Kişisel

Bu Sefer Hakkettin Youtube!

İnternet’in ilk sansür mağdurlarından biri olarak yaklaşık 3-4 sene önce Muyap tarafından başlanan MP3 sansürleri ve ardından gelen youtube ve alternatif porno sitelerinin engellenmesiyle Türk halkı Sansür kavramını iyice öğrendi..Sansüre oldum olası karşı bir yapım olsa da bugün webrazzi üzerinden Youtube tarafından yapılan bir açıklamayı okuyunca tepkimi ortaya koymak istedim.

Youtube bildiğiniz gibi 2008′den bu yana Türk kullanıcılarının girişine kapalı bir site..Bir çok  Atatürk karşıtı videolar nedeniyle Youtube Türk Mahkemeleri tarafından yasaklanmıştı..Geçen hafta perşembe günü tekrardan Türkiye’nin erişimine açılan youtube yaptığı “Gereksiz bir açıklama” nedeniyle gözümden düştü diyebilirim..

 

Söz konusu olan bir ülkenin Kurucusu,Kurtarıcısı Mustafa Kemal Atatürk’se bu tepkiyi açık ve net olarak söylemek istedim..İki tarafında yaptığı saygısızlık diyebilirim..Yani bir tarafta Sansür ki bu kavrama çok karşı biriyim..Kimsenin özgürlüğü engellenemez ama bir tarafta ise Atatürk Karşıtı videoların tekrar youtube tarafından yüklenmesi oldukça kötü bir durum ortaya çıkartmış..

 

Geçtiğimiz haftasonu YouTube hakkındaki erişimi engelleme kararı Türk mahkemesi tarafından kaldırıldı ve Türkiye’deki kullanıcılar 2 yıl gibi bir sure sonrasında tekrar siteye erişim imkanına sahip oldular. Erişim engelleme kararı, küresel çapta bir hizmetimiz olan YouTube.com’da bulunan, Türk kanunları kapsamında yasalara aykırı sayılan fakat halihazırda Türkiye’deki kullanıcıların erişimine kapatmış olduğumuz bir takım videoların global olarak siteden kaldırılması talebi sonucunda işleme konmuştu. Bu talebi, Türkiye kanunlarının Türkiye dışında geçerli kılınma zorunluluğu olmadığına inandığımızdan geri çevirdik.

 

Erişim engelleme kararı, Türkiye’de Internet Kurulu tarafından Almanya’da bulunan bir şirketin mevcut ‘otomatik telif hakları şikayet’ mekanizmasını kullanarak, YouTube.com’dan söz konusu videoları silmesi sonucunda kaldırılmıştır. Konuyu araştırdığımızda, bu videoların telif hakları politikamızı ihlal etmediği sonucuna vardık ve videolar Türkiye’den ulaşılamayacak bir şekilde yeniden siteye yüklendi. Türkiye’deki kullanıcılarımızın YouTube’a sorunsuz bir şekilde erişmeye devam edebilmelerini diliyoruz.

 

Böyle bir açıklamayı yaparken amaçları nedir anlamıyorum ki? İki video yüzünden 4-5 milyon Türk kullanıcısını karşıya almak gerçekten üzdü..Bugüne kadar hep youtube’u haklı bulup devletimizi suçlasakta..Binlerce sansüre hayır sitesi açsak da artık kapanması taraftarıyım diyebilirim..

 

Umarım bir an önce hem youtube o videoları kaldırır hemde Türk Mahkemeleri Atatürk’ün bize dediği “Hürriyet’imizi” engellemezler..

 

Açıkcası youtube tarafından bu kovana çomak sokan açıklamaları nedeniyle koyu bir Atatürkçü olarak videolar silinene kadar ve tamamen kaldırına kadar yasaklanması taraftarıyım diyebilirim..

Ayrıca buradan söylemek istiyorum Türk video sitelerini kullanma devam etsek daha mantıklı olacak gibi..

 

İzlesene,Mynet,Vidyoda gibi sitelerin önemini arttırmak gerek.. :fellow:

Daha Fazla Göster

Emre Allison

Tam bir teknoloji aşığı, yazılım, donanım meraklısı ve sıkı bir web geliştiricisiyim. Tecrübe ve birikimlerini güncel teknolojik gelişmeler ışığında daha geniş kitlelere ulaştırabilmek adına emreallison.com‘da devam ettiriyorum.

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
error: