taşıyacak. Yıkılan binalar ve geliştirilmiş yapay zeka seviyesi gibi detaylarla birlikte fizik kuralları da devreye girecek ve başımıza neler gelebileceğini kestirmemiz iyiden iyiye zorlaşacak. Hazır yeri gelmişken altını çizmekte fayda var; Cevat Yerli’nin sert iddialarından bir tanesi de oyunun yapay zeka seviyesine yönelik. Yerli, Crysis 2’deki yapay zeka seviyesinin şimdiye kadar görülmemiş bir kalitede olacağını özellikle vurguluyor. Bu tarz iddialara artık alışığız gerçi ama ilk oyunun bu iddiaları inanılır bir seviyeye taşıyacak kadar kaliteli olduğunu göz ardı etmemek lazım.

İlginizi çekebilir;  "Call Of Duty Black Ops 2" İlk güncelleştirme yayınlandı!

 

İlk Videosu HD

Emre Allison

Tam bir teknoloji aşığı, yazılım, donanım meraklısı ve sıkı bir web geliştiricisiyim. Tecrübe ve birikimlerini güncel teknolojik gelişmeler ışığında daha geniş kitlelere ulaştırabilmek adına emreallison.com‘da devam ettiriyorum.

5 Yorum

  1. aga adamlar yapio ya :D walla :D emos varmı oyun sende hemen oynayayım :D kesin 2 gunde biter :D

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: