Dökümantasyon

8 GB lık Dosyayı 2 Dvd’ye Nasıl Bölerim?

Belki işinize yarar diye düşünüyorum. 8-10-15-20 GBlık dosyalarınızı 2-3-4-5 DVDler halinde nasıl yaparsınız onu anlatmaya çalışacağım.Bu işlemin oyun, program, film veya mp3 gibi diğer yazılımlarda da kullana bilmeniz mümkün. Ben bugün Resident Evil 5 oyununun grafiklerini ve oyun içeriğini merak ettiğim için oyunu indirdim. Oyun hoşuma gitti. DVD’ye yazacağım ama boyutu 7,296,352 KB yani bu dosya 7 GB 296MB 352KB.

Nasıl bölerim?

Öncelikle Winnrar programına ihtiyacınız olacak.

Winrar x32 bit için BURAYA

Winrar x64 bit için BURAYA

 

Winrar nedir? Ne işe yarar ?

Bilgisayarların özellikle 1980′lerle birlikte, iş yaşamının ve günlük yaşamın hemen her alanına girebilmesinde önemli rol oynayan olgulardan bir tanesi, bilgisayarların çok büyük miktarda veriyi fiziksel olarak oldukça küçük bir hacimde saklayabilmeleridir. Geçmişte klasörler içerisinde, çoğu zaman rafları, zaman zaman da depoları dolduran kağıt yığınları, günümüzde herhangi küçük bir çocuğun çiğnediği bir sakız büyüklüğünde bir alanda aktarılabilmektedir.

Özellikle çok sayıda yazılı belgeyi işlemek ve aktarmak durumunda olan kişiler için bu son derece önemli bir gelişme olmuştur. Bununla birlikte, zaman zaman bilgisayar ortamında bulunan verileri taşıyan bilgisayar dosyalarının da daha az yer kaplamaları için sıkıştırılmaları gereksinimi ortaya çıkabilmektedir. Bunun çeşitli gerekçeleri bulunabilir. Bazı kişiler bilgileri olabildiğince az DVD ya da CD’de taşımak istedikleri için, ellerindeki tek CD ya da DVD’ye olabildiğince fazla veri aktarabilmek için ya da internette rahatça aktarabilmek için ellerindeki dosyaları daha az yer kaplayacak biçimde sıkıştırmak isteyebilirler.

Bilgisayarda bulunan dosyaları, yukarıda sayılan ya da başka gerekçelerle sıkıştırabilmek için, çeşitli yazılımların kullanılması gerekmektedir. Bu yazılımlardan önemli bir tanesi WinRAR adındaki yazılımdır. WinRAR yazılımını kullanmak yoluyla, MB’lar boyutundaki dosyaları KB’larla ifade edilebilecek büyüklüklüklere, GB’lar boyutundaki dosyaları MB’larla ifade edilebilecek büyüklüklüklere sıkıştırabilmek olasıdır. Elbette, her dosya türünün başka dosya türleri kadar sıkıştırılamayabileceğini hatırda tutmakta yarar vardır. Bazı dosyalar, doğaları gereği zaten sıkıştırılmış biçimdedirler. MP3 ve AVI dosyaları bu duruma güzel birer örnektirler. Bu gibi dosyaları, WinRAR gibi yazılımlar kullanmak yoluyla bile fazla sıkıştırabilmek ve az yer kaplar duruma getirebilmek pek olası değildir.

İlginizi çekebilir;  SMF’nin Google İçin En İyi Eklentileri ve Ayarları

Sözlü anlatım:

Winrar yardımıyla .iso dosyasının içindekileri çıkaracaksın bir klasöre daha sonra klasörün içindekilerin hepsini seçip sağ tıklayıp arşive ekle diyeceksin bir pencere açılacak o pencereden arşivleme seçenekleri kısmından (sağ altta) “sfx arşivi oluştur” u işaretleyeceksin daha sonra sol altta ciltlere böl,bayt kısmına da eğer cd ye yazacaksan “650 mb” dvd ye yazacaksan “4481 mb” yaz bu değerleri aşmayın. Sıkıştırma yönteminide en iyi yapmayı unutmayın  Tamam’a basarak rar dosyalarını oluşturur sonra onları cd ye veya dvd ye yazabileceksiniz.

Resimli anlatım:

 1. İndirdiğiniz dosyayının yada sıkıştıracağınız dosyanın içersine girin CTRL+A tuşlarına basarak TÜMÜNÜ SEÇİN. Ardından sağ tuş tıklayıp ‘Arşive ekle‘ diyerek ikinci adıma geçin.

arsive ekle

 1. Sıkıştırma yöntemini ‘En iyi‘ olarak seçin

winrar en iyi

 1. Hemen altında bulunan Ciltlere böl, bayt kısmından DVD ye yakacaksanız DVD +R: 4.41 mb CD ‘ye yazacaksanız CD700: 700 mb olarak seçeceksiniz. Ben DVD’ye yazacağım için DVD +R: 4.41 MB olarak seçiyorum.

winrar ciltlere bol

 1. SFX Arşivi ‘SETUP’ oluşturur. Benim SETUP’a ihtiyacım yok. .İSO kalıbı olduğu için sadece bölme işlemi yapacağım. DVD’yi takınca zaten otomatikmen başlayacak. Bu yüzden ben SFX Arşivine tıklamadım. Siz isterseniz tıklayın siz bilirsiniz.
 2. Kalıbı bu şekilde ayarladıktan sonra ‘Arşiv adı’ kısmındaki (sağda) ‘GÖZAT..’ butonuna tıklayarak masa üstünü seçin. Dosyalarınızı masa üstüne sıkıştırsın (yakarken dosyalarınızı kaybetmezsiniz)

winrar goz at

 1. Masa üstünü seçtikten sonra ‘Dosya Adı’ kısmına istediğinizi yazabilirsiniz.Yazdıktan sonra TAMAM diyerek kalıbı oluşturmaya başlasın.

winrar masa ustunu sec

Şimdi arkanıza yaslanın ve çayınızı yudumlayın. Sıkıştırma bittikten sonra kalıbınızı yakabilirsiniz ????

Emre Allison

Tam bir teknoloji aşığı, yazılım, donanım meraklısı ve sıkı bir web geliştiricisiyim. Tecrübe ve birikimlerini güncel teknolojik gelişmeler ışığında daha geniş kitlelere ulaştırabilmek adına emreallison.com‘da devam ettiriyorum.

6 Yorum

 1. anlatım güzel daha doğrusu süperde artık resimli anlatımın altına alternatif olarak bide video koysan süper olur :)

  1. Teşekkürler kardeşim. Güzel çözünürlükte çekecek bir yazılım olsa emin ol çok daha güzel şeyler anlatacağım :) Böyle çok zor oluyor :) Teşekkür ederim yorumlarınız için

 2. Ellerinize sağlık, bu işlemi biliyordum ben diyordum kendime… Aslında bilmiyormuşum, bu yazıları okumakta çok fayda görüyorum. Şahsen benim baya bir eksiğim varmış bu .rar dosyalarını parçalara ayırmakta.
  Anlatım işin teşekkürler :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: