Kişisel

4 Büyük Dev Site Hacklendi!

Hep söylemiştirim hacklenmeyecek sistem yokturdur diye :) İşte bu yüzden sizlere güncelleme alın diye barın barın bağırıyorum :) Tabi bu illahi forum, blog olacak diye bir kaide yok. İşletim sistemleri bile hackleniyor diyorum inanmıyordunuz :) İşte size basit bir haber.  Daha yeni facebook sayfasına bir bakayım dedim ve Shiftdelete ‘nin yazmış olduğu haber gözüme çarptı!
 
Bugün akşam saatlerinde Türkiye’nin en çok ziyaret edilen sitelerinden bazılarına erişmek isteyenler aşağıdaki görüntüyle karşılaştı ve şaşkına döndü.
 
59j801336157058
 
Hack’lenmez denilen birçok sitenin giriş sayfasında şu metin bulunuyordu:
“Hacked By F0RTYS3V3N Google , Microsoft , Yahoo , Facebook , Gmail , Paypal , Yandex , Cocacola , Bdp vs vs vs. alayı hacked… Tüm Türkiye de ki en önemli yerleri hackleyebilme gücü çoğunda olmayan bu güç şimdilik bizde :) Türkiye de saçma sapan yok morhek yok anon manon gibi grupları destekleyenlere buradan çok kötü laf söylerdikte Türkiye Bilişim gündemine biraz mola verdirelim istedik ;) Baktık hep lamer haberleri hep lamer haberleri biraz da kaliteli haber yaparsınız dedik… Gazeteciler bu tür gruplara itimat ettiğine göre demek ki pek bilişimden kaliteli haberler alamıyorsunuz ee bizde haber verelim istedik… Bu tür gruplara itibar etmek yerine bu ülke için bir şeyde siz yapın bunların hepsi sizi gerçeklerden uzak tutmak için gündemci piyon gençlerdir itibar etmeyin ;) Special Thanks : BlackApple Selamlarımız ; Burt4y | Deep Emperror | Black Hacker | ZeroTolerance | Cyb3rking Tiger M@te | Mr>XKiller | System-Hacker | HUNT3R | Deep Blues | KaBaDaYı | VolqaN HeRoTuRK | Alpican | Türkeşhan Ve adını sayamadığım nice yiğitlere…
59j5j1336157009
 
Google, Coca Cola, Microsoft, Yahoo, Gmail, Paypal, Yandex gibi birçok sitenin yanı sıra ve siyasi partilerden BDP’nin sitesini de DNS hijacking yöntemiyle hack’leyen ve free host’a yönlendiren ise şimdilik Emrullah Akdemir olarak gözüküyor. Twitter’da  @F0RTYS3V3N hesabı üzerinden açıklamalarda bulunan Akdemir “Türkiye’nin sistemi kötü değil sadece bizler iyiyiz” diyor.
 
59j6h1336157031
 
Görüşlerini aldığımız Teakolik.com yazarı Hamza Şamlıoğlu, Hack’lemenin Nic.tr üzerinden gerçekleştirilmiş olabileceğini, tek bir kayıtlı hesap üzerinden genel bir etkiye açılan kapı bulmanın mümkün olabileceğini belirtti.
 
Öte yandan ShiftDelete.Net‘e özel açıklama yapan Rusya merkezli arama motoru Yandex, saldırının kendi sunucuları ile ilgili olmadığını, DNS kayıtlarına yapıldığını ifade etti. İşte Yandex Türkiye‘nin özel açıklaması:
 
4 Mayıs Cuma günü, yaklaşık olarak saat 18:00’de, com.tr uzantısıyla biten alan adlarının kayıt işlemlerinden sorumlu kuruma ait sunucular, kimliği belirsiz kişilerce saldırıya uğramıştır. Saldırı sonucunda, yandex.com.tr dahil olmak üzere com.tr uzantısına sahip birçok popüler web sitesinin alan adı kayıtları değiştirilmiş ve söz konusu sitelere ulaşmak isteyen kullanıcılar, saldırıyı düzenleyen kişilerin sayfalarına yönlendirilmiştir. Konu tarafımızdan derhal incelemeye alınmış ve alan adı kayıtları, ilgili kurum tarafından yaklaşık olarak saat 20:00’de düzeltilerek sorun giderilmiştir. An itibarıyla yandex.com.tr ve diğer tüm Yandex servisleri sorunsuz olarak çalışmaya devam etmektedir.
 
Özellikle dikkat çekmek isteriz ki; Yandex sunucularına yapılmış bir saldırı söz konusu değildir ve hiçbir Yandex servisi zarar görmemiştir.
Gelecekte benzer durumların oluşmaması adına gerekli önlemleri alıyor olduğumuzu bildiririz.
Saygılarımızla,
Yandex.Türkiye Ekibi

Saldırıya uğrayan sitelerin listesi:

  1. www.microsoft.com.tr
  2. www.paypal.com.tr
  3. www.msn.com.tr
  4. www.cocacola.com.tr
  5. www.yandex.com.tr
  6. www.live.com.tr
  7. www.hotmail.com.tr
  8. www.gmail.com.tr
  9. www.bdp.org.tr
İlginizi çekebilir;  Bir Baba Ve Kızın Dialogu
-kaynak-

Emre Allison

Tam bir teknoloji aşığı, yazılım, donanım meraklısı ve sıkı bir web geliştiricisiyim. Tecrübe ve birikimlerini güncel teknolojik gelişmeler ışığında daha geniş kitlelere ulaştırabilmek adına emreallison.com‘da devam ettiriyorum.

4 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: