Kişisel

21 Aralık 2012de Kıyamet Kopacak Saçmalığı!

Aylar önce 2012 fliminden izlemiştim. Maya takvimine göre 21 Aralık 2012 yılında kıyametin kopacağı söyleniyor. Buna inanıyor muyum? Bana pek inandırıcı gelmedi ama, söylentiler gerçekten tüyler ürpertici bir durum. Yani eğer gerçekse? Maya takvimine göre eğer 12 Aralık 2012’de Maya takviminin açıklamasını şöyle okumuştum ve gerçekten tüyler ürpertici bir durum!
 
 NASA'dan 21 Aralık açıklaması!
 

NASA’dan 21 Aralık açıklaması!

Beş NASA bilim insanı, 21 Aralık hakkındaki sorulara cevap verdi.
21 Aralık’ta Maya’ların efsanelerinde geçen Niburu (Marduk) gezegeninin dünyaya çarpacağına inananların NASA ve ADB hükumetine gönderdiği mektuplarıns sayısı artınca, NASA bir basın toplantısı düzenlemek zorunda kaldı. Beş bilim insanının düzenlediği toplantıda, tüm bu öykülerin insanlar tarafından uydurulmuş fantezi öyküler olduğu ve dünyaya yaklaşan hiçbir gezegenin olmadığı, Marduk efsanesinde, bu dev gezegenin 2008’ten itibaren dünyadan çıplak gözle görülebileceğinin söylendiği ama bunun da olmadığı hatırlatıldı.
 
Maya takviminin 21 Aralık 2012‘de bitmesinin nedeninin, aynı bizim takvimlerimizin 31 Aralık gününde bitmesi gibi, Maya’ların inandığı periyodik astronomik döngünün sonu olduğunu da açıklayan bilim insanları, 21 Aralık‘tan sonra, 22 Aralık günü Maya takvimine göre yeni bir astronomik dönemin başlayacağını vurguladılar. Ayrıca güneş ışınlarının 3 gün boyunca kesileceği söylentisine dair de hiçbir bilginin olmadığını, geçmişte de bunun yaşanmış olduğuna dair hiçbir buluntunun olmadığını anlatan bilim insanları, güneş ışınlarını durdurabilecek hiçbir fiziksel açıklamanın da yapılamadığını, tüm bunların, geçmişte masal anlatmayı seven o dönemlerin fantezi yazarlarının yarattığı masallar olduğunu ve kulaktak kulağa bugüne kadar ulaşan eski masallar olarak kalması gerekiğini de vurguladılar.
 
Nasa bilim insanları, özellikle küçük çocukların kendilerine korku dolu mektuplar yazdığını gördüklerini ve çocuklara bu korkuyu yaşatmanın büyük haksızlık olduğunun da altını çizerek, yetişkinlerden ve medyadan daha duyarlı ve dikkatli haberler yapmalarını talep ettiler.
 
Özel, 2012 yılının diğer yıllardan da farklı bir özelliği bulunmadığını vurgulayarak, eski takvimlerde, her şey güneşe göre düzenlendiği için 21 Aralık’ın özel bir gün olarak ifade edildiğini aktardı.
Özel ”Kıyamet kopacak diye bir şey yok. Gerçekten içinizi ferah tutun. Önümüzdeki yıllar için de bir tehlikesi yok. Hiçbir şey olmayacak. Ama bu tür kıyamet alametleri hep söylenir. Lütfen hiç ciddiye almayın” dedi.
4179 Toutatis adlı asteroitin, Dünya’ya bir tehdit oluşturmayacağı söylense de, bir çok insan bunun Mayaların ‘dünyanın sonu’ kehanetiyle ilgisi olup olmadığını sorgulamaya başladı. Gök bilimciler ise, 4.46 km uzunluğunda ve 2.4 kilometre genişliğindeki dev asteroiti, gözlemlemek için son hazırlıklarını yapıyor. Bunun sebebi, 4179 Toutatis’in Güneş Sistemi’nin oluşumu hakkındaki sırları da beraberinde getiriyor olması.

İlginizi çekebilir;  Adil Kullanım İsyan Ettirdi! Düşük Hıza HAYIR!

 Çarpışma olacak mı, olmayacak mı? Saniye saniye, saat saat sürekli canlı yayında..

Yer fıstığı şeklindeki kozmik kaya, 12 Aralık günü Dünya ile arasındaki mesafeyi en aza indirecek. 4179 Toutatis, bu tarihte 6.9 milyon kilometre uzaklıkta bulunacak. Bu mesafe, Ay ile Dünya arasındaki mesafenin 18 katına denk geliyor.
Gök bilimciler, 4179 Toutatis’in ilk olarak kimyasal yapısını anlamak istiyor. Bileşiği ortaya çıkarıldığı zaman, Güneş Sistemi’nin ilk zamanlarına ve oluşum sürecine ait ipuçlarına ulaşılacak. İkinci olarak, asteoritin yörüngesi tespit edilerek, oluşumunda etkisi bulunan maddelerin orijini anlaşılmaya çalışılacak.
 

TAKLALAR ATARAK GELİYOR

ABD’nin Ulusal Rasyo Astronomi Gözlemevi’nden (NRAO) Michael Busch, her dört yılda bir Dünya’yı ziyaret eden 4179 Toutatis’in geçmişte radar görüntülerini incelemiş olan Michael Busch, asteroitin nasıl ilerlediğini anlamaya çalışıyor.
Kozmik kayanın ‘taklalar atarak’ geldiğini söyleyen Busch, “Uzun ekseni üzerinde dönüyor, aynı zamanda bir daire içinde deviniyor, tıpkı bir jiroskop gibi” dedi. ABD’li gök bilimci, 2000, 2004 ve 2008 yıllarında çekilen radar görüntüleriyle, 4179 Toutatis’in 1996’da oluşturdukları modelini güncellemeyi istiyor. Busch bu aşamada, “Sandığımızdan daha zor bir iş. çekimsel güçler asteroitin dönüşünü etkiliyor” dedi.
4179 Toutatis, ne zaman Güneş’e veya Dünya’ya yakınlaşsa, çekim kuvveti asteoiti yavaşça etkilemeye başlıyor ve oluşturulmak istenen model için düzenli bir dönüş şekli kaybedilmiş oluyor
NASA uzay istasyonundan canlı yayın

ÇARPIŞMAYLA MI DOĞDU?

Gök bilimciler, 4179 Toutatis’in iç yapısını daha küçük bir asteoritle çarpışmasıyla elde etmiş olabileceğini düşünüyor. Busch, “Daha küçük bir cisimle çarpışması, yüzeye vurulan bir çekiç etkisi yapmış olabilir” dedi.
Bir diğer teori, 4179 Toutatis’in YORP etkisiyle oluşmuş olabileceği. Bu etki, kozmik cisimlerin sadece Güneş ışınlarının etkisi altında yön kazanabileceğini savunuyor. 4179 Toutatis üzerinde neredeyse 20 yıldır çalışmalar yapan ABD’nin Colorado Üniversitesi’nden astrodinamik profesörü Dan Scheeres, “Rüzgar, pervaneleri harekete geçirir… Buna benzer olarak fotonlar düzgün olmayan bir yüzeye çaptıklarında, o cismin daha hızlı hareket etmesini sağlayabilir” dedi.
Scheeres’a göre, 4179 Toutatis ilk başta çok hızlı dönen ve Uzay’a madde saçan bir cisimdi. Hızı nedeniyle bir süre sonra ikiye ayrıldı, ardından bu iki parça tekrar bir araya geldi. Böylece, ikiye bölünmeyle sonuçlanan süreç yeniden başladı.
Scheeres ve Busch, düşüncelerini değerlendirmek için gelecek hafta Dünya’nın yanından geçip gidecek asteroiti yakından gözlemleyecek. Yeni radar görüntüleri elde edilecek ve gök cisminin hareketine ait yeni bir model çıkarılacak.
İki gök bilimci, “Çıplak gözle görmek için çok uzakta olacak ama 4179 Toutatis’i arka bahçenizdeki teleskopla gözlemleyebilirsiniz” dedi.
 
Çarpışma olacak mı, olmayacak mı? Saniye saniye, saat saat sürekli canlı yayında.

İlginizi çekebilir;  Seks İçin Karısını Öldürdü Müebbet Aldı

Streaming live video by Ustream
 
[uyari]Yukarıdaki izlediğiniz görüntü kesinlikle bir şaka değildir, izlediğiniz görüntü tamamen canlı uydu görüntüsüdür! Dünya 21 Aralık’ta Maya takvimine göre kıyamet yaşanıp yaşanmayacağını tartışıyor. Maya kehanetlerine göre Marduk gezegeni 21 Aralık’ta dünyaya çarpacak. 21 Aralık’a kadar kesintisiz canlı yayın…Uzaydan dünyanın görüntülerini kesintisiz izleyin. Dünyanın etrafında neler olup bittiğini uzay kameralarından takip edin..
Çarpışma olacak mı, olmayacak mı? Saniye saniye, saat saat sürekli canlı yayında…[/uyari]

Emre Allison

Tam bir teknoloji aşığı, yazılım, donanım meraklısı ve sıkı bir web geliştiricisiyim. Tecrübe ve birikimlerini güncel teknolojik gelişmeler ışığında daha geniş kitlelere ulaştırabilmek adına emreallison.com‘da devam ettiriyorum.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: