Kişisel

Allahım Daha Neler Göreceğim ?

Bundan iki gün önce Zeynep diye bir bayandan bir e posta aldım. E postada kişisel sitemi Joomla Kurulumu – Resimli Anlatım bölümünden bulmuş. Maili gördüğümce hemen cevap yazdım. sitesinin adresi RakkuTurkey.com alan isimliymiş. Natro şirketinden tehmin edilmiş. Gelen mail adresini size kısaca alıntı yaparak göstermek istiyorum. Resimli olarak göstermek istiyorum. Çünki bağzı arkadaşlarınız yalancı olduğumu düşünebiliyor Zeynep gibi..

Gelen mail:

gelen mail konusmasi

Şahsın sitesine kendisi joomla kurmuş. Webtasarım işinde kendisi yeni olduğu için içerik olarak biraz karışık olduğunu izah ettim. Worpdress içten içe en kolay bloglama ve e-ticaret bakımından’da en yaygın yazılım olduğudan WordPress bloglama sistemini önerdim. Hani hem Google açısından hemde en iyi temalara ücretli / ücretsiz bulabileceğini izah ettim.  Kendisi kabul etti. Joomla fazla yer kaplamasının yanı sıra en önemli özelliği SEO sisteminin ücretli olamasından kaybının olacağınıda söylemiştim. Kendisine birazda maddi konuda yardımcı olmak istedim. WordPress’e geçtikten sonra biraz içeriği nasıl kullanacağını anlatmaya çalıştım. Ardından Hem kişisel hem e ticaret bölümünü yapması kendisi açısından uygun olduğunu önerdim.

Ürünleri kendisi yurt dışından temin ediyor kendisi satıyor. En azından ‘Satış yapan kişiyi uygun şekilde tanımak her müşterinin hakkıdır’ yönelgesinde ilerlediğimden hem kişisel hemde e-ticaret yapalım dedim. ‘Daha iyi olur’ dedi. Kişisel sitesine uygun bir tema aramaya başladık. Çünki özel bir tema yapmaya kalksam 1 2 haftamı alacaktı. Hem kişisel hem e-ticaret teması hazırlamak biraz zor olurdu. Bir tane tema beğenmiş. Beğendiği tema premium (ücretli) bir temaydı. İnternet sitelerinde gezerken indirip kurduk.

Yalnız sorun vardı. Tema yeni WordPress versiyonuna uyum sağlamadığından. İçten içe düzenlemem gerekiyordu. Sitesi aktif olsun e-ticaret bölümünüde aktif ettikten sonra istediği temayı düzenleyip hazır hale getirecektim. Yani amacım böyleydi.O Gece 24 Askerimizin şehidin düştüğü gündü. Oğlunun askere gideceğini falan söyledi. Biraz üzüntülüydü. O sıra azda olsa dertleşme gibi bir durum oldu. Buda samimiyetliğimden ve yaşına olduğum saygısından oldu.

İlginizi çekebilir;  Esra Erol şaştı kaldı! Kızım okulun camından düştü!

Keşke yapmaz olaydım!

Özgür YILDIRMAZ (yenge oğlu) bir çoğunuz YILDIRMAZ.org ‘dan tanıyorsunuz. Kendisi İnşaat mühendisi olduğundan benden ufak bir yardım istedi. Ona yardımcı olurken Zeynep Messenger üzerinden ‘sabahtan beri hiç birşey yapmadın, sana 100 lira gönderdim ben. İnternet cafeden bir çocuğa 30 lira verip bu işi en güzel şekilde yaptırırdım. 24 yaşındasın önce verdiğin sözü tutmayı bil‘ gibi ağır kelimeler taşıyan sözlerde bulundu. Birşey yazmadım. Yukarıda da belirttim size. O kadar acele ediyor ki, tak fişi bitir işi hesabı. Kendisi bundan önce free (ücretesiz) sitelerde hazır şablonları düzenleyerek site elde etmiş. Kodlamalar hakkında bilgisi ‘sıfır‘ yani bir temayı düzenlemesi yönetim paneline girip değiştirebileceğini sanıyor. Yani dışardan görüldüğü gibi içerden kullanımını yazılımının yazılmasını basit birşey sandı arkadaş ????

Bende o sıra istediği temanın eksiklerini gideriyordum. ‘Bırak yapma istemiyorum diyince’ bende ‘tamam’ dedim. Ama ben devam ettim. Süpriz olsun diye. Kendisin bilgisayarına girip (Teamweaver üzerinden) kendisine bilgilerde verdim ama nafile ????

Şimdi ben sana soruyorum Zeynep,

Madem 30 liraya bu işin en güzelini en güvenli halini yaptırırdında neden bana mail atma gereksimini duydun?

Madem yaşım parkta oynayacak yaşta, benimle neden iş birliğine girdin?

Dün Messenger hesabını ve diğer Natro bilgilerini bilgisayarımdan sildim. Kendisine ‘siteniz hakkında en ufak sorun yaşaması halinde ben sorumlu değilim’ gibi son bir e-posta gönderdim. Bu yazıyı yazdığımı ve daha nelerle karşılacağımı söyledim. Kendisi bana tehdit mesajları yağdırmaya başladı. Hiç birine cevap dahil vermedim.Eğer bu yazıyı yazıp kendisini ‘rezil’ etme gibi bir söz konum olursaymış beni tüm düya’ya rezil edermiş gibi çocukça ve saçma sapan şeylerle tehdit etmeye başladı. Bugünde kalktığımda telefonumda 1 özel numaradan arama gelmiş. Kimdir nedir bilmiyorum ama tahminim Zeynep’in beni araması yada yakından birisinin beni ufak tefek korkutma gibi sözlerde bulunacağını düşünüyorum.

İlginizi çekebilir;  İnsan Sevmekten Vazgeçince Ölür!

Benden özür bekliyormuşsun. Evet ‘Özür dilerim’ ama bu özürüm sana değil kendime. İlk müşterim olarak sana samimi olmaya açlıştım demekki ticarette samimi olmayacakmışsın. Sana karşı sıcak kanlı olup samimi olduğum için özür dilerim ???? Bu ilk ve sondu emin olabilirsin.

3 Günlük konuşmaları buraya dakika dakika, saniye saniye yazmam mümkün değil arkadaşlar. Bu yüzden bağzı yerleri geçip kısa kestim. Ama şunu anladım bu olaydan sonra gelecek olan müşterilime kesinlikle en ufak bir sıcaklılık göstermeyeceğim. Soğuk kanlı ticari ünvana uygun nitelikte davranacağıma emin olabilirsiniz. Zeynep gibi bin tane müşterim olacağına daha temiz daha anlayışlı daha titiz on müşterim olsun daha iyi. En azından kendi müşterilerimden böyle ağır hakaretler işitmedim zoruma gidende bu. Zeynep’in işi yaptırmaması falan değil.

Şimdi bunu buraya yazdım Zeynep’i rezil yada küçük düşürmek için yazmadım. Kategori başlığınada dikkatli bakarsanız zaten ‘Hayattan Kesintiler’ bölümünde. Yani burası benim bir nevi günlüğüm.

Kimseyi tehdit ettiğim yok, kimseyi küçük düşürdüğüm yok ve kimseyide aşşama gibi bir lüksümde yok.

Emre Allison

Tam bir teknoloji aşığı, yazılım, donanım meraklısı ve sıkı bir web geliştiricisiyim. Tecrübe ve birikimlerini güncel teknolojik gelişmeler ışığında daha geniş kitlelere ulaştırabilmek adına emreallison.com‘da devam ettiriyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: