Kişisel

Alanyada Hortum Felaketi!

Dün uyumadım. Flim izleyeyim dedim. Klaklığı taktım.. Gecenin 2:12 / 2:20 sıralarında camdan patlamalar gördüm! ‘Ulan ne oluyoruz?’ demeye kalmadı.. Perdeyi bir açtım fırtına kıyameti. 95 Kilometreyi vurduğunu söyleyen hava durumu yaklaşık 100 metre yakınımızdaki denizde hortum çıktığını belirtti…

Antalya’da dün akşam saatlerinde şiddetini attıran ve zaman zaman saatte 95 kilometre hıza ulaşarak fırtınaya dönüşen rüzgar, hayatı olumsuz etkiledi.Antalya– Meteoroloji Bölge Müdürlüğü’nden alınan bilgiye göre Orta Akdeniz üzerinden gelen yağışlı sistemin etkisine giren Antalya’da, kent merkezindeki yağışın şiddeti akşam saatlerinde arttı. Kuvvetli yağışla birlikte güneyden saatte ortalama 50-60 kilometre hızla esen rüzgar zaman zaman 95 kilometreye ulaşarak fırtınaya dönüştü. Belediye ve itfaiyeye kentin çeşitli bölgelerinden su baskını ihbarları gelirken, polis ekipleri de su dolan bazı alt geçitlerden araçların geçişine izin vermedi. Yolların şiddetli yağış nedeniyle su dolmasıyla araç sürücüleri de zaman zaman zor anlar yaşadı.

 

Devrilen ağacın altında kaldı
Öte yandan Yıldız Mahallesi Şakrak Caddesinde çöp boşaltmak için evinden çıkan 60 yaşındaki Emine Bulut, Uğurlu Camisi’nin bahçesinde bulunan ve yıldırım düşmesi sonucu devrilen ağacın altında kaldı. Devrilen ağacın elektrik tellerini koparması da tehlike yarattı. Yaralanan Bulut’u ambulans beklerken şiddetli yağıştan korumak için yakınları şemsiye açtı. Bulut’un yakınları ambulansın geciktiğini öne sürerek tepki gösterdi. Olay yerine gelen itfaiye ekipleri Bulut’u ağacın altından çıkarırken, yaralı kadın ambulansla hastaneye kaldırdı.

 

Falezlere çarparak yan yatan gemi kurtarıldı

Antalya’da şiddetli fırtınaya yakalanarak, falez kayalıklarına çarpan gemiden kurtarma çalışmasının tamamlandığı öğrenildi. 16’sı Mısır, 2’si Suriye uyruklu gemiciler kurtarılarak, Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Atatürk Devlet Hastanesi’ne kaldırıldılar. Gemicilerin sağlık durumlarının iyi olduğu öğrenildi.

Kaleiçi Yat Limanı yakınındaki Yavuz Özcan Parkı hizasındaki falez kayalıklarına çarparak yan yatan geminin kayalar arasına sıkıştığı belirtiliyor. Olay bölgesindeki kurtarma çalışmaları sona erdirilirken, kayıp olduğu sanılan gemicinin akıbeti hakkında bilgi alınamadığı, geminin aşçısı olduğu sanılan bu gemicinin kurtarılanlar arasında olup olmadığının belirlenmesine çalışıldığı kaydedildi. Kimliği öğrenilemeyen gemi kaptanının ise, yan yatan gemiyi terk etmediği de ifade edildi.

 

Öte yandan Antalya Körfezi’ndeki şiddetli fırtınadan korunmak üzere çok sayıda yük gemisinin Antalya Limanı ile küçük koylara sığındıkları, Antalya Limanı’nda yeni bir geminin girebileceği yer kalmadığı bildirildi. Şiddetli fırtınanın yanı sıra dev dalgaların liman içerisindeki gemilerin halatlarında da hasara yol açtığı, gemilerin halatlarının sağlamlaştırılması için sürekli çalışma yapıldığı öğrenildi.

Gemicileri kurtarmak üzere bölgeye önce Sahil Güvenlik Komutanlığı’na ait bir helikopter geldi. Bir kaç kez gemiye sorti yapan helikopterdeki personelin gemiye inme girişimi, şiddetli fırtına yüzünden başarısızlıkla sonuçlandı. Bunun üzerine Antalya Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi Kurtarma ekipleri, gemide kalan Kaptan Galal Ahmed Mohamed Gad (57) ile denizcilerden Shokry Mohamed Ali Hassan‘ın (50) kurtarılması için operasyon başlattı.

 

Gemiye halat atılmasından sonra bir görevli gemiye çıkarak, denizcileri birer birer halatla karaya çıkarmayı başardı. Karaya çıkan gemicilerin sağlıklarının iyi olduğu gözlendi.
Bu arada gemiden atlarken kayalıklara çarparak düştüğü bildirilen gemi aşçısı henüz bulunamadı.

 

Bir yük gemisinin daha karaya oturduğu ihbar edildi
Antalya ve çevresinde etkili olan şiddetli yağış ve fırtına nedeniyle şehir merkezi yakınında falez kayalıklara çarparak yan yatan Bolivya bandıralı Sea Bright kuru yük gemisinden sonra, bir başka geminin daha olumsuz hava koşulları yüzünden Kumluca ilçesi Adrasan koyunda karaya oturduğu ihbarının geldiği öğrenildi. Bandırası henüz belirlenemeyen ”Rant” isimli yük gemisi şiddetli fırtına yüzünden sürüklenerek, Adrasan Koyu’nda kayalıklara oturdu. Gemi kaptanının Sahil radyo aracılığıyla Sahil Güvenlik ve bölgedeki liman başkanlıklarına telsiz anonsu yaparak, yardım istediği belirtiliyor.

İlginizi çekebilir;  Sevgiliyle Ne Zaman Konuşulur?

İhbar üzerine Sahil Güvenlik Komutanlığı denizden, jandarma da karadan çalışma yapmak üzere bölgeye hareket etti. Fırtına nedeniyle Adrasan ve çevresinde elektriklerin kesik olduğu, bir çok baz istasyonunda da elektrik enerjisi bulunmadığından haberleşmede sorun yaşandığı, dolayısıyla sağlıklı haber alınması konusunda sıkıntı yaşandığı öğrenildi.

 

Geminin aşçısı kayıp

Antalya’daki şiddetli fırtına ve yağış yüzünden sürüklenerek, Yavuz Özcan Parkı falez kayalıklarına çarparak yan yatan gemi personelinin kimlikleri belirlendi. Kaza anında denize atladığı veya düştüğü kaydedilen geminin aşçısı Kotb Abd Lah Mohamed Hoseen‘ın (47) bulunması için çalışmalara devam ediliyor. Gemiyi terk etmeyeceğini bildiren gemi kaptanı Galal Ahmed Mohamed Gad (57) ile denizcilerden Shokry Mohamed Ali Hassan‘ın (50) halen gemide oldukları ve kurtarma operasyonuna başlandığı öğrenildi.

Atatürk Devlet ile Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tedavi altına alınan gemicilerin isimleri de şöyle: Mısır uyruklu ikinci Kaptan Galal Moustafa Khalefa (39), üçüncü Kaptan Hamdy Metwaly Mohamed Tantawy (48), Sabry Ragab Elsayed Shehata (39), Bakr Hassan Ali Elfalah (57), Mohamed Adel Mohamed Abd Elhameed (22), Shokry Mohamed Ali Hassan (50), Kareem Mohamed Gaber Mohamed (22), Magdy Ali Mohamed Ali Hamouda (32), Ibrahim Sedeek Adel Awas (29), Yasser Ahmed Mahmoud Ahmed Wasfy (40), Seleem Ahmed Mohamed (28), Kereem Saleh El Sawy Ahmed (24), Ibrahim El Sayed Ibrahim Abd El Lateef (33) ve Amr Mohamed Abd Elmohsen Abd Elrahman (23).
Suriye uyruklu Abdallah Mohamad Tanbouk (56) ve Basel Abd Elhady Elgendy (27).

 

Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı

Antalya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Emin Pehlivan, şehir merkezindeki Yavuz Özcan Parkı kıyısındaki falez kayalıklarına çarparak yan yatan kuru yük gemisi personelinden aldıkları bilgiye göre, gemide 16’sı Mısır ve 2’si Suriye uyruklu 18 personel bulunduğunu söyledi. Bilgileri gemi personelinden sadece tercüman vasıtasıyla alabildiklerini dile getiren Pehlivan, ”Karaya vurdukları an atlayarak kurtulan 13 kişi var. Bir kişi suya düşmüş. Kayıp bir kişi var. Gemide mahsur kalan 4 kişi vardı. Onlar halatlarla, itfaiye ekiplerince kurtarıldı” dedi. Pehlivan, bilgilerin kesin olmadığını da sözlerine ekledi.

Öte yandan, geminin çarpmasıyla birlikte yakıt deposunun hasar gördüğü ve yakıtın denize yayıldığı kaydedildi. Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Atatürk Devlet Hastanesi’nde tedavi edilen gemi personelinden birinin ayağının kırıldığı, personelin sağlık durumunun genellikle iyi olduğu ifade edildi. Gemi personelinin tedavilerinin tamamlanmasıyla birlikte Emniyet Müdürlüğü’ne götürülerek ifadelerinin alınacağı bildirildi.

 

Adrasan’da karaya oturan gemi
Fırtınanın etkisiyle Kumluca ilçesine bağlı Adrasan koyunda da Bolivya bandıralı bir kuru yük gemisi karaya oturdu. Kumluca Kaymakamı Salih Işık, Sazak Koyu açıklarındaki gemide biri Türk 8’i Suriyeli olmak üzere 9 mürettebat olduğunu bildirdi. Işık, Sahil Güvenlik ekiplerinin gece tekneyle gemiye yanaşmaya çalıştığını ancak yüksek dalgalar ve fırtına nedeniyle başarılı olamadığını anlattı. Çalışmalara günün aydınlanmasının ardından yeniden başlandığını ifade eden Işık, mürettebatın Sahil Güvenlik helikopteriyle alınmasının planlandığını kaydetti.

İtfaiyeden başarılı operasyon

Antalya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Emin Pehlivan, Antalya’da gece yaşanan fırtına ve yağışta bazı ağaç dalları ve tabelaların devrildiğini ifade etti. Yavuz Özcan Parkı altındaki kayalıklara çarparak yan yatan kuru yük gemisindeki mürettebatın başarılı bir operasyonla kurtarıldığına dikkati çeken Pehlivan, ”Çok güzel bir çalışma oldu. Mürettebatı başarıyla kurtardığımız için çok mutluyuz. Bugüne kadar yaptığımız hazırlıkların meyvesini aldık” diye konuştu.

İlginizi çekebilir;  Natro.com ® Hakkında

 

Rüzgarın saatteki hızı 124 kilometre
Antalya Meteoroloji Bölge Müdürlüğü yetkilileri de gece rüzgarın hızının 124 kilometreye kadar çıktığını bildirdiler. Yetkililer, Antalya’da kent merkezine son 24 saatte 51 kilogram yağış düştüğünü, yağışların ve kuvvetli rüzgarın gün içinde de devam edeceğini açıkladılar.

Gazipaşa’da eğitime ara verildi

Antalya’nın Gazipaşa ilçesinde de kötü hava koşulları nedeniyle ilk ve orta dereceli okullarda eğitime ara verildiğini bildirildi. Gazipaşa İlçe Milli Eğitim Müdürü Ali Doğan, ilçede kötü hava koşullarının devam ettiğini, alınan Hıfzıssıhha Kurulu kararıyla ilçede eğitim ve öğretime bir gün ara verdiklerini ifade etti. Öte yandan ilçeye saat 03.30’dan bu yana da elektrik verilemiyor.

Demre’de hortum

Antalya’nın Demre ilçesinde de hortum meydana geldi. Hortumda bazı seralar ve evlerin çatılarında hasar oluştu. İlçe genelindeki tabelalar ve çöp konteynerleri devrildi. İlçe merkezinde bir evin çatısı uçarak Finike-Demre karayolu refüjündeki aydınlatma direklerinin üzerine düştü. İlçedeki bazı bölgelere elektrik verilemediği bildirildi.

 

Bazı seralar kullanılamaz hale geldi

Antalya’nın Demre ilçesinde meydana gelen hortum, bazı seralarda zarara yol açtı, bir evin çatısı uçtu, Beymelek beldesi toptancı halinde çatıdan uçan parça bir kişinin yaralanmasına neden oldu. Gece Kömürlük sahilinde meydana gelen hortum nedeniyle, ilçe merkezindeki Kum Mahallesi’nde yaklaşık 100 serada hasar oluştu. Bazı seralar yıkılırken, bazı seraların üzerindeki plastik örtüler yırtıldı. Beymelek beldesi İskele Mahallesi’ndeki 30 dekar kapalı sera alanında ürün zarar gördü.

Öte yandan Yavı köyünde şiddetli dolu nedeniyle yaklaşık 100 dekar sera alanında hasar meydana geldi. Küçük Kum Mahallesi ve Beymelek beldesinde elektrik direkleri yıkıldı. Demre-Finike yolu üzerindeki Fikret Sarısoy’un evinin çatısı, çift şeritli yolun karşı tarafına uçtu.

Beymelek Belediyesi Toptancı Halinde bir çatıdan uçan sac parçası Kenan Kırıkkaya adlı vatandaşın kafasına düştü. Yaralanan Kenan Kırıkkaya, Demre Devlet Hastanesi’nde yapılan ilk tedavinin ardından Finike Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Yaralının hayati tehlikesinin bulunmadığı belirtildi.

Baraj kapakları kapatıldı
Manavgat Kaymakamı Hacı İbrahim Türkoğlu, kötü hava koşulları nedeniyle taşımalı eğitime bir gün süreyle ara verdiklerini bildirdi. Türkoğlu, Manavgat Irmağı’nda saniyede akan suyun 900 metreküpü geçtiğini bunun üzerine Manavgat ve Oymapınar barajlarındaki baraj kapaklarını kapattıklarını açıkladı. Kaymakam Türkoğlu, ”Birkaç saat içinde Manavgat Irmağı normale dönecek” dedi.

 Alanyada Hortum!

Kemer’de fırtınadan ağaçlar devrildi
Fırtına ve yağış, Antalya’nın ilçelerinde gece etkili oldu. Kemer’de fırtınadan ağaçlar ve tabelalar devrildi, Akseki’de yağış nedeniyle Devlet Hastanesinin bahçesini su bastı.
Antalya ve çevresinde dün akşam saatlerinde başlayan yağmur ve fırtına, ilçelerde de yaşamı olumsuz etkiledi. Kemer’de çok sayıda ağaç, fırtına nedeniyle devrilirken, bazı reklam panoları yerlerinden söküldü. Ayışığı Parkı’nda da ağacın devrilmesi sonucu bir iş yeri hasar gördü. Belediye ekipleri, cadde ve sokaklarda temizlik çalışmalarına başladı.

Akseki’deki yağış

Akseki’de de şiddetli yağış sonucu Devlet Hastanesi’nin bahçesini su bastı. Akseki Belediyesi Fen İşleri ekipleri, mahallelerde tıkanan menfez ve kanalları açarken, bir yandan da gece etkili olan fırtına dolayısıyla kopan dalları topluyor. Öte yandan, Akseki Kaymakamı Turan Soğukoluk ve Belediye Başkanı Mehmet Gölcü, Akseki Devlet Hastanesinde incelemelerde bulundu. Belediye Başkanı Mehmet Gölcü, şiddetli yağış ve fırtına nedeniyle felaket yaşanmamasının sevindirici olduğunu belirtti. Şu ana kadar ev ve iş yeri su baskını ihbarı gelmediğini ifade eden Gölcü, ekiplerin mahalleleri dolaşarak tıkanan su kanallarını açma çalışmaları yaptıklarını söyledi.

İlginizi çekebilir;  Allahım Daha Neler Göreceğim ?

 

Denizcilik Müsteşarlığı Deniz Ulaştırma Genel Müdürlüğü’nden açıklama
Denizcilik Müsteşarlığı Deniz Ulaştırması Genel Müdürlüğü Ana Arama Kurtarma Koordinasyon Merkezi’nden yapılan yazılı açıklamada, Antalya ili Kaleiçi mevkisinde Bolivya bayraklı Sea Bright isimli geminin fırtına nedeniyle sürüklenerek kayalıklara çarptığı ve acil yardım talebinde bulunduğu belirtildi. Gemide 18 personelin (16 Mısır-2 Suriye uyruklu) bulunduğu ifade edilen açıklamada, bölgede hüküm süren ağır hava koşulları nedeniyle gemiye havadan ve denizden müdahale edilemediği kaydedildi. Karadan yapılan müdahaleler neticesinde, 17 personelin emniyetle gemiden alınarak çeşitli hastanelere sevk edildiği vurgulanırken, denize düştüğü belirtilen bir personel için arama kurtarma çalışmalarının sürdürdüğü bildirildi.

Açıklamada, Antalya ili Kemer ilçesi Adrasan koyunda da hava muhalefeti nedeniyle sürüklenerek kayalıklara çarpan Bolivya bayraklı RAND isimli diğer gemiden de acil yardım talebi alındığı ve gemide bulunan 9 personel (8 Suriyeli-1 Türk) için kurtarma çalışmalarına başlandığı belirtildi. Bölgede hüküm süren ağır hava ve deniz şartlarından dolayı bölgeye denizden araç sevk edilemediği ifade edilen açıklamada, karadan olay yerine ulaşan Jandarma ekiplerinin ise bölgenin sarp olmasından dolayı yardım ulaştıramadığı kaydedildi. Dalaman Hava Üssü’nden kalkan Cougar tipi helikopterin kaza yerine ulaşarak, 9 personeli aldığı bildirildi.

 

9 mürettebat helikopterle kurtarıldı
Antalya’nın Kumluca ilçesi Adrasan oyunda karaya oturan kuru yük gemisindeki 9 mürettebat, sahil güvenlik helikopteri ile kurtarıldı. Kumluca’da şiddetli fırtına nedeniyle Adrasan Koyu, Kapıarası mevkisinde karaya oturan Bolivya bandıralı kuru yük gemisindeki 1’i Türk, 8’i Suriye uyruklu 9 mürettebat, Sahil Güvenlik Bölge Müdürlüğü’ne bağlı helikopter tarafından kurtarıldı. Helikopterden sarkıtılan halat ile gemiye inen bir görevli, mürettebatı tek tek helikoptere çekti. Helikoptere alınan mürettebat Kemer Liman Başkanlığına götürüldü. Kumluca Kaymakamı Salih Işık, herhangi bir can kaybının yaşanmadığını belirterek, mürettebatın başarılı bir şekilde kurtarıldığını söyledi.

 

Mürettebattan bir kişi hala kayıp

Tarsus Limanı’ndan hareket eden ve Antalya Limanı’ndan alacağı çimento ile Mısır’a hareket edecek Bolivya bandıralı Agamar Denizcilik acentesine bağlı 18 personelin bulunduğu ”Seabright” adlı yük gemisi, Antalya kent merkezindeki Yavuz Özcan Parkı’nın alt kısmında kayalıklara çarparak yan yattı. Gemideki 18 personelden 17’si kurtarılırken, bir kişi kayboldu.

Antalya’da fırtınaya yakalanan Bolivya bandıralı 5 bin 91 grostonluk, 107 metre uzunluğundaki Seabright adlı yük gemisi, şehir merkezindeki Yavuz Özcan Parkı altındaki kayalıklara çarparak yan yattı. Gemiden yapılan acil çağrı üzerine çok sayıda kurtarma ekibi bölgeye sevk edildi. Gemideki 18 mürettebattan 13’ü, geminin karaya vurduğu anda denize atlayarak kurtuldu. 4 kişiyi Antalya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye ekipleri halatlarla karaya çıkardı. Gemide aşçı olarak çalıştığı öğrenilen Mısır uyruklu Kotb Abd Lah Mohamed Hoseen’ın (47) bulunması için çalışmalara devam edildiği bildirildi. Mürettebat sağlık kontrolünün ardından polis araçlarıyla ifadeleri alınmak üzere Bahçelievler Polis Merkezine götürüldü.

Profesyonel ekip kurtaracak
Geminin bağlı olduğu Agamar Denizcilik Operasyon Sorumlusu Uğur Yağcıoğlu, geminin Suriyeli bir armatöre ait olduğunu kaydetti. Kazanın ardından İstanbul’dan profesyonel bir kurtarma ekibiyle bağlantıya geçildiğini belirten Yağcıoğlu, ekibin Antalya’ya gelerek çalışmalara başlayacağını açıkladı. Geminin bu ekip tarafından önce açığa çekileceğini, ardından da tamiri yapılarak içerisene giren suyun çıkarılacağını anlatan Uğur Yağcıoğlu, ”Bunun ardından armatörün talimatına göre ya İstanbul’da tersaneye çekilecek ya da Suriye’ye götürülecek” dedi.

 

N/A

Emre Allison

Tam bir teknoloji aşığı, yazılım, donanım meraklısı ve sıkı bir web geliştiricisiyim. Tecrübe ve birikimlerini güncel teknolojik gelişmeler ışığında daha geniş kitlelere ulaştırabilmek adına emreallison.com‘da devam ettiriyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: